نان و شعر

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی یک شاعر نوجوان و تلاش او برای تحقق رؤیاها و کسب شهرت، همراه با تجربه‌ی مسئولیت‌پذیری و تصمیم‌گیری

سال: 1372
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مجید احساس می‌کند خانواده و اطرافیان او را درک نمی‌کنند و توانایی‌هایش را نادیده می‌گیرند؛ احساسی که برای اغلب نوجوانان معنادار و همذات‌پندارانه است. او، به‌علت فقر مالی، برای دنبال کردن علاقه‌اش در تنگنا قرار می‌گیرد، تصمیمات عجولانه و نادرستی می‌گیرد و بابت اشتباهاتش خفت و خواری می‌کشد. اما در نهایت، یاد می‌گیرد تصوری که او از شهرت و اعتبار دارد ممکن است با واقعیت تفاوت‌هایی داشته باشد.
  مجید راه نادرستی را برای ابراز وجود برگزیده اما به‌تجربه می‌آموزد برای ابراز خود لازم نیست خود را به دیگران اثبات کند. او برای جبران اشتباهش حاضر است هر کاری بکند اما هنوز تصمیمات نادرستی می‌گیرد. بی‌بی مجید را با همه‌ی سهل‌انگاری‌ها و آزارهایش دوست دارد و با آغوش باز پذیرای اوست. هنرمند پیشکسوت به جوان‌ترها میدان می‌دهد، احساسات آن‌ها را درک می‌کند و سعی می‌کند الگوی خوبی برای آن‌ها باشد.
  در یک صحنه، یکی سراغ سیگارفروشی را می‌گیرد و در صحنه‌ی کوتاهی یکی در حال بیرون دادن دود قلیان مشاهده می‌شود. کار و نان‌آوری مجید، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست ولی شاید برای خیلی از نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  عبارت‌هایی نظیر خره‌خره‌ات را می‌جوم، گم شو، عنتر، بکپ، در فیلم به کار می‌رود. شخصیت‌های نوجوان، از جمله مجید، بارها مورد عتاب و سرزنش بزرگ‌ترها قرار می‌گیرند.
  شخصیت‌ها لهجه‌ی اصفهانی دارند و مخاطب با هنر برجسته‌کاری (سبکی از قلم‌زنی) آشنا می‌شود. همچنین، با توجه به تاریخ ساخت فیلم، می‌توان پوشش نوجوان امروزی را با آن دوران مقایسه کرد.
  فروشنده‌ی داخل دکه هر بار مجید را به کتک خوردن تهدید می‌کند. مجید، بعد از گم کردن کتاب و چک شوهر خواهرش، کتک مفصلی از او می‌خورد؛ هرچند جزئیات این اتفاق دیده نمی‌شود، اما آثار مختصری روی سر و صورت و لباس‌های مجید دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نان و شعر فیلمی سینمایی بر اساس قصه‌های مجید، نوشته‌ی هوشنگ مرادی کرمانی است. داستان درباره‌ی یک نوجوان شاعر و بلندپرواز اصفهانی به نام مجید است که در نانوایی کار می‌کند و برای رسیدن به رؤیاهایش عجله دارد. او شعرهایش را برای مجله‌ای فرستاده و منتظر است تا با چاپ شدن‌شان به شهرت و اعتبار برسد. احساس او از درک نشدن توسط خانواده و اطرافیان برای اغلب نوجوانان معنادار و همذات‌پندارانه است. او در دنبال کردن علاقه‌اش سرسخت و پرتلاش است اما فقر مالی انتخاب‌هایش را محدود کرده؛ به علاوه، با تصمیمات عجولانه و نسنجیده‌اش نه‌تنها به نتیجه نمی‌رسد، بلکه بیشتر باعث خفت و خواری خود و رنجش اطرافیانش می‌شود. او به‌تجربه در می‌یابد که اثبات کردن خود به دیگران راه مناسبی برای ابراز وجود نیست و با مفهوم متفاوتی از شهرت و اعتبار روبه‌رو می‌شود. در این مسیر، بی‌بی، دوست و همکار نوجوان او در نانوایی و یک هنرمند پیشکسوت در کنارش هستند و به او کمک می‌کنند زندگی و مسئولیت‌هایش را از جنبه‌های مختلفی ببیند.
  فیلم صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد، جز چند باری که صاحب دکه مجید را به کتک خوردن تهدید می‌کند و یک بار که از شوهر خواهرش کتک مفصلی می‌خورد؛ هرچند جزئیات آن نمایش داده نمی‌شود. چند مورد عبارات توهین‌آمیز هم در فیلم وجود دارد که با سرزنش و توبیخ نوجوان‌ها همراه است. همچنین، مسئله‌ی کار و نان‌آوری خانه موضوعی نیست که به بچه‌ها ارتباطی داشته باشد، به‌ویژه این‌که این مسائل در قالب کلیشه‌های رایج در مورد مردانگی بیان می‌شود. تماشای فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه خانواده تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد تصمیم‌ها و رفتارهای اشتباه شخصیت‌ها را داشته باشند.

  چکیده داستان

  مجید، شاعر نوجوان اصفهانی که در نانوایی کار می‌کند، به دنبال کسب شهرت و اعتبار از طریق چاپ شعرهایش در مجله است. او تصادفاً چند صفحه از رمان بینوایان را پیدا می‌کند اما نه برای خرید کتاب پول دارد و نه حتی برای عضویت در کتابخانه؛ پس مخفیانه کتاب کتابخانه را با یکی از کتاب‌های شوهر خواهرش، آقا کمال، عوض می‌کند، غافل از این‌که آقا کمال چک گران‌قیمتی لای کتاب گذاشته است. مجید وقتی موضوع چک را می‌فهمد، سعی می‌کند کتاب آقا کمال را پیدا کند و در این مسیر با هنرمند پیشکسوتی آشنا می‌شود که درس‌های زیادی برای او دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، چرا تصمیم‌های مجید به نتیجه نمی‌رسید؟ اگر شما جای او بودید، چکار می‌کردید تا از درستی تصمیم خود مطمئن شوید؟
  لباس‌های دختر و پسرهای نوجوان در فیلم چه تفاوت‌هایی با نوجوان‌های امروزی دارند؟ لباس بزرگ‌ترها چه تغییری کرده است؟ به نظر شما، چرا تغییر پوشش نوجوان‌ها بیشتر و بارزتر است؟
  در این فیلم، هریک از بزرگ‌ترها رفتار متفاوتی با مجید دارد. فیلم از این طریق چه پیامی را انتقال می‌دهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۳
  سال انتشار ۱۳۷۲