مینی‌بوس

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه در مورد یک دختربچه، جا ماندن او سر صحنه‌ی فیلم‌برداری و تجربه‌ی تنهایی، دلتنگی و دوستی با عروسک‌ها

سال: 1389
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات و تجربه‌های دخترک در دقایق اولیه از تنهایی، دلتنگی و جان گرفتن عروسک‌ها برای کودکان معنادار است. او از اینکه وسط بیابان جا مانده و نگهبان به او توجه نمی‌کند، غصه‌دار شده و گریه می‌کند. عروسک‌ها تصمیم می‌گیرند او را به خانه برگردانند و با رقص و آواز سعی می‌کنند او را شاد کنند.
  دخترک در مورد دعوا و خوردن بی‌اجازه‌ی غذا به عروسک‌ها تذکر می‌دهد؛ اما در دزدیدن مینی‌بوس همراهی می‌کند و در دعوا برای دفاع از خود از اسلحه‌ی دزدها استفاده می‌کند. شخصیت‌های متعددی در فیلم بابت اشتباهشان عذرخواهی می‌کنند؛ هرچند گاهی به نظر می‌رسد فقط تظاهر می‌کنند.
  مرد جوان به همکارش علاقه‌مند است و در موارد متعدد در مورد خواستگاری و ازدواج حرف می‌زند. پیرزن به روباه جوان هم دختر پیشنهاد می‌دهد و چند بار به این قضیه اشاره می‌شود. در پایان هم، صحنه‌ی کوتاهی از مشاجره‌ی زن و شوهر وجود دارد که خیلی زود معلوم می‌شود نمایشی است، اما در صحبت‌هایشان به رفتار مرد با همکار خانم و زیبایی چهره‌ی خانم اشاره می‌کنند.
  شخصیت‌ها مدام در حال مشاجره‌اند و سر هم داد می‌زنند. عبارت‌های بی‌ادبانه‌ی متعدد و گاه خلاقانه توسط شخصیت‌های مثبت استفاده می‌شود؛ نظیر: نه و نردبون، ببُر اون صدات رو، مگه کوری، ببند اون فک لقت رو، به شما هیچ دخلی نداره، وامونده، گم شید، شلغم کپک‌زده. شخصیت‌های منفی هم از عبارت‌هایی مثل مرض، درد، عقب‌افتاده، استفاده می‌کنند و دماغ همکارشان را مسخره می‌کنند. بعضی از شخصیت‌ها صرف‌نظر از لهجه‌ی محلی‌شان، طوری صحبت می‌کنند که تشخیص کلماتشان دشوار می‌شود؛ بچه‌های کوچک‌تر ممکن است خیلی از حرف‌های آنها را متوجه نشوند.
  عروسک‌ها به کودک یادآوری می‌کنند که باید نشانی خانه و شماره تلفن والدین خود را همیشه همراه داشته باشد تا در صورت گم‌ شدن بتوانند از دیگران کمک بگیرند. آموزش‌های بیشتر و دقیق‌تر به عهده‌ی والدین گذاشته شده است.
  دختربچه در دستشویی گیر می‌کند و وسط بیابان جا می‌ماند. صحنه‌های متعددی از دعوا و مشاجره بین شخصیت‌ها وجود دارد. دزدان مسلح با اسلحه دیگران را تهدید می‌کنند و برای دزدیدن ماشین و موتور تیر هوایی می‌زنند، گروگان‌گیری می‌کنند و دست و دهان گروگان‌ها را می‌بندند. به ویژه در درگیری با دزدها، صحنه‌های متعددی از درگیری و زد و خورد وجود دارد؛ هر چند کسی آسیبی نمی‌بیند و فقط تاب می‌خورند و روی زمین می‌افتند. در نهایت هم دخترک، با این توجیه که دعوا نمی‌کند بلکه دفاع می‌کند، اسلحه می‌کشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مینی‌بوس فیلمی سینمایی در مورد دختربچه‌ای است که سر صحنه‌ی فیلم‌برداری جا می‌ماند و عروسک‌های فیلم برای کمک به او جان می‌گیرند. آنها با مینی‌بوس به سمت خانه‌ی دخترک به راه می‌افتند. تنهایی و دلتنگی او برای خانه و مادرش، و در مقابل تلاش عروسک‌ها برای شاد کردن و خنداندن او، احساسات و تجربه‌هایی معنادار برای کودکان‌اند. عروسک‌ها در مورد مادر، شادی، همدلی و دوستی آواز می‌خوانند. دخترک رفتارهای نادرست عروسک‌ها را به آنها تذکر می‌دهد، اما در عمل الگوی رفتاری مناسبی از خود نشان نمی‌دهد. به علاوه، شخصیت‌ها گاهی بابت اشتباه‌هایشان عذرخواهی می‌کنند و برای جبرانش تلاش می‌کنند، اما گاهی هم به نظر می‌رسد فقط تظاهر می‌کنند یا فقط به خودشان فکر می‌کنند. ماجرای جاماندن دخترک و تلاش عروسک‌ها برای رساندن او به خانه فرصتی برای خانواده فراهم می‌کند تا در مورد گم‌شدن و راهکارهای آن با فرزندان گفت‌وگو کنند.
  در فیلم صحنه‌های بسیاری از مشاجره، دعوا و درگیری فیزیکی وجود دارد؛ هر چند معمولاً کسی آسیب نمی‌بیند و فقط تاب می‌خورند و روی زمین می‌افتند. دزدان مسلح دیگران را با اسلحه تهدید می‌کنند، گروگان می‌گیرند و دست‌ها و دهان گروگان‌ها را می‌بندند. در نهایت هم، خود عروسک‌ها و دخترک با دزدها درگیر می‌شوند و تا رسیدن پلیس آنها را زندانی می‌کنند. از فیلم چنین بر می‌آید که دعوا بد است، اما اگر برای دفاع باشد اشکالی ندارد. شخصیت‌های فیلم در مورد موضوعات مختلفی مشاجره می‌کنند و سر هم داد می‌کشند. هم شخصیت‌های مثبت و هم شخصیت‌های منفی بارها از لحن نامناسب و عبارت‌های بی‌ادبانه استفاده می‌کنند که تکرار برخی از آنها ممکن است کودکان را به استفاده از آنها ترغیب کند. همچنین، برخی از شخصیت‌ها علاوه بر لهجه‌ی محلی‌شان، کلمات را طوری ادا می‌کنند که ممکن است کوچک‌ترها نتوانند کلماتشان را تشخیص دهند. در صحنه‌های متعددی در مورد علاقه، خواستگاری و ازدواج صحبت می‌شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین ببینند تا فرصت داشته باشند در مورد موارد نامناسب فیلم یا ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  دختر کوچکی سر صحنه‌ی فیلم‌برداری وسط بیابان جا می‌ماند و نگهبان به او توجهی نمی‌کند. ناگهان، عروسک‌های فیلم جان می‌گیرند و مینی‌بوس را بر می‌دارند تا او را به خانه برسانند. وقتی خبر به پلیس و روزنامه‌ها می‌رسد، آن را دزدی و آدم‌ربایی تصور می‌کنند. از قضا، در راه، دزدانی مسلح به مینی‌بوس حمله می‌کنند و دخترک و عروسک‌ها را گروگان می‌گیرند. در نهایت، خود عروسک‌ها با دزدها درگیر می‌شوند و آنها را زندانی می‌کنند تا پلیس از راه برسد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما خوردن بی‌اجازه‌ی غذای دیگران با استفاده‌ی بی‌اجازه از وسایل آنها چه فرقی دارد؟ اگر کسی بی‌اجازه به وسایل شما دست بزند، چه احساسی پیدا می‌کنید؟ وقتی کسی از ما اجازه می‌گیرد باید چه کار کنیم؟
  اگر در جایی نتوانستید مادر یا پدر خود را پیدا کنید، چه کار می‌کنید؟ در اماکنی که اتاقکی برای اطلاعات یا نگهبانی دارند، چه کار می‌توان کرد؟ تا به حال این تجربه را داشته‌اید؟
  تأکید فیلم بر غیرواقعی بودن داستان‌ها چه احساسی به شما می‌دهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۳۸۹