میمون‌های فضایی ۲: بازگشت زارتاگ

(Space Chimps 2: Zartog Strikes Back)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی-تخیلی از ماجراجویی و همکاری میمون‌ها در مقابله با بیگانه‌ی شرور فضایی، و تلاش برای حفظ رابطه‌ی دوستی

سال: 2010
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نادیده گرفته شدن، کم‌توجهی و وقت نداشتن دیگران برای شنیدن حرف‌های کامت، تجربه‌هایی است که احتمالاً برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه است. رابطه‌ی دوستی او با کیلووات و اظهار دلتنگی برای هم از ویژگی‌های برجسته‌ی این فیلم است.
  کامت و کیلووات رابطه‌ی دوستی عمیقی را به نمایش می‌گذارند. آن‌ها همراه یکدیگرند و دوستان‌شان را در سختی تنها نمی‌گذارند؛ به‌ویژه کامت با این‌که مورد بی‌مهری و کم‌لطفی دوستانش قرار گرفته، حتی به تلافی کردن فکر نمی‌کند. در این قسمت هم میمون‌ها شجاعانه به استقبال خطر می‌روند و به کمک هم بر زارتاگ پیروز می‌شوند. کیلووات موفق می‌شود در موقعیت‌های مختلف بر ترس خود غلبه کند.
  دو تن از دانشمندان با هم می‌رقصند، حرف‌های معنادار می‌زنند و دست یکدیگر را می‌گیرند. میوه‌ی خوشمزه‌ی محبوب در مالگور علایمی شبیه به مستی در شخصیت‌ها ایجاد می‌کند. آن‌ها چرت‌و‌پرت می‌گویند و زیاد می‌خندند. کیلووات در یک صحنه سیلی‌های متعددی به خودش می‌زند.
  زارتاگ در یک صحنه فحشی را نیمه‌تمام می‌گذارد: تو روحت سگ... «هَم» در پاسخ به یکی از میمون‌ها که می‌گوید «خاک بر سرم»، می‌گوید «خاک کم است، گل بر سرت.» زارتاگ با کلماتی نظیر کله‌پنجره‌ای، ایکبیری، چشمای باباقوری به «هَم» توهین می‌کند و بارها او را به مرگ تهدید می‌کند. اغلب فحش‌ها در دوبله به دیالوگ‌ها اضافه شده‌اند.
  تصاویر فضایی از منظومه‌ی شمسی و کهکشان‌های مختلف نمایش داده می‌شود. در یک صحنه، به اثر منفی امواج الکترومغناطیسی بر مغز اشاره می‌شود.
  شخصیت‌های متعدد در صحنه‌های مختلف در خطر سقوط از ارتفاع قرار می‌گیرند یا سقوط می‌کنند اما آسیبی نمی‌بینند. زارتاگ با لگد به یک سگ، آن را به جای دیگری پرتاب می‌کند. همچنین با ماشین تصادف می‌کند، چند بار دچار برق‌گرفتگی می‌شود و از روی تردمیل می‌افتد اما آسیبی نمی‌بیند. زارتاگ با دستگاه مخصوصی شخصیت‌های مختلف از جمله کیلووات را دمولکوله و ناپدید می‌کند. دانشمندان به احتمال برگرداندن آن‌ها اشاره می‌کنند اما خودشان هم دمولکوله می‌شوند. «هَم» دستگاه را از زارتاگ می‌گیرد و خود او را دمولکوله می‌کند. سپس، کامت موفق می‌شود دوباره همه‌ی آن‌ها را برگرداند. قیافه‌های عجیب و غریب زارتاگ و ساکنان سیاره‌ی ناشناخته ممکن است برای کودکانی که قسمت اول را ندیده‌اند، ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن میمون‌های فضایی ۲: بازگشت زارتاگ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت اول این فیلم ساخته شده است. در این قسمت، کامت، که تأثیر مهمی در موفقیت میمون‌ها در سفر قبل داشت، امیدوار است این بار بتواند همراه آن‌ها به سیاره‌ی ناشناخته برود و با دوستش ملاقات کند. اما هیچ کس به او توجهی نمی‌کند و همه او را نادیده می‌گیرند. او وقتی به دلیلی از فهرست اعزام حذف می‌شود، مخفیانه وارد سفینه می‌شود و به‌اشتباه باعث پرتاب آن به فضا می‌شود. در همان زمان، فرمانروای شرور سیاره‌ی ناشناخته روی زمین از حالت مجسمه خارج می‌شود و تلاش می‌کند از میمون‌ها انتقام بگیرد. میمون‌ها دوباره شجاعانه به استقبال خطر می‌روند و تلاش می‌کنند به کمک یکدیگر زارتاگ را مهار کنند اما آن‌ها به کمک کامت هم نیاز دارند. کامت با این‌که مورد بی‌مهری و کم‌لطفی دوستانش قرار گرفته، در موقع نیاز به کمک آن‌ها می‌شتابد. حالا دوستانش هم متوجه اشتباه‌شان شده‌اند و قدر او را بیشتر از پیش می‌دانند. فیلم با تأکید بر رابطه‌ی دوستی، همکاری و کار گروهی میان آنان را به نمایش می‌گذارد.
  صحنه‌های خشن و ترسناک این فیلم کاهش قابل ملاحظه‌ای نسبت به قسمت قبل پیدا کرده اما همچنان شخصیت‌های متعدد در صحنه‌های مختلف در خطر سقوط قرار می‌گیرند یا سقوط می‌کنند. زارتاگ با دستگاه مخصوصی که از دانشمندان می‌دزدد، شخصیت‌های مختلف را ناپدید می‌کند و قصد دارد «هَم» و تمام زمین را نابود کند. ناپدید شدن کیلووات، آن هم در بدو ورود به زمین ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم یا سؤال‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم در ادامه‌ی قسمت قبلی اتفاق می‌افتد. کامت، که در سفر قبل کمک شایانی به میمون‌ها برای بازگشت به زمین کرد، حالا امیدوار است بتواند در سفر دوم همراه آن ها به سیاره‌ی ناشناخته برود و با دوستش ملاقات کند. اما وقتی به دلیلی از فهرست اعزام حذف می‌شود، مخفیانه وارد سفینه می‌شود و به اشتباه باعث پرتاب آن به فضا می‌شود. در همان زمان، فرمانروای شرور سیاره‌ی ناشناخته از حالت مجسمه خارج می‌شود و تلاش می‌کند از میمون‌ها انتقام بگیرد. میمون‌ها دوباره باید راهی برای مهار او پیدا کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، چرا دوستان کامت به او بی‌توجهی می‌کردند؟ آن‌ها چطور متوجه ارزش دوست‌شان شدند؟ کامت رفتار آن‌ها را چگونه پاسخ داد؟
  چرا زارتاگ این‌قدر مصمم بود زمین را نابود کند؟
  این قسمت فیلم در مقایسه با قسمت اول چطور بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۷۶
  سال انتشار ۲۰۱۰