نفرت‌انگیز

(Abominable)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختری نوجوان و تنها، آشنایی او با یک پاگنده و افتادن ناخواسته در مسیر مورد علاقه‌اش، همراه با تجربه‌ی دوستی، خودشناسی و تغییر

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یی بعد از مرگ پدرش غمگین و تنهاست و از خانواده و دوستانش دوری می‌کند. او بعد از آشنایی با اورست از تنهایی درمی‌آید و با جین و پِنگ هم ارتباط صمیمانه‌تری برقرار می‌کند. ماجراجویی‌های آنها برای رساندن اورست به خانه‌اش، به او و بقیه کمک می‌کند تا هم خود را بهتر بشناسند و هم ارتباط صادقانه‌تری با یکدیگر برقرار کنند. یی در طول سفر در غم از دست دادن پدرش سوگواری می‌کند و در پایان سفر موفق می‌شود اندوهش را پشت سر بگذارد و ارتباط نزدیکی با مادر و مادربزرگش برقرار کند. تجربه‌ها و احساسات یی و دوستانش، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  یی مستقل و بااراده است و به کلیشه‌های مرسوم در مورد دختران شباهت ندارد؛ او به دنبال خودنمایی و جلب توجه نیست و هدف روشنی دارد که برای رسیدن به آن تمام تلاش‌اش را می‌کند. هرچند رابطه‌ی او با خانواده‌اش، تحت‌تاثیر مرگ پدر قرار گرفته و همیشه از آنها دوری می‌کند، به تدریج و بعد از مواجه شدن با احساساتش موفق می‌شود رابطه‌اش با آنها را از نو بسازد. یی شجاع و ازخودگذشته است و برای رساندن اورست به خانه‌اش، هر کاری می‌تواند انجام می‌دهد و در نهایت، موفق می‌شود. جین و پِنگ وقتی می‌بینند یی در تصمیمش برای رساندن اورست به خانه‌اش مصمم است، او را همراهی می‌کنند و تا رسیدن به هدف ناامید نمی‌شوند. آنها دوستانی باوفا و مسئول‌اند. جین که پسری خودنماست و همیشه در حال شمردن لایک‌هایش در شبکه‌های اجتماعی است، حاضر می‌شود تلفن همراهش را در ازای قایقی بدهد و به کمک دوستانش برود. مادر و مادربزرگ یی حمایتگر و مهربان‌اند. آنها سعی می‌کنند شرایط یی را درک کنند و به او فرصت بدهند تا به روال عادی زندگی برگردد.
  در طول داستان به روابط جین با دخترهای متعدد اشاره می‌شود. دخترها با دیدن جین سعی می‌کنند توجه او را به خود جلب کنند. موضوعاتی مثل سوءاستفاده‌ی دکتر زارا از جایگاه علمی‌اش برای رسیدن به منافع شخصی، موضوعات کودکانه‌‌ای نیستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: روانی، پُر رو خانم، زده به سرت، لعنت به من، خفه شید، عوضی‌های عجیب و غریب، خبر مرگت، کثافت، بکش بالا تف کن، دیوونه، احمقانه، نفرت‌انگیز، لعنتی، زشت، احمق، عوضی، زبون‌نفهم. بعضی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله‌ی گروه آواژه اضافه شده‌اند. یی برای رسیدن به اهدافش به مادر و مادربزرگش دروغ می‌گوید. در پایان فیلم، او و دوستانش، هر سه در مورد اورست و ماجراجویی‌شان دروغ می‌گویند. در صحنه‌ای اورست آروغ مفصلی می‌زند و یی که هنوز نمی‌داند او دختر است یا پسر، می‌گوید: حتماً پسری. در صحنه‌ای دیگر، راننده‌ی یک ماشین بزرگ با اشاره به امکانات فوق‌العاده‌ی ماشین، به همراهانش می‌گوید: این خانوم کوچولو کلی کار ازش میاد.
  این فیلم هم به موضوع یتی‌ها می‌پردازد؛ موجودات افسانه‌ای پاگنده‌ای که ساکن کوه‌های هیمالیا هستند و بعضی تصور می‌کنند ممکن است حلقه‌ی گمشده‌ی میان انسان و گونه‌های قبل از انسان باشند.
  داستان در کشور چین اتفاق می‌افتد و به بخش‌هایی از جغرافیا و فرهنگ این کشور می‌پردازد؛ شهر شانگهای، طبیعت روستایی بیرون از شهر، رود زرد، بیابان گُبی، کوه‌های هیمالیا و مجسمه‌ی بزرگ بودا که از مناظر زیبا و توریستی چین به شمار می‌روند، در طول فیلم به نمایش درآمده‌اند. همچنین، به سبک زندگی مردم، روابط خانوادگی و غذاهای چینی هم اشارات مختصری شده است.
  یی به تازگی پدرش را از دست داده و تنها و غمگین است. اورست با جثه‌ی بزرگش دیگران را می‌ترساند. سفر یی و دوستانش با خطرات فراوانی همراه است. آنها در جنگلی با پرتاب بلوبری‌های غول‌پیکر مواجه می‌شوند و فرار می‌کنند. همچنین، بارها در معرض تهدید برنیش و دکتر زارا قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند از دست آنها فرار کنند. برنیش و زارا به روش‌های مختلف سعی دارند اورست را گیر بیندازند و او را زنده یا مرده به چنگ بیاورند. در یکی از این تعقیب و گریزها اورست زخمی می‌شود و تنها و درمانده به پشت‌بام خانه‌ی یی پناه می‌برد. دکتر زارا به دستیارش می‌گوید که باید از شر اورست و بچه‌ها خلاص شوند. نیروهای دکتر زارا به سمت اورست داروی بی‌حسی شلیک می‌کنند و او را به بند می‌کشند و پشت ماشین‌شان زندانی می‌کنند. آنها جین و پِنگ را هم دستگیر و زندانی می‌کنند. در صحنه‌ای دکتر زارا یی را هل می‌دهد و او از پلی بلند سقوط می‌کند و به نظر می‌رسد مرده است؛ بعد معلوم می‌شود طنابی را گرفته تا نیفتد. به دستور دکتر زارا به آقای برنیش داروی بی‌حسی شلیک می‌کنند. دکتر زارا سعی می‌کند با ماشین بزرگش اورست را له کند. او و نیروهایش از پرتگاهی بلند به درون دره سقوط می‌کنند. مناظر کوه‌های هیمالیا و دره‌ها و پرتگاه‌هایش ممکن است برای کودکان کوچک‌تر یا آنهایی که ترس از ارتفاع دارند، ترسناک و دلهره‌آور باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این انیمیشن کامپیوتری و سه‌بعدی درباره‌ی دختری نوجوان به نام یی است که شبی روی پشت‌بام آپارتمانشان در شانگهای چین، با یک پاگنده مواجه می‌شود و متوجه می‌شود که او موجودی افسانه‌ای به نام یتی است که متعلق به کوه‌های هیمالیاست. یی که به تازگی پدرش را از دست داده و رابطه‌‌اش با مادر و مادربزرگش سرد و دور شده، یتی را اورست می‌نامد و تصمیم می‌گیرد او را به خانه‌اش برساند. دو پسر که در مجتمع آنها زندگی می‌کنند و مثل اعضای خانواده‌ی یی هستند نیز او را در این سفر همراهی می‌کنند. آنها در طول سفر با خطرات زیادی مواجه می‌شوند؛ چون یک کاوشگر میلیاردر و یک جانورشناس جاه‌طلب به دنبال اورست هستند و می‌خواهند او را، زنده یا مرده، به دست آورند. یی و دوستانش با امید و پشتکار از خطرات متعدد جان سالم به در می‌برند و با حمایت از یکدیگر و همکاری با هم موفق می‌شوند به هدفشان برسند و اورست را به خانه‌ و نزد خانواده‌اش بازگردانند. یی هم که پیش از مرگ پدر قرار بوده با او به سراسر چین سفر کند، با این سفر ماجراجویانه، ناخواسته به آرزوی مشترکش با پدر می‌رسد. سفر و دوستان به او کمک می‌کنند تا خودش را و احساسات پنهان‌شده‌اش را بهتر بشناسد و وقتی پیش خانواده‌اش برمی‌گردد، ارتباط صمیمانه‌تری با آنها برقرار کند. فیلم بر ارزش دوستی و کار گروهی تاکید می‌کند و نشان می‌دهد با پشتکار و استقامت می‌توانیم به اهداف هرچقدر بزرگمان برسیم.
  موضوع مرگ پدر یی و اندوه عمیق او از این بابت می‌تواند برای کودکان آزاردهنده باشد. یی و دوستانش به خانواده‌هایشان دروغ می‌گویند و بدون اطلاع آنها وارد سفری پرخطر می‌شوند و ممکن است حتی جانشان را از دست بدهند. آنها در طول سفر در حال فرار از دست دو انسان بدجنس‌اند که از کشتن یتی و کودکان ابایی ندارند. در یک صحنه یکی از آنها یی را به درون دره‌ای هل می‌دهد و به نظر می‌رسد یی مرده باشد، اما زود معلوم می‌‌شود زنده است. در صحنه‌ای دیگر هم همان فرد تلاش می‌کند اورست را با ماشینش زیر بگیرد، ولی باز هم موفق نمی‌شود. جین پسر نوجوانی است که دغدغه‌اش جلب توجه از دخترهاست و در طول فیلم به اینکه او دوست‌دخترهای متعددی دارد اشاره می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  یی دختر نوجوانی است که همراه مادر و مادربزرگش در آپارتمانی در شانگهای چین زندگی می‌کند. او که قرار بوده با پدرش سفری به سراسر چین داشته باشند، بعد از مرگ پدر و در غم فراق او، سخت کار می‌کند تا پول دربیاورد و آرزوی مشترکش با پدر را محقق کند. یی شبی که روی پشت‌بام خانه رفته تا در تنهایی ویولن بنوازد، با موجودی بزرگ و عجیب مواجه می‌شود که به نظر می‌رسد در حال فرار است. او متوجه می‌وشد این موجود یک پاگنده از کوه‌های هیمالیاست و تصمیم می‌گیرد او را به خانه‌اش در اورست برساند. اما یک کاوشگر میلیاردر به نام آقای برنیش و یک جانورشناس بدجنس به نام دکتر زارا در پی گرفتن پاگنده هستند. یی همراه با دو پسر همسایه‌شان، جین و پِنگ، سفر پرماجرایی را برای رساندن پاگنده به اورست آغاز می‌کنند.

  لینک‌های دسترسی

  لینک شماره 1 فیلیمو

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان یی در پایان فیلم چه تغییراتی نسبت به ابتدای فیلم کرد؟ چه چیزهایی به او کمک کرد تا تغییر کند؟ حضور جین و پِنگ چه کمکی به یی کرد؟ فکر می‌کنید یی در پایان فیلم چه احساسی داشت؟
  نظرتان در مورد اینکه یی و دوستانش در مورد سفرشان به خانواده‌هایشان دروغ گفتند چیست؟ فکر می‌کنید این کار در زندگی واقعی چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟ چه چیزهایی در فیلم برایتان ترسناک بود؟
  فیلم توانست تصویر روشنی از کشور چین به شما ارائه دهد؟ با تماشای فیلم چه احساسی نسبت به این کشور پیدا کردید؟ تا قبل از این فیلمی در مورد کشور چین دیده بودید؟ چه تصوری از این کشور داشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jill Culton
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۷
  کشور سازنده چین، آمریکا
  استودیو DreamWorks Animation، Pearl Studio
  جایزه ها African-American Film Critics Association
  بازیگران آلبرت تسای، تنزینگ نورگای ترینر، کلویی بنت
  سال انتشار ۲۰۱۹