نقاب میوتارو

(A Whisker Away)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختری تنها و غمگین با عشقی یک‌طرفه به هم‌کلاسی‌اش، مواجه شدن او با احساساتش، پذیرش آن‌ها و تجربه‌ي عشق واقعی

سال: 2020
    بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

    سنجه‌ها

    این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
    میو احساس می‌کند برای دیگران خواستنی نیست. او رفتن مادرش را به دوست‌داشتنی نبودن خودش ربط می‌دهد و از این بابت غمگین و از دست مادرش عصبانی است. او رابطه‌ی خوبی با نامادری‌اش ندارد و همیشه او را با مادرش مقایسه می‌کند. میو در مدرسه دوستی صمیمی دارد که همه‌ی احساساتش را با او در میان می‌گذارد. او عشقی پرشور را نسبت به پسر هم‌کلاسی‌اش تجربه می‌کند و با این عشق‌ورزی بر احساس تنهایی‌اش سرپوش می‌گذارد. میو در طول داستان شناخت عمیق‌تری نسبت به خودش پیدا می‌کند و در نهایت به این نتیجه می‌رسد که دلش می‌خواهد احساساتش را با کسانی که دوستشان دارد در میان بگذارد. احساسات، تجربه‌ها و رفتارهای میو و دوستانش، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
    میو دختری قوی و مستقل است و با وجود سختی‌های زیادی که تجربه کرده، سعی می‌کند روحیه‌اش را حفظ کند. او در عشق به هینوده ثابت‌قدم است و اجازه نمی‌دهد دیگران ناامیدش کنند. میو از این عشق کمک می‌گیرد تا نسبت به زندگی امیدوار باقی بماند. او در روند داستان نسبت به خودش شناخت عمیق‌تری پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد احساساتش را به نزدیکانش نشان دهد. هینوده پسری مهربان و صادق است و مراقب است با احساسات میو بازی نکند. او تا زمانی که از احساس خودش به میو اطمینان ندارد او را امیدوار نمی‌کند و وقتی مطمئن می‌شود میو را دوست دارد برای برگرداندن میو به دنیای انسانی همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. هینوده حتی زمانی که تصور می‌کند به میو احساسی ندارد، وقتی میو زخمی می‌شود به او کمک می‌کند. دوستان میو و هینوده وفادار و مهربان‌اند و در موقعیت‌های سخت آن‌ها را همراهی می‌کنند.
    میو عاشق هینوده است و برای نشان دادن علاقه‌اش کارهای مختلفی می‌کند؛ مثلاً با باسنش به باسن او ضربه می‌زند یا برایش نامه‌ی عاشقانه می‌نویسد. او بارها در رؤیایش خود را در آغوش هینوده می‌بیند و یک بار گونه‌ی او را می‌بوسد. عموم این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. در صحنه‌ای لباس‌زیرهای شسته‌شده نشان داده می‌شود. شخصیت‌های دختر عموماً شلوارک پوشیده‌اند و در نسخه‌ی دوبله‌ی سایت فیلیمو، تمام صحنه‌های مربوط به این شخصیت‌ها یا حذف شده یا تغییر کرده‌اند. دو شخصیت سیگار و چیزی شبیه چپق می‌کشند.
    از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: خودخواه، ببند دهنت رو، خفه شو، لال شی، پر رو، لندهور، حال‌به‌هم‌زن، مزخرف، دروغگو، رو مخ، نچسب، دیوونه، گور بابای ناراضی، ازت متنفرم،‌ احمق، بازنده، عجیب‌غریب، بیش‌فعال، گند زدم،‌ تمرگیدی، روانی، تیکه تیکه‌ت می‌کنم. بخشی از گفتگوهای بین شخصیت‌ها درباره‌ی عشق میو به هینوده است: یه دل نه صد دل عاشقت می‌شه، نامه‌ی فدایت شوم، عاشقتم. میو برای تبدیل شدن به گربه و رفتن پیش هینوده به والدینش دروغ می‌گوید.
    ماسکی که شخصیت‌ها به چهره می‌زنند مربوط به نوعی تئاتر سنتی در ژاپن است که ترکیب رقص و نمایش است و موضوعات آن را اسطوره‌های ژاپنی و چینی تشکیل می‌دهند.
    میو به خاطر رفتن مادرش غمگین و افسرده است و انتظار پایان زندگی را می‌کشد. ماسک‌فروش گربه‌ی خیلی بزرگی است که چهره‌ی خشنی دارد. میو در مدرسه مورد آزار و تمسخر بچه‌ها قرار می‌گیرد. او موقع تبدیل شدن به گربه چند بار از بلندی سقوط می‌کند. میو به خاطر ناامیدی از زندگی تصمیم می‌گیرد همیشه گربه بماند. ماسک‌فروش هم نمی‌خواهد او دوباره انسان شود. میو تا بیدار شدن درخت مقدس فرصت دارد وگرنه همیشه گربه می‌ماند. مادر و نامادری میو سر او با هم کتک‌کاری می‌کنند. میو سر نامادری فریاد می‌کشد. او وقتی می‌فهمد هینوده دوستش ندارد خیلی غمگین و ناامید می‌شود و گریه می‌کند. جزیره‌ی گربه‌ها جایی عجیب و ترسناک است که اهالی آن نیمه‌انسان‌هایی با ظاهر گربه‌اند. در جزیره‌ی گربه‌ها دست‌های هینوده تبدیل به پنجه‌ی گربه می‌شود. ماسک‌فروش با رفتاری خشن مانع از این می‌شود که میو دوباره انسان شود. او میو را وقتی گربه است با زور می‌گیرد و فرار می‌کند. گربه‌های نیمه‌انسان با ماسک‌فروش درگیر می‌شوند. ماسک‌فروش هینوده را تهدید به مرگ می‌کند.

    آنچه والدین باید بدانند

    در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

    این فیلم انیمه درباره‌ی دختری نوجوان به نام میو است که مادرش او را ترک کرده و از این بابت خشمگین و افسرده است. تنها دلخوشی میو عشقی یک‌طرفه و پرشور است که نسبت به هم‌کلاسی‌اش، هینوده، دارد. او امیدوار است با دریافت عشق متقابل هینوده، بر احساس تنهایی و خواستنی نبودنش غلبه کند، اما وقتی از سمت هینوده هم طرد می‌شود در ناامیدی و غم فرو می‌رود. میو طی اتفاقی تبدیل به گربه می‌شود و در بدن گربه می‌تواند هرچقدر می‌خواهد کنار هینوده بماند. تبدیل شدن به گربه راه فرار او از واقعیت تلخی است که تجربه می‌کند و به همین دلیل تصمیم می‌گیرد همیشه گربه بماند، اما مسیر اتفاقات و تلاش دوستانش به او کمک می‌کند تا با احساساتش روبه‌رو شود و آن‌ها را بپذیرد. فیلم نشان می‌دهد فرار از گذشته و احساسات ناخوشایندی که تجربه‌ کرده‌ایم، تغییری در زندگی ایجاد نمی‌کند و تنها با پذیرش خود و احساسات گاه متناقض‌مان است که می‌توانیم خود را دوست داشته باشیم و دوست داشته شویم.
    فضای جادویی فیلم و رنج و دردی که میو تجربه می‌کند می‌تواند برای کودکان ترسناک و آزاردهنده باشد. مادر میو او را ترک کرده و او احساس تنهایی و بی‌کسی می‌کند. رفتار میو در مدرسه عجیب به نظر می‌رسد و آنجا هم مورد بدرفتاری و آزار هم‌کلاسی‌هایش قرار می‌گیرد. در جزیره‌ی گربه‌ها موجوداتی نیمه‌انسان که ظاهری شبیه گربه و روحیه‌ای افسرده دارند زندگی می‌کنند. میو به خاطر ناامیدی از شرایطش تصمیم می‌گیرد همیشه گربه بماند و وقتی منصرف می‌شود به نظر می‌رسد دیر شده است؛ هرچند او در نهایت به صورت انسانی‌اش برمی‌گردد. داستان فیلم درباره‌ی عشق میو به هم‌کلاسی‌اش است و موضوعات و گفتگوهای مربوط به عشق در طول فیلم جریان دارد. شخصیت‌های دختر فیلم دامن یا شلوارک پوشیده‌اند و با وجود این‌که لباس‌هایشان حاوی بار جنسی و بزرگسالانه نیست، در نسخه‌ی دوبله‌ی سایت فیلیمو همه‌ی صحنه‌های مربوط به آن‌ها کشیده شده‌اند تا پاهایشان معلوم نباشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

    چکیده داستان

    میو دختری نوجوان است که با پدر و نامادری‌اش زندگی می‌کند. مادر او خانه را ترک کرده و میو از رفتنش خشمگین و افسرده است. او به یکی از هم‌کلاسی‌هایش به نام هینوده علاقه دارد و هر روز به روش‌های مختلف دور و بر او می‌چرخد و به‌طور غیرمستقیم به او ابراز علاقه می‌کند. هینوده هر بار او را طرد می‌کند ولی میو دست‌بردار نیست. او شبی با گربه‌ای ماسک‌فروش آشنا می‌شود و از او نقابی می‌گیرد که با زدن آن به صورتش تبدیل به گربه‌ای سفید می‌شود. او در بدن گربه هر روز به خانه‌ی هینوده می‌رود و با او وقت می‌گذراند. میو که در بدن گربه می‌تواند همیشه کنار هینوده باشد، تصمیم می‌گیرد گربه باقی بماند و ماسک‌فروش هم که می‌خواهد طول عمر میو را برای خودش نگه دارد از این تصمیم استقبال می‌کند. بالاخره روزی هینوده متوجه می‌شود که گربه همان میو است و تلاش می‌کند او را دوباره به بدن انسانی‌اش برگرداند.

    تصاویر و ویدیو‌ها

    فرصت‌هایی برای گفتگو

    در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

    دوستان میو او را به خاطر عشق یک‌طرفه‌اش به هینوده سرزنش می‌کردند. شما اگر جای میو بودید چه کار می‌کردید؟
    فکر می‌کنید چه چیزی در هینوده توجه میو را جلب کرده بود؟ چقدر از این احساس عاشقانه به شرایط خود میو مربوط می‌شد؟
    به نظرتان عشق در انیمیشن‌های ژاپنی یا انیمه‌ها با عشق در سایر انیمیشن‌ها چه تفاوت‌هایی دارد؟ به طور کلی در روابط آدم‌ها با یکدیگر یا شخصیت‌پردازی‌ها، تفاوتی بین انیمه‌ها و سایر انیمیشن‌ها می‌بینید؟

    مشخصات فیلم و انیمیشن

    کارگردان Jun'ichi Satô، Tomotaka Shibayama، جونیچی ساتو
    رتبه MPAA TV-PG
    مدت زمان ۱۰۴
    کشور سازنده ژاپن
    استودیو BS Fuji، Dentsu Meitetsu Communications، Fuji Creative (FCC)، Fuji Television Network، KDDI Corporation، Kadokawa، Studio Colorido Co.، Toho Animation، Toho Company، Twin Engine، Universal Music
    بازیگران میرای شیدا، ناتسوکی هانای، هیروآکی اوگی
    سال انتشار ۲۰۲۰