نسل بعدی

(Next Gen )

بررس متن: علی نجفی

12+ 10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی دوستی دختربچه‌ای با یک ربات و تجربه‌ی او از مدیریت احساسات منفی، قدرت و عدالت‌خواهی

سال انتشار: 2018

نسل بعدی

(Next Gen )
12+
10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی دوستی دختربچه‌ای با یک ربات و تجربه‌ی او از مدیریت احساسات منفی، قدرت و عدالت‌خواهی

سال انتشار: 2018

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
پدر مِی او و مادرش را ترک می‌کند، مادرش هم به نیازهای او بی‌توجه است و سعی می‌کند تنهایی خود را با ربات‌ها پر کند؛ در نتیجه، مِی بیشتر احساس تنهایی می‌کند. او دوستان کمی دارد و علاقه‌ای به شرکت در فعالیت‌های گروهی ندارد. تجربه‌ی او از بی‌توجهی والدین و تحقیر از سوی همکلاسی‌ها و چالش او در رویارویی با احساسات منفی، نظیر خشم و نفرت و جبران نیازهای عاطفی خود در ارتباط با رباتش می‌تواند هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
مِی به کمک دوست رباتی‌اش یاد می‌گیرد احساسات منفی‌اش را مدیریت کند و از آن‌ها برای عدالت‌خواهی استفاده کند. ربات ۷۷۲۳ برای برآوردن خواسته‌های مِی و حفاظت از او هر کاری می‌کند. او از قدرتش علیه انسان‌ها استفاده نمی‌کند. او به‌خوبی متوجه است که خاطره‌ها و تجربه‌های او هویتش را می‌سازند و برای حفظ آن‌ها حتی از قابلیت‌های تسلیحاتی خود صرف‌نظر می‌کند. او خاطرات بدش را حذف می‌کند و سعی می‌کند جای آن‌ها را با خاطرات خوب پر کند. مادر مِی که در گذشته به او بی‌توجه بوده، متوجه اشتباهش می‌شود و سعی می‌کند آن را جبران کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
این فیلم همچون فیلم‌های ابرقهرمانی، صحنه‌ی درگیری یک ابرقهرمان رباتی با ربات‌های شرور است. صحنه‌های متعددی از زدوخورد ربات‌ها، شلیک موشک و لیزر از آن‌ها، انفجار و ویرانی سطح جاده‌ها و خانه‌ها وجود دارد. هرچند انسان‌ها آسیبی نمی‌بینند اما هدفِ ربات‌های شرور نابودی همه‌ی انسان‌هاست. شخصیت‌های اصلی بارها با اسلحه تهدید می‌شوند، از ارتفاع سقوط می‌کنند یا در خطر قرار می‌گیرند. دخترک از چوب بیسبال برای انتقام از دوست زورگیرش استفاده می‌کند و از ربات می‌خواهد به او شلیک کند. در موارد متعددی صورت سگ مِی لای در گیر می‌کند و مانع بسته شدن در می‌شود. در یک صحنه، دانشمند مخترع ربات‌ها در یک لحظه با شلیک اسلحه دود می‌شود. همچنین، گروگان گرفته شدن مادر مِی و نیز چالش‌های عاطفی بین مِی و مادرش ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشد.
گفتار نامناسب
مِی به خاطر نداشتن پدر مورد تمسخر همکلاسی‌های زورگیرش قرار می‌گیرد. سگ مِی بسیار فحاشی می‌کند که با بوق همراه می‌شود. عبارت‌های توهین‌آمیزی مانند بی‌شعور، احمق، آشغال، عوضی، خفه شید، در فیلم به کار می‌رود.
محتوای بزرگسالانه
موضوع نجات مردم از سلطه‌ی ربات‌ها و نقش مِی در این مبارزه، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن نسل بعدی که در ایران با نام نسل جدید هم شناخته می‌شود، یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که داستانی علمی‌تخیلی از آینده‌ی زندگی بشر و فراگیر شدن هوش مصنوعی را بازگو می‌کند. داستان درباره‌ی دختربچه‌ای به نام مِی است که والدینش از هم جدا شده و او تنها با مادرش زندگی می‌کند. بی‌توجهی مادر به او از یک سو و تمسخر و زورگویی همکلاسی‌ها از سوی دیگر، او را به شدت منزوی و پرخاشگر کرده است. رابطه‌ی میان دختر و مادر می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد. دخترک به‌خاطر علاقه و توجه زیاد مادرش به ربات‌ها، از آن‌ها متنفر است اما وقتی قدرت فوق‌العاده‌ی ربات ۷۷۲۳ را می‌بیند، به فکر انتقام و تلافی می‌افتد. رابطه‌ی آن‌ها کم‌‌کم رنگ دوستی می‌گیرد و دخترکوچولوی عصبانی به کمک او یاد می‌گیرد احساسات منفی خود را مدیریت کند و از خشم خود برای عدالت‌خواهی استفاده کند. در نهایت، ۷۷۲۳ به ابرقهرمانی تبدیل می‌شود که انسان‌ها را از تسلط ظالمانه‌ی ربات‌ها نجات می‌دهد. فیلم با تأکید بر نقش خاطرات در شکل‌گیری شخصیت آدمی، به موضوعاتی نظیر عشق، توجه، عدالت‌خواهی و زورگیری می‌پردازد. در این فیلم، همچون فیلم‌های ابرقهرمانی، صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری از درگیری میان ربات‌ها، شلیک موشک و لیزر، انفجار و ویرانی وجود دارد. هرچند در این درگیری‌ها انسان‌ها آسیبی نمی‌بینند اما هدف ربات‌های شرور نابودی انسان‌هاست. شخصیت‌های اصلی بارها با اسلحه تهدید می‌شوند، از ارتفاع سقوط می‌کنند یا در خطر قرار می‌گیرند. صحنه‌ی دود شدن دانشمند مخترع با شلیک اسلحه، همچنین، گروگان گرفته شدن مادر و نیز چالش‌های عاطفی دخترک ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشد. موضوع نجات مردم از سلطه‌ی ربات‌ها و نقش مِی در این مبارزه، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات فیلم را داشته باشند.

چکیده داستان

مِی دختری است که در کودکی، پدرش او و مادرش را ترک کرده است. مادرش برای جبران تنهایی خود به ربات‌ها پناه برده و به او بی‌توجه است. مِی از ربات‌ها متنفر است اما در ماجراجویی‌هایش با ربات ۷۷۲۳ آشنا می‌شود. او کم‌کم به توانایی‌های منحصر به فرد ۷۷۲۳ پی می‌برد و با آن دوست می‌شود. طولی نمی‌کشد که آن‌ها متوجه می‌شوند ربات شروری به دنبال نابودی انسان‌ها و سلطه بر زمین است و ۷۷۲۳ تنها کسی است که توان مقابله با آن را دارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

خشونت این فیلم در مقایسه با فیلم‌های ابرقهرمانی چگونه است؟ آیا این‌که غالب قربانیان ربات‌ها هستند، از شدت آن کم می‌کند؟ ربات شرور خود را برعکس انسان‌ها بی‌نقص می‌دانست؛ به نظر شما، آیا می‌توان واقعا بی‌نقص بود؟ تا به ‌حال دل‌تان خواسته بی‌نقص باشید؟ مِی از دوست رباتی‌اش چه چیزهایی آموخت؟ احساسات منفی چگونه می‌توانند باعث رشد ما بشوند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 106
سال انتشار 2018