نبرد جادویی

(Jujutsu Kaisen 0)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی تسخیر شدن دانش‌آموزی به دست روح یک دختر، ثبت‌نام او در مدرسه‌ی شناخت نفرین‌ها و تلاش برای کشف حقیقت

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اوکوتسو وقتی کوچک بوده است، دختری را که دوست داشته در اثر تصادف از دست می‌دهد. او روحیه‌ی بالایی ندارد و کمی ترسو است. در مدرسه‌ روح ریکا از او محافظت می‌کند و باعث آسیب دیدن کسانی می‌شود که اذیتش می‌کنند. اوکوتسو دوست دارد مثل بقیه باشد و دوست‌هایی داشته باشد. وقتی تازه وارد مدرسه‌ی جدید می‌شود رابطه‌ی او و هم‌کلاسی‌های جدیدش خوب نیست، ولی خیلی زود رابطه‌ی دوستی عمیقی بین آن‌ها شکل می‌گیرد، طوری که برای نجات جان هم ازخودگذشتگی می‌کنند.
  اوکوتسو شخصیتی ترسو و ضعیف است. او دوست دارد مثل بقیه باشد، ولی روح ریکا چان و محافظتی که از اوکوتسو می‌کند باعث می‌شود تنها بماند. ساتورو گوجو ،کم‌کم با کمک معلمش، اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کند و در پایان تبدیل می‌شود به کسی که بزرگ‌ترین جادوگر را از بین می‌برد. ساتورو گوجو معلمی است که حواسش به اوکوتسو است. همه جوره از او حمایت می‌کند و به رشد شخصیتی او کمک می‌کند.
  انجمن جوجوتسو تصمیم می‌گیرند اوکوتسوی 16 ساله را اعدام کنند. اوکوتسو می‌گوید قصد خودکشی داشته، ولی ریکا چان به او اجازه نداده است. زمانی که اوکوتسو و ریکا 10 ساله بودند، ریکا انگشتری به اوکوتسو می‌دهد و از او می‌خواهد وقتی بزرگ شدند با هم ازدواج کنند. ریکا به ماکی حسادت می‌کند و اواخر فیلم ابراز عشق بین اوکوتسو و روح ریکا چان دیده می‌شود.
  در فیلم از واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل دیوانه، خاک بر سر، پیر خرفت، کچل، عوضی، مسخره، مزخرف، اراجیف، چرندیات، ببند اون نیش چرکت رو، کله‌پوک و مرتیکه‌ی هوسباز استفاده شده است.
  یکی از قلدرهای مدرسه می‌خواهد اوکوتسو را مورد اذیت و آزار قرار دهد. روحی به اسم ریکا چان آن قلدر را می‌کشد و زخمی می‌کند. اوکوتسو می‌گوید می‌خواسته خودش را بکشد، ولی ریکا چان نگذاشته است. وقتی اوکوتسو وارد مدرسه‌ی شناخت نفرین می‌شود، همه می‌توانند روحی که اوکوتسو را تسخیر کرده ببینند. اوکوتسو و ساتورو و ماکی به مدرسه‌ای می‌روند که نفرین شده است. آن‌جا پر از روح است. روح و نفرین بزرگی او و ماکی را می‌خورد. دو تا بچه‌ی دیگر هم داخل شکم نفرین بزرگ هستند که خونی‌اند و چیزی به مرگشان نمانده است. در یکی از موقعیت‌ها اوکوتسو و اینوماکی برای از بین بردن نفرین به پاساژ مخروبه می‌روند و ارواح خبیث به آن‌ها حمله می‌کنند و اوکوتسو زخمی می‌شود. گتو سوگورو به ارواح نفرینی‌ دستور می‌دهند از چند طرف بدن مردی را بِکِشند و او را تکه‌تکه می‌کنند و خون همه جا پخش می‌شود. سوگورو به مدرسه‌ی جوجوتسو حمله می‌کند و ماکی و پاندا و اینوماکی را به شدت زخمی می‌کند. نبرد سختی بین نیروهای سوگورو و ساتورو درمی‌گیرد. سوگورو و اوکوتسو همراه روح ریکا چان تا پای مرگ می‌جنگند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نبرد جادویی (جوجوتسو کایسن 0) انیمه‌ا‌ی ژاپنی است که براساس مانگایی به نام جوجوتسو کایسن نوشته‌ی گِگه آکوتامی نوشته شده است. این فیلم ماجرای پسر نوجوانی است که روح دختر مورد علاقه‌اش او را تسخیر کرده است. او به مدرسه‌ی جوجوتسو می‌رود تا نفرین را بشناسد و بتواند با آن مقابله کند. این فیلم مضامینی چون عشق و ازخودگذشتگی را پررنگ می‌کند. اوکوتسو که پسری ترسو و گوشه‌گیر است، با کمک معلمش دوست‌های تازه‌ای پیدا می‌کند و مسیر تازه‌ای در زندگی‌اش شکل می‌گیرد. او با جادوگر بزرگی می‌جنگد تا جان دوست‌هایش را نجات دهد و انتقام آن‌ها را بگیرد.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشن بسیاری وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. موجودات ترسناکی به اسم ارواح و نفرین در فیلم هستند. پرتاب شدن، جنگ با شمشیر، انفجار، مواجهه با ارواحی قدرتمند که از هر راهی برای نبرد استفاده می‌کنند، ریختن خون و زدوخوردهای زیادی دیده می‌شود. اوکوتسو در پایان از ریکا چان می‌خواهد قدرت‌هایش را به او بدهد تا بتواند دوست‌هایش را نجات دهد و در ازایش برای همیشه با او برود و در واقع بمیرد. شخصیت‌های اصلی تا حد مرگ زخمی می‌شوند و خون از بدن‌هایشان می‌ریزد. شخصیت‌ها گاهی از واژه‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. در فیلم تصمیم گرفته می‌شود اوکوتسوی 16 ساله را اعدام کنند. ابراز عشق بین اوکوتسو و روح ریکا چان و در موقعیت‌های دیگر پیشنهاد ازدواج از طرف ریکا چان به اوکوتسو نمایش داده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوان‌های زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 14 تا 16 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند درباره‌ی موضوع‌های مطرح شده در فیلم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  اوکوتسو یوتا چند بار در مدرسه مورد آزار و اذیت قلدرها و حتی مدیر قرار می‌گیرد، ولی روحی به اسم ریکا چان، که یک روح نفرین شده است و به شدت از اوکوتسو محافظت می‌کند، آن قلدرها را زخمی می‌کند. ریکا چان در کودکی عاشق اوکوتسو بوده و می‌خواستند با هم ازدواج کنند، ولی در اثر تصادف می‌میرد و بدن اوکوتسو را تسخیر و از او محافظت می‌کند. انجمنِ جوجوتسو تصمیم می‌گیرد اوکوتسو را اعدام کنند. ساتورو گوجو که یک معلم و جادوگر است با این تصمیم مخالفت می‌کند. ساتورو به اوکوتسو می‌گوید روحی که به تو پیوند خورده بسته به استفاده‌اش و کنترل قدرتش می‌تواند جان بقیه را هم نجات دهد. او اوکوتسو را به دبیرستان جوجوتسوی توکیو می‌فرستد تا بتواند نفرین را بشناسد. اوکوتسو در موقعیت‌های مختلف می‌تواند جان بقیه و هم‌کلاسی‌هایش را به کمک ریکا چان نجات دهد. در نهایت نبرد سختی بین او و جادوگر بزرگ و دشمن شماره یک بچه‌های مدرسه‌ی جوجوتسو درمی‌گیرد. اوکوتسو با کمک ریکا چان سوگورو را شکست می‌دهد و مشخص می‌شود این اوکوتسو بوده که روح ریکا چان را در تسخیر خودش درآورده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ساتورو گوجو، معلم اوکوتسو، چه نقشی در زندگی او داشت؟ آیا معلمی داشته‌اید که مسیر زندگی شما را روشن کرده باشد؟
  به نظرتان چه ویژگی‌هایی در اوکوتسو وجود داشت که از او قهرمان ساخت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Park
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۲
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Toho Animation
  بازیگران آیا اِندو، چیناتسو آکاساکی، کانا هانازاوا
  سال انتشار ۲۰۲۱