ناهوئل و کتاب جادویی

(Nahuel and the Magic Book)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی درباره‌ی ترس پسری از آب، پیدا کردن کتابی جادویی و تلاش او برای مقابله با ترس‌هایش

سال: 2020
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناهوئل مادرش را از دست داده است. او از آب می‌ترسد و قلدرهای محله اذیتش می‌کنند. رابطه‌ی او با پدرش زیاد خوب نیست. ناهوئل دوست دارد بر ترس‌هایش غلبه کند و پدرش دوستش داشته باشد. او با دختری همسن‌و‌سال خودش آشنا می‌شود و زمانی که جان فرسیا به خطر می‌افتد، خودش را داخل آب پرتاب می‌کند تا او را نجات دهد.
  ناهوئل پسر ترسویی است که از آب می‌ترسد. قلدرها او را اذیت می‌کنند. به خاطر ترسش از آب نمی‌تواند به پدرش در گرفتن ماهی کمک کند، ولی بالاخره بر ترس‌هایش غلبه می‌کند و همین باعث می‌شود رابطه‌اش با پدرش خوب شود. پدر ناهوئل رابطه‌ی صمیمانه‌ای با او ندارد. گاهی سر او داد و بیداد راه می‌اندازد. حتی می‌خواهد او را پیش عمه‌اش بفرستد. او در پایان متوجه می‌شود لحظه‌ای نمی‌تواند دوری او را تحمل کند و به زبان می‌آورد که خیلی او را دوست دارد. فرسیا و هواِنشور به ناهوئل کمک می‌کنند پدرش را پیدا کند و با جادوگر سیاه بجنگد.
  ناهوئل با یکی از افراد مسافرخانه شرط‌بندی می‌کند. نوشیدن مشروبات الکلی در بعضی موقعیت‌ها دیده می‌شود. ناهوئل و فرسیا باید با جادوگر بزرگی بجنگند که قدرت زیادی دارد. ناهوئل اگر جادوگر را از بین نبرد، پدرش را از دست می‌دهد. این‌ها مضامینی است که ربط چندانی با دنیای کودک و نوجوان ندارد.
  کالفانو و رورو با لحن توهین‌آمیزی با هم حرف می‌زنند و درباره‌ی خانواده‌هایشان حرف‌های زشتی به هم می‌گویند. پدر ناهوئل اوایل فیلم با تندی با او صحبت می‌کند. در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل ابله، کودن، خفه شو و احمق استفاده شده است.
  صحنه‌ی آغاز فیلم مادر ناهوئل در کشتی است و زمان زایمانش فرا رسیده است. دریا طوفانی است و پدر ناهوئل نمی‌تواند هیچ کمکی از جایی دریافت کند. کالفانو و رورو سراغ ناهوئل می‌روند و کتابش را وسط آب پرتاب می‌کنند و خوراکی‌هایش را می‌خورند. آن‌ها می‌خواهند به زور ناهوئل را سوار قایق کنند. ناهوئل می‌ترسد و اشک می‌ریزد. پدر ناهوئل سر او داد می‌زند و می‌گوید چرا دیر کرده است. ناهوئل وارد خانه‌ی متروک ترسناکی می‌شود که جادوگر نابینایی در آن زندگی می‌کند. کلاغ‌های روی سقف آن خانه تبدیل به آدم می‌شوند و گزارش‌ها را به جادوگر دیگری می‌دهند. پدر ناهوئل می‌گوید دیگر از پسِ نگهداری از او برنمی‌آید و می‌خواهد او را بفرستد پیش عمه‌اش. زمانی که ناهوئل و پدرش سوار کشتی هستند، طوفان می‌شود و پرنده‌های سیاه برای بردن کتاب به آن‌ها حمله می‌کنند. کشتی آن‌ها در آب غرق می‌شود و ناهوئل و پدرش زیر آب می‌روند. نبردی بین هواِنشور و فرستاده‌ی جادوگر سیاه درمی‌گیرد و خانه‌ی او به هم می‌ریزد. پدر ناهوئل به دست جادوگر سیاه اسیر می‌شود و جادوگر کاری می‌کند پدرش نتواند حرف بزند. در یکی از موقعیت‌ها ناهوئل مادرش را در رؤیا می‌بیند. مادرش از او می‌خواهد سوار قایق شود ولی ناهوئل می‌ترسد و در دریا گیر می‌افتد. زمانی که ناهوئل پدرش را پیدا می‌کند، پدرش سمت او جعبه‌های بزرگ پرتاب می‌کند و می‌گوید پسرش مرده است. وقتی جادوگر سیاه با ناهوئل و پدرش مواجه می‌شود، پدر ناهوئل را پرت می‌کند توی دریا و هیولای بزرگی از دریا بیرون می‌آید. در ادامه جادوگر فرسیا را به دریا پرت می‌کند. ناهوئل برای نجات فرسیا ته آب می‌رود و برای لحظه‌هایی به نظر می‌آید هر دوی آن‌ها مرده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی ناهوئل و کتاب جادویی ماجرای پسری به اسم ناهوئل است که ترس‌های زیادی دارد. او مادرش را از دست داده است و از آب می‌ترسد. ناهوئل روزی کتابی جادویی پیدا می‌کند و توی کتاب، وردهایی جادویی برای شجاع بودن پیدا می‌کند. ناهوئل برای خوشحال کردن پدرش کتاب را برمی‌دارد، ولی غافل است از این‌که جادوگر سیاه هم دنبال آن کتاب است. این فیلم تلاش پسر نوجوانی است که می‌خواهد بر ترس‌هایش غلبه کند. او دوست دارد پدرش را خوشحال کند. به خاطر ترس‌هایی که دارد، پدرش هم رابطه‌ی خوبی با او ندارد. ولی وقتی ناهوئل تلاشش را می‌کند، هم بر ترس‌هایش غلبه می‌کند هم رابطه‌اش با پدرش درست می‌شود. او تجربه‌های زیادی به دست می‌آورد و مرحله‌ای از بلوغ روانی را پشت سر می‌گذارد.
  این فیلم حاوی تصاویر و موقعیت‌های ترسناکی است که ممکن است کودکان کوچک‌تر را آزار دهد. ناهوئل ناخواسته با جادوگر قدرتمندی روبه‌رو می‌شود که می‌خواهد پادشاه دریا را فرا بخواند تا سیل همه جا را با خود ببرد. او برای به چنگ آوردن کتاب جادو، پدر ناهوئل را زندانی می‌کند. نبرد بین ناهوئل و جادوگر بارها اتفاق می‌افتد. آدم‌های بزرگ در چند موقعیت سرِ ناهوئل کلاه می‌گذارند و بچه‌های قلدر او را اذیت می‌کنند. لحن صحبت کردن بعضی از شخصیت‌ها توهین‌آمیز است و به طور کل مفهوم نجات پدر یا سرزمین از مفاهیمی است که ربط چندانی با دنیای کودک و نوجوان ندارد.

  چکیده داستان

  زمانی که ناهوئل به دنیا می‌آید، مادرش در کشتی سر زایمان از دنیا می‌رود. ناهوئل در حالی بزرگ می‌شود که از دریا می‌ترسد و نمی‌تواند به پدر در کار ماهیگیری کمک کند. روزی ناهوئل کتابی جادویی پیدا می‌کند که به نظر می‌آید کمک می‌کند او بر ترس‌هایش غلبه کند، ولی جادوگر سیاه که همیشه دنبال آن کتاب است، کاری می‌کند کشتی پدر ناهوئل غرق شود و پدر ناهوئل را اسیر می‌کند. ناهوئل با جادوگر مهربانی آشنا می‌شود و او دختر جوانی را که برایش کار می‌کند، همراه ناهوئل می‌فرستد تا جادوگر سیاه را شکست دهند. آن‌ها با اتفاقات زیادی مواجه می‌شوند و در این بین ناهوئل باید بر ترس‌هایش غلبه کند، در غیر این‌صورت جادوگر سیاه پدرش را می‌کشد. آن‌ها با تلاش زیاد جادوگر و هدف‌های شیطانی‌اش را شکست می‌دهند و به خانه برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به حال مثل ناهوئل از آب، تاریکی یا چیز دیگری ترسیده‌اید؟ به نظرتان راه مقابله با این ترس‌ها چیست؟
  ابتدای فیلم رابطه‌ی ناهوئل و پدرش خوب نیست، ولی در آخر رابطه‌ی آن‌ها خوب می‌شود. فکر می‌کنید چه عاملی باعث شد رابطه‌ی آن‌ها خوب شود؟
  اگر کتابی جادویی پیدا کنید، دوست دارید کدام ویژگی وجودتان را با کمک کتاب تقویت کنید؟ چرا؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان German Acuna
  مدت زمان ۹۸
  کشور سازنده شیلی، برزیل
  استودیو Carburadores، Punkrobot Animation Studio، Punkrobot Studio، Red Brasil
  بازیگران کونسوئلو پیزارو، مارسلو لیاپیز، موریل بناویدس
  سال انتشار ۲۰۲۰