مولان ۲

(Mulan II)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دختری جوان و ازدواج او با مردی بسیار متفاوت با خودش، چالش‌های آن‌ها با هم و رسیدن به صلح و دوستی

سال: 2004
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالش مولان در ارتباط با شانگ و تلاش آن‌ها برای نزدیک شدن به هم و حل اختلافات‌شان می‌تواند برای نوجوانان معنادار باشد ولی به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  مولان دختری جسور و مصمم است. او مستقل فکر می‌کند و وقتی کاری به نظرش درست می‌رسد، آن را انجام می‌دهد. او نسبت به زنان دیگر هم احساس مسئولیت می‌کند و سعی می‌کند دختران امپراتور را نسبت به موضوع ازدواج آگاه کند تا خود را مجبور به ازدواج ناخواسته نکنند.
  بخش زیادی از داستان به موضوع ازدواج و فرد مناسب و ازدواج از پیش تعیین‌شده می‌پردازد که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. نگهبانان و پرنسس‌ها در طول سفر در حال دلبری از هم و بوسیدن یکدیگرند. مولان و شانگ بارها به هم ابراز عشق می‌کنند و هم را می‌بوسند. موشو به رابطه‌ی مولان و شانگ حسادت می‌کند و تلاش می‌کند رابطه‌ی آن‌ها را به هم بزند.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تمسخرآمیز استفاده شده که عموماً در دوبله اضافه شده‌اند: الهی بمیری، بی‌مصرف، مادر فولاد زره، بچه سوسول، خدا مرگت بده. جملات بزرگسالانه‌ی متعددی استفاده شده که بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: یه دختری می‌خوام که هر چی می‌گم بگه چشم، چشمامون به هم گره خورد و اون لحظه جاودانه شد، من مجذوب حضور شمام، چرا مردها حاضر نیستن آدرس بپرسن؟ چرا زن‌ها نمی‌تونن نقشه بخونن؟ یه پرنسس باید برای کشورش هر خطری رو به جان بخره، تو قهرمان منی، تو کاسه‌ی زندگی من مثل یه زنجبیل تازه‌ای، نمی‌ذارم با غیر من ازدواج کنی. بخش زیادی از این جملات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. محتوای ترانه‌هایی که دختران می‌خوانند به عشق و ازدواج مربوط می‌شود.
  در فیلم به بعضی از عناصر فرهنگی کشور چین، مثل ظاهر و پوشش افراد، معماری، موسیقی و بعضی سنت‌های قدیمی‌شان اشاره می‌شود.
  نگهبانان برای یافتن دختر با هم دعوا و زد و خورد می‌کنند. مولان و شانگ در چند صحنه با هم دعوا می‌کنند و سر هم داد می‌زنند. اسب مولان موشو را زیر پایش له می‌کند. کالسکه‌ی پرنسس‌ها شروع به حرکت می‌کند و همه با هم به درون رودخانه می‌افتند. راهزن‌ها به آن‌ها حمله می‌کنند و بین‌شان درگیری و زدوخورد پیش می‌آید. پلی که مولان و شانگ روی آن ایستاده‌اند خراب می‌شود و هر دو از آن معلق می‌مانند. شانگ به درون رودخانه سقوط می‌کند و به نظر می‌رسد مرده است. پرنسس‌ها مجبورند به‌خاطر قوانین کشورشان، با کسانی که نمی‌شناسند ازدواج کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که انیمیشنی دوبعدی است و در ادامه‌ی قسمت قبلی ساخته شده، درباره‌ی دختری جوان به نام مولان است که پس از نشان دادن شجاعت در دفاع از کشورش، چین، قرار است با ژنرال شانگ ازدواج کند. آن‌ها به‌محض ازدواج، از جانب امپراتور فراخوانده می‌شوند تا به مأموریتی برای اتحاد با یکی از ایالت‌های کشور بروند. مولان و شانگ در این سفر به چالش‌ها و اختلاف‌ نظرهای زیادی برمی‌خورند و هر بار با دسیسه‌هایی که اژدهای محافظ مولان می‌کند، با هم دعوا می‌کنند و هر لحظه نسبت به ازدواج‌شان تردید بیشتری پیدا می‌کنند. اما در نهایت متوجه می‌شوند که عمیقاً یکدیگر را دوست دارند و باید ویژگی‌های متفاوت هم را بپذیرند و از اختلافات‌شان برای رشد خود استفاده کنند. مولان و شانگ از هم یاد می‌گیرند که بین خواسته‌های خود و وظایف‌شان تعادل برقرار کنند و اجازه ندهند سنت‌ها و قوانین، ‌را مجبور به انجام کاری کنند که خودشان نمی‌خواهند.
  فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ دعوا و کشمکش بین مولان و شانگ و احتمال جدا شدن آن‌ها از هم ممکن است کودکان کوچک‌تر را نگران کند. در یک صحنه هم به نظر می‌رسد شانگ که از پل سقوط کرده، مرده است. فضای کلی داستان، به عشق و ازدواج، اهمیت ازدواج بر اساس عشق و تن ندادن به ازدواج از پیش تعیین‌شده می‌پردازد که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  یک ماه بعد از پایان جنگ، ژنرال شانگ از مولان، دختر شجاعی که در دفاع از کشورش خوش درخشیده، درخواست ازدواج می‌کند و مولان با خوشحالی می‌پذیرد. اما موشو، اژدهای محافظ مولان، متوجه می‌شود که با ازدواج آن‌ها شغل خود را از دست می‌دهد و مجبور است مولان را ترک کند. او تصمیم می‌گیرد رابطه‌ی آن‌ها را به هم بزند. از طرفی، امپراتور مولان و شانگ را فرامی‌خواند تا دخترانش را در رسیدن به ایالتی در چین، که قرار است با هم متحد شوند، همراهی کنند تا دختران با پسران پادشاه آن‌جا ازدواج کنند. موشو از این فرصت برای به هم زدن رابطه‌ی مولان و شانگ استفاده می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این قسمت از مولان را بیشتر دوست داشتید یا قسمت اول را؟ چه ویژگی‌هایی داشت که آن را بیشتر دوست داشتید؟
  شخصیت مولان چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟ این ویژگی‌ها چه کمکی به او می‌کردند؟
  مولان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با شخصیت‌های دیگر فیلم‌های پرنسسی، مثل مریدا یا موآنا دارد؟ ظاهر او چه تفاوتی با بقیه‌ی پرنسس‌ها دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۲
  سال انتشار ۲۰۰۴