نبرد تایتان‌ها

(Clash of The Titans)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی فرزند زئوس و تلاش او برای نجات انسان‌ها در جنگ با خدای تاریکی، با تاکید بر اهمیت شجاعت و فداکاری

سال: 2010
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یکی از مهمترین ویژگی‌ها در نوجوانان قهرمان‌پروری است و در این داستان قهرمانان حضور پررنگی دارند. مبارزه با تاریکی و نجات دیگران نیز از دغدغه‌های دوران نوجوانی است.
  پرسیوس مرد مهربانی است که ناخواسته نیمی از وجودش خدایی است. او از این نیمه‌ی ماورائی هیچ نفع شخصی نمی‌برد و تنها برای کمک به انسان‌ها آن را بکار می‌برد و در حفظ هویت انسانی خود بسیار مصمم است. فرمانده مرد عاقلی است که با جان‌فشانی راه را برای رسیدن پرسیوس به هدف، قدم به قدم باز می‌کند تا بقیه‌ی هم‌نوعانش مانند او، درد از دست دادن عزیزانشان را حس نکنند.
  همسر آریسیوس با زئوس رابطه‌ی جنسی دارد و از او صاحب فرزند می‌شود. تصویری از رابطه نشان داده نمی‌شود، ولی راوی فیلم به آن اشاره می‌کند. پرسیوس نسبت به الهه‌ی مراقبش دچار احساسات عاشقانه می‌شود و هنگام تمرین جنگ با او رفتارش جنسی است. زنانی که به نظر می‌رسد روسپی باشند، با لباس‌هایی بدن‌نما در بالکن ایستاده‌اند و برای مردان ژست‌های جنسی می‌گیرند. عموم این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. در جشنی که در قصر برگزار می‌شود، حضار جام شراب به دست دارند. مبارزه برای نجات مردم و سرزمین موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند در دنیای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  در زبان اصلی فیلم کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند به جهنم، عوضی و حرام‌زاده استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  کودکان آشنایی مختصری با خدایان اساطیری یونان پیدا می‌کنند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد: فضای تاریک و سرد در فیلم، شکستن مجسمه‌ی زئوس و افتادنش به دریا و روی قایق ماهیگیری، غرق شدن قایق و خانواده‌ی پرسیوس، حمله‌ی پرندگانی با بدنی شبه‌انسان به سربازها، ظهور ناگهانی هادس در قصر و آزار ملکه و مرگ او توسط هادس در برابر چشم همه، زشتی چهره‌ی آریسیوس، حمله‌ی آریسیوس به پرسیوس و سربازان دیگر و قطع دست آریسیوس، خروج عقرب‌های غول‌پیکر از زمین، ضربه و پرت شدن‌های پی در پی در مبارزه با آریسیوس و عقرب‌ها و مدوسا و کراکن، پرت شدن یکی از اعضای گروه به دره‌ای از آتش، دیدار با سه پیش‌گو با صدایی زنانه و با یک چشم، عبور از رودخانه‌ای وهم‌آلود با قایق‌رانی از اسکلت، مبارزه با زنی با بدن ماری شکل و سری پر از مار و چشمان براق، مبارزه با موجود عجیبی از دریا بدون چشم و با دندان‌هایی بلند و ترسناک.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نبرد تایتان‌ها یک فیلم سینماییِ برگرفته از اساطیر یونانی و بازآفرینی فیلمی با همین نام در سال ۱۹۸۱ است. داستان درباره‌ی مردی به نام پرسیوس است که فرزند زئوس، یکی از خدایان اساطیری یونان و نیمه‌انسان است. او که از نوزادی با زن و شوهری ماهیگیر زندگی کرده، دنیای انسان‌ها را دوست دارد و از زندگی با آنها احساس رضایت می‌کند. ولی شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که پرسیوس مجبور می‌شود برای نجات انسان‌ها به جنگ خدای تاریکی برود. پرسیوس تلاش می‌کند از نیمه‌ی خداگونه‌اش در رویارویی با خطرات اجتناب کند و تنها انسانیتش را به کار گیرد، اما برای نجات همراهانش از هر ابزاری استفاده می‌کند و در کشمکش درونی با خود، کم‌ کم دوگانگی وجودش را می‌پذیرد. پرسیوس برای نجات انسان‌ها از حمله‌ی کراکن، که گوش به فرمان خدای تاریکی است، به سفری پرخطر می‌رود که امید بازگشتی در آن نیست و تنها پنج نفر او را همراهی می‌کنند که همگی کشته می‌شوند و بالاخره پرسیوس با قدرت به سوی خدای تاریکی و هیولایش برمی‌گردد. در این فیلم بر اهمیت رفتار انسانی، فداکاری، انعطاف‌پذیری در حد ضرورت، شجاعت و قدردانی از زحمات دیگران تاکید شده و فخرفروشی، خودپسندی و عصیان مورد نکوهش قرار می‌گیرد.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند غرق شدن قایق و خانواده‌ی پرسیوس، حمله‌ی پرندگانی با بدنی شبه انسان به سربازها، ظهور ناگهانی هادس در قصر و آزار ملکه و مرگ او توسط هادس در برابر چشم همه، زشتی چهره‌ی آریسیوس، حمله‌ی آریسیوس به پرسیوس و سربازان دیگر و قطع دست آریسیوس. روابط و اشارات جنسی و عاشقانه هم در فیلم وجود دارد. مبارزه برای نجات مردم و سرزمین موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند در دنیای نوجوانان قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد موضوعات ترسناک فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  پرسیوس که نیمه‌انسان و نیمه‌خداست، به عنوان پسر اسپایروسِ ماهیگیر بزرگ شده و خانواده‌ی کوچکش را بسیار دوست دارد. در جریان جنگ بین انسان‌ها با خدایان، خانواده‌ی پرسیوس در دریا غرق می‌شوند و او که شوکه و سردرگم است، همراه با سربازان خود را در قصر و در برابر هادس، خدای تاریکی می‌یابد. شهر آرگوس با تهدید خدای تاریکی روبروست: یا قربانی کردن شاهزاده آندرومدا و یا نابودی شهر توسط کراکن. ولی پادشاه و افرادش هیچ کدام را برنمی‌تابند. پس به کمک پرسیوس به جنگ کراکن می‌روند. همه‌ی آنان که پرسیوس را همراهی می‌کنند شجاعانه مبارزه می‌کنند و کشته می‌شوند تا پرسیوس که نیمه‌ی خدایی وجودش گاه به یاری‌اش می‌شتابد، کراکن را نابود کند و هادس را به عمق تاریکی پرتاب کند و مردم را از شر هر دو رهایی بخشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا پرسیوس بخش انسانی وجودش را بر نیمه‌ی خدایی ترجیح می‌دهد؟
  به نظر شما چرا با وجود اینکه پرسیوس کمک‌های پدرش، زئوس، را رد می‌کند، اما زئوس او را رها نمی‌کند و هر جا که لازم باشد سر و کله‌اش پیدا می‌شود؟
  آیا خدای اساطیری یونان در این داستان شباهتی به تصورات شما در رابطه با خدا دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۸
  سال انتشار ۲۰۱۰