میکی، دونالد، گوفی: سه تفنگدار

(Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی میکی ماوس و دوستانش، تلاش آن‌ها برای تفنگدار شدن و مبارزه برای محافظت از ملکه

سال: 2004
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناامیدی سه دوست و تلاش آن‌ها برای پیروزی ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد؛ اگرچه هدف آن‌ها در نجات ملکه و مبارزه با شخصیت‌های خبیث به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  میکی همیشه خوش‌بین و امیدوار است و به دوستانش نیز امید می‌دهد. آن‌ها با شعار «همه برای یکی، یکی برای همه» بر فداکاری تأکید می‌کنند. دونالد سرانجام یاد می‌گیرد بر ترسش غلبه کند.
  مینی از عشق واقعی حرف می‌زند و برای ازدواج رؤیاپردازی می‌کند. او در اولین نگاه عاشق میکی می‌شود، با این‌که از طبقه‌ی فرودست است. دوستان میکی هم عاشق شخصیت‌هایی مثل خودشان می‌شوند. در صحنه‌های متعدد شخصیت‌ها دست یکدیگر را می‌گیرند یا هم را می‌بوسند که از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. این فیلم همچون دیگر فیلم‌های میکی ماوس ممکن است باعث افزایش میل کودکان به خرید عروسک‌های شخصیت‌ها شود.
  موارد متعددی احمق به علاوه‌ی لعنتی، بی‌شعور، گنده‌بک به کار می‌رود؛ مواردی از تمسخر و تحقیر میکی و دوستانش نیز وجود دارد.
  این فیلم ممکن است بچه‌ها را به خواندن رمان سه تفنگدار، نوشته‌ی الکساندر دوما ترغیب کند.
  صحنه‌های متعددی از درگیری و نبرد با مشت و شمشیر وجود دارد. میکی و دوستانش بارها بدشانسی می‌آورند، خرابکاری می‌کنند و از ارتفاع، راه‌پله، یا از روی کالسکه می‌افتند. شخصیت‌ها دزدیده و در قفس، صندوقچه یا کیسه حبس می‌شوند. میکی در یک صحنه غرق می‌شود و به نظر می‌رسد مرده است اما توسط دوستانش نجات می‌یابد و به هوش می‌آید. همچنین، در صحنه‌ای که قرار است گوفی طناب‌پیچ‌شده به رودخانه انداخته شود، اسکلت‌هایی زیر آب نمایش داده می‌شود. در یک صحنه، چیزی نمانده دونالد با گیوتین کشته شود؛ او در آخرین لحظه خودش را نجات می‌دهد اما شخصیت منفی داستان گیر می‌افتد و پای چوبی‌اش قطع می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن دوبعدی است که بر اساس شخصیت‌های میکی ماوس و رمان سه تفنگدار، نوشته‌ی الکساندر دوما ساخته شده است. میکی و دوستانش، دونالد و گوفی، شخصیت‌هایی فقیر و بی‌عرضه‌اند که در ساده‌ترین کارها هم خرابکاری به بار می‌آورند اما آرزو دارند روزی به جایگاه تفنگداران سلطنتی برسند. حفاظت از ملکه و حیله‌گری افسر نگهبان برای تصاحب تاج و تخت، فرصتی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا خودی نشان دهند و توانایی‌های خود را در شجاعت، دوستی و کار گروهی به نمایش بگذارند. آنان با شعار همیشگی «همه برای یکی، یکی برای همه» بر شجاعت و فداکاری تأکید می‌کنند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از درگیری و نبرد با مشت و شمشیر همراه با بدشانسی، خرابکاری و سقوط از ارتفاع یا بلندی وجود دارد. شخصیت‌ها دزدیده و در قفس یا صندوقچه زندانی می‌شوند. میکی در یک صحنه غرق می‌شود و به نظر می‌رسد که مرده است اما توسط دوستانش نجات می‌یابد. در صحنه‌های جداگانه‌ای نزدیک است دونالد و گوفی نیز کشته شوند. به‌علاوه، مواردی از توهین و تمسخر در فیلم وجود دارد. عشق و علاقه‌ی مینی و میکی، رؤیاپردازی برای ازدواج و صحنه‌های عاشقانه بین سه تفنگدار و معشوق‌هایشان از موضوعات برجسته‌ی فیلم است که از دنیای بزرگسالان به آن وارد شده است. زن‌ها الگوی شخصیتی مثبتی نیستند و منتظرند تا مردها نجات‌شان دهند. همچنین، باید توجه داشت تماشای فیلم ممکن است باعث افزایش میل بچه‌ها به خرید عروسک‌های شخصیت‌ها شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین ببینند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سه دوست جوان به نام میکی، دونالد و گوفی، فقیرند. آن‌ها بعد از این‌که توسط تفنگداران سلطنتی از دست دزدها نجات داده می‌شوند، آرزو دارند که یک روز خودشان به چنین جایگاه قهرمانانه‌ای برسند. افسر نیروهای سلطنتی آنان را تحقیر و رؤیایشان را مسخره می‌کند ولی وقتی ملکه مینی تقاضای محافظ می‌کند، او تصمیم می‌گیرد این سه نفر را به خدمت بگیرد تا راحت‌تر بتواند ملکه را بدزدد و نقشه‌ی شوم خود را برای تصاحب تاج و تخت عملی کند. این سه دوست یاد می‌گیرند شجاع باشند و با همکاری یکدیگر ملکه را نجات دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شعار معروف سه تفنگدار «همه برای یکی، یکی برای همه» به چه معناست؟
  به نظرتان چرا فیلم‌های متعددی درباره‌ی نجات شخصیت‌های زن توسط شخصیت‌های مرد ساخته می‌شود؟ آیا نمونه‌های دیگری از این‌گونه فیلم‌ها به یاد می‌آورید؟
  می‌توانید این فیلم را در حالتی تصور کنید که جنسیت شخصیت‌ها جابه‌جا شود؛ یعنی مینی میکی را نجات دهد؟ چه چیزهای دیگری در داستان باید تغییر کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۶۷
  سال انتشار ۲۰۰۴