مولان

(Mulan)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دختری جوان و تصمیم او برای فاصله گرفتن از سنت‌های سرزمینش و تلاش و شجاعت او در محافظت از خانواده و کشورش

سال: 1998
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فیلم بیش از آن‌که به دنیای کودکان ارتباط داشته باشد، در دنیای نوجوانان معنادار است. چالش مولان با خانواده، به‌خصوص با پدرش بر سر سنت‌های کهن و تلاش برای ثابت کردن خود و تعیین سرنوشتش، چالشی معنادار و پررنگ در دنیای نوجوانان است. او در این مسیر، ناامیدی، شکست و استقلال را تجربه می‌کند.
  مولان دختر قوی و سرسختی است که در برابر جامعه‌ی سنتی که سرکوبگر توانایی زنان است، با شجاعت می‌ایستد و موفقیت کسب می‌کند. در این فیلم بر اهمیت برابری جنسیتی در خانه و در جامعه تأکید شده و زن‌ها را قوی، انعطاف‌پذیر و دارای روحیه‌ی جمعی نشان می‌دهد. مولان همه‌ی دوستانش را به شکل طنزپردازانه‌ای فریب می‌دهد و تظاهر به مرد بودن می‌کند، اما این کار را برای محافظت از خانواده‌اش انجام می‌دهد و در کنار دوستانش مبارزه می‌کند. سربازان مرد در میدان جنگ، زمانی که متوجه جنسیت مولان می‌شوند، او را ترک می‌کنند و رفتارهای ناخوشایندی نشان می‌دهند اما مولان ناامید نمی‌شود و به کمک به آن‌ها ادامه می‌دهد. خانواده‌ی مولان مصداق یک خانواده‌ی سنتی چینی هستند که مولان را به دلیل نابلدی سنت‌هایشان سرزنش می‌کنند اما آن‌ها نیز پس از دیدن سختکوشی مولان و توانایی او در مبارزه، تسلیم شخصیت قوی او می‌شوند.
  فیلم کمی فضای عاشقانه دارد. یکی از شخصیت‌ها در فیلم سیگار می‌کشد.
  فیلم به برخی از آداب و رسوم کهن چینی، مانند مراسم عروسی و تاج‌گذاری، افسانه‌ها و موسیقی چینی می‌پردازد.
  مولان به ارتش می‌پیوندد و استفاده از سلاح را می‌آموزد. در طول فیلم مبارزه‌ی بین ارتش چین و نیروهای شروری که در طرف مقابل قرار دارند و استفاده‌ی مدام دو طرف از سلاح و شمشیر و مواد منفجره دیده می‌شود. نیرو های شرور یک عقاب را برای محافظت به کار می‌گیرند. آن‌ها شهری را به آتش کشیده‌اند و تمام سربازان این شهر را کشته‌اند؛ اجساد نشان داده نمی‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مولان انیمیشنی دوبعدی است که با الهام از یکی از اسطوره‌های کهن چینی ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختری به همین نام است که بر خلاف انتظار خانواده و جامعه‌اش، در انجام مراسم ازدواج طبق سنت‌های کهن چینی موفق نیست و خانواده‌اش را ناامید می‌کند. آن‌ها معتقدند مولان جایگاهی در اجتماع ندارد اما مولان طور دیگری فکر می‌کند. او خودش را یک پسر جا می‌زند، مهارت‌های جنگ را می‌آموزد و برای محافظت از جان پدرش، به جنگ می‌رود. مولان از هیچ حادثه‌ای ترسی ندارد، همپای دیگر سربازها می‌جنگد و نشان می‌دهد که تلاش و مقاومت به جنسیت ربطی ندارند. زمانی که سربازها متوجه جنسیت مولان می‌شوند، او را ترک می‌کنند اما او روحیه‌اش را حفظ می‌کند و شکست را نمی‌پذیرد. او تا انتهای جنگ سربازان را همراهی می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا به پیرزوی برسند. فیلم درباره‌ی تلاش و مبارزه در برابر سختی‌ها و امید به پیروزی است و اقتدار شخصیت دختر را در برابر تمام سرکوب‌های جامعه‌ی سنتی نشان می‌دهد.
  از آن‌جایی که فیلم، مبارزه‌ی مولان در جنگ را به تصویر می‌کشد، دارای تصاویر زیادی از مبارزات، استفاده از سلاح‌ها و مواد منفجره و صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای از جنگ است. همچنین کمی هم فضای عاشقانه دارد. به طور کلی، فیلم بیش از آن‌که به دنیای کودکان ارتباط داشته باشد، در دنیای نوجوانان معنادار است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این فیلم با حمله‌ی هون‌ها به چین و فراخوان ارتش برای بهترین سربازانش آغاز می‌شود. پدر مولان در لیست ارتش است ولی مولان می‌داند که پدرش در اثر صدمه‌دیدگی قبلی، برای جنگیدن بسیار ضعیف است؛ بنابراین به‌جای این‌که در خانه بماند تا شوهر کند، مثل یک مرد لباس می‌پوشد و به جنگ می‌رود. اجدادش سعی می‌کنند یک اژدهای قدرتمند برای کمک به او بفرستند ولی یک اژدهای لاغر و ضعیف به نام ماشا همراهش می‌شود. مولان در ابتدای داستان سختی زیادی می‌کشد اما در نهایت تبدیل به یک جنگجوی ماهر و شجاع در برابر هون‌ها می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  مولان بین پیروی از سنت و قانون خانواده و آنچه که خودش فکر می‌کرد درست است، خواست درونی خودش را انتخاب کرد. به نظر شما او تصمیم درستی گرفت؟
  مولان با تصمیمی که گرفت، چه چیزی را به خانواده‌اش و سربازها یاد داد؟ شما چه چیزی از او یاد گرفتید؟
  به نظرتان بین توانایی‌های زن‌ها و مردها تفاوت وجود دارد؟ چه تفاوت‌هایی؟ بین توانایی‌های دخترها و پسرها چه؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۹۶
  سال انتشار ۱۹۹۸