میمون‌شاه: بازگشت قهرمان

(Monkey King: Hero Is Back)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی همراهی پادشاهی مغرور و پسربچه‌ای راهب برای نجات یک کودک و عبور از کوهستانی خطرناک و شکست هیولاها و غول‌های آن

سال: 2015
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مرگ ناراحت ‌کننده‌ی والدین لیوئر در راه نجات او، ناامیدی میمون‌شاه از این‌که بتواند راهی برای خروج از نفرینش پیدا کند و امید و اعتماد لیوئر به او و توانایی‌هایش، مخالفت‌های راهب پیر با ماجراجویی‌های لیوئر، احساس تنهایی میمون‌شاه و ناراحتی‌اش پس از جدا شدن از لیوئر و دختربچه، خوشحالی لیوئر و مردم شهر از پیروزی بر غول‌های کوهستان و تغییر تدریجی میمون‌شاه از موجودی مغرور به موجودی متواضع و مهربان، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  میمون‌شاه در ابتدا فردی مغرور و خودخواه است و به توانایی‌‌های بدنی‌اش اعتماد زیادی دارد؛ تا جایی که ۵۰۰ سال زندانی بودن نیز در تغییر او تأثیری ندارد. اما حضور لیوئر و دختربچه باعث می‌شوند او یاد بگیرد به دیگران نیز اهمیت دهد و تواضع و از خودگذشتگی می‌توانند او را به قهرمانی واقعی تبدیل کنند. لیوئر نسبت به دنیای پیرامونش کنجکاو است و سؤال‌های بسیاری دارد. او شجاعانه دختربچه را از چنگ غول‌ها نجات می‌دهد و با همراهی میمون‌شاه تلاش می‌کند او را به خانواده‌اش برگردانند. استاد راهب مردی شجاع است که لیوئر را از کودکی بزرگ کرده و برای نجات او دست به هر خطری می‌زند.
  یکی از غول‌های کوهستان خود را به شکل زن زیبایی با لباسی که یقه‌ی بسیار بازی دارد درمی‌آورد تا میمون‌شاه را اغوا کند و دخترک را بدزدد.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: برید به درک، بودای لعنتی، چطوری کچل، میمون بی‌مصرف، احمق کله‌پوک، چاقالو، بودای گنده‌بک، بچه مزاحم، میمون به ‌دردنخور، فسیلی شکمو. میمون‌شاه‌ نیز که فردی مغرور است، بقیه‌ی خدایان را مسخره کرده و آن‌ها را تحقیر می‌کند.
  فیلم به بخش‌هایی از فرهنگ چین، مانند پوشش مردم در چند صد سال قبل، باور آن‌ها به موجوداتی افسانه‌ای که در خدمت بودا هستند و طرز فکر و رفتارهای یک راهب در فرهنگ چینی می‌پردازد.
  فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی دارد: جنگ خدایان افسانه‌های چینی برای بازداشت میمون‌شاه، تبدیل‌شدن یک جادوگر به هیولایی ترسناک، غول‌های کوهستانی ترسناک که بچه‌ها را می‌دیدند و برای جادوگر می‌بردند، حمله‌ی غول‌های کوهستان به شهر و ویران کردن خانه‌ها، پرت شدن لیوئر در دره‌ای عمیق، اژدهایی سفید و پرنده با دندان‌هایی ترسناک و جنگ میمون‌شاه با جادوگر ترسناک با استفاده از فن‌هایی از کنگ‌فو و کوبیده شدنش به صخره‌های سخت و مشت‌های سهمگینی که تحمل می‌کند. پادشاه کوهستان به خوکی تبدیل ‌شده که می‌تواند با نگهداشتن نَفَسش خود را به شکل موجوداتی دیگر در آورد. میمون‌شاه، سلاحش را که چوبی طلایی است، در گوشش پنهان می‌کند و دستبند جادویی‌اش برق می‌زند و با دردی که ایجاد می‌کند اجازه نمی‌دهد به‌‌راحتی بجنگد. پادشاه کوهستان به شکل فردی قوی‌هیکل با بدنی از سنگ در می‌آید و با میمون‌شاه می جنگد. در یک صحنه نیز به نظر می‌رسد لیوئر مرده اما در نهایت نجات پیدا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این انیمیشن کامپیوتری درباره‌ی فردی قدرتمند و افسانه‌ای به نام میمون‌شاه در چین است که توسط بودای بزرگ، بابت رفتارهای زشتش طلسم شده تا به مدت ۵۰۰ سال در غاری زیر یک کوه به خوابی عمیق برود. میمون‌شاه که بابت قدرتش مغرور شده بود، تبعید می‌شود تا متوجه شود تواضع، اصلی مهم و تأثیرگذار در ساختن شخصیت یک قهرمان است. روزی پسربچه‌ای راهب به نام لیوئر که دختربچه‌ای را از دست غول‌های کوهستانی نجات داده، به همان غار پناه می‌برد و باعث بیدار شدن میمون‌شاه می‌شود. حضور لیوئر و دختربچه باعث می‌شود که به ‌مرور، میمون‌شاه از فردی مغرور و خودخواه به فردی متواضع و از خودگذشته تبدیل شود. او در کنار آن‌ها یاد می‌گیرد که به دیگران نیز اهمیت بدهد و تواضع و از خودگذشتگی می‌توانند او را به قهرمانی واقعی تبدیل کنند. فیلم با نشان دادن رابطه‌ی لیوئر و میمون‌شاه و تغییراتی که در شخصیت‌هایشان رخ می‌دهد، به موضوعاتی چون اهمیت تواضع، فداکاری، دوستی، کار گروهی، و داشتن شجاعت برای انجام کارهای درست می‌پردازد.
  فیلم با مضمون افسانه‌ای‌اش و با حضور انواع خدایان و هیولاهای ترسناک، پر از صحنه‌های زدوخورد است. صحنه‌ها و موقعیت‌هایی مثل جنگ میمون‌شاه با خدایان بودایی در آسمان و جنگش با جادوگر ترسناک، تبدیل‌شدن‌های امپراتور آسمان به موجودات دیگر، چهره‌ی ترسناک غول‌های کوهستان و دزدیدن بچه‌های انسان‌ها، مرگ پدر و مادر لیوئر در راه نجات او، صدمه‌هایی که میمون‌شاه در جنگ‌هایش می‌بیند و دستبند دردناک روی دستش، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر و حساس بسیار دلهره‌آور باشند. میمون‌شاه و خوکی که قبلاً امپراتور آسمان بوده، از ناسزاهای زیادی استفاده می‌کنند. از طرفی، درک حال و هوای افسانه‌ای فیلم و رابطه‌ی میان خدایان و بودا، ممکن است برای بعضی از کودکان کوچک‌تر سخت و گیج‌کننده باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا 13 سال نیز تماشای آن به همراه والدین پیشنهاد می‌شود تا فرصت کافی برای گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی فردی مغرور و قدرتمند به نام میمون‌شاه است که در نبردی موفق می‌شود تمام خدایان افسانه‌ای چین را شکست دهد. اما بودا که از غرور او ناراضی است، او را به مدت ۵۰۰ سال زیر یک کوه یخی به نام کوه هفت عنصر زندانی می‌کند. بعد از گذشت سال‌ها، غول‌های کوهستانی به قدرت می‌رسند و با حمله به کاروان‌ها و شهرها، بچه‌های انسان‌ها را می‌دزدند تا برای قربانی کردن نزد یک هیولای جادوگر ببرند. روزی پسرکی راهب، دختربچه‌ای را از چنگ غول‌ها نجات می‌دهد و به همان غار میمون‌شاه پناه می‌برد. در همین زمان، ناگهان طلسم میمون‌شاه باطل ‌شده و او آزاد می‌شود. بچه‌ها با میمون‌شاه همراه می‌شوند تا از کوهستان به‌ سلامت عبور کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان این فیلم چینی با نمونه‌های آمریکایی خودش چه تفاوت‌هایی دارد؟ شما کدام را بیشتر می‌پسندید؟
  این میزان از هیولاها و خشونت‌های موجود در فیلم را چگونه دیدید؟ آیا باعث شده بودند داستان جذاب‌تر به نظر بیاید؟
  به نظرتان قدرت داشتن برای فردی تأثیرگذار بودن کافی است؟ چطور لیوئر و دخترک به تغییر رفتارهای میمون‌شاه کمک کرده بوده‌اند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۹
  سال انتشار ۲۰۱۵