نلی رپ: مامور هیولا

(Nelly Rapp: Monster Agent)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی دختری تنها با خصوصیات اخلاقی متفاوت، رفتن او به خانه‌ی دایی‌اش و آشنایی او با دنیای هیولاها

سال: 2020
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نلی دختر تنهایی است که هیچ دوستی ندارد. او متفاوت است و تا حدی نترس. با این‌که پدرش دائم از او می‌خواهد مثل بقیه‌ی بچه‌ها باشد، ولی رابطه‌ی آن‌ها خیلی صمیمانه است. نلی کنجکاو و ماجراجو است. او در خانه‌ی دایی‌اش با ماجراهای زیادی روبه‌رو می‌شود و راز مادرش را می‌فهمد. بین او و روبرتا که یک فرانکشتاین است، رابطه‌ی دوستانه‌ای شکل می‌گیرد که زندگی آن دو را تغییر می‌دهد.
  نلی خیلی تنهاست و نمی‌تواند با بقیه دوست شود. رابطه‌ی او با روبرتا که به خاطر شرایط ظاهری‌اش موقعیتی مشابه نلی دارد و او هم نمی‌تواند با کسی دوست باشد، همه چیز را عوض می‌کند. نلی به دایی‌اش و بقیه‌ی بازرس‌های هیولا می‌گوید نباید هر کسی را که متفاوت بود دستگیر کرد و از بین برد. آن‌ها هم متوجه کار اشتباهی که کرده بودند می‌شوند و رفتارشان را تغییر می‌دهند.
  در یکی از موقعیت‌ها دایی هانیبال به نلی سیگار تعارف می‌کند. شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلفی سیگار می‌کشند. زمانی که نلی از پدرش می‌پرسد دایی هانیبال و لینا اسلیوا ازدواج کرده‌اند یا نه، پدرش می‌گوید معلوم نیست.
  در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل برو گمشو، احمق، ابله و نادون استفاده شده است.
  مخاطب با تماشای این فیلم می‌آموزد هر آدمی منحصربه‌فرد و متفاوت است و اگر کسی مثل ما نبود و رفتار نمی‌کرد، دلیل نمی‌شود او را طرد کنیم.
  شبی که نلی وارد خانه‌ی دایی هانیبال می‌شود، از پنجره می‌بیند دایی‌اش و لینا اسلیوا مردی را، که پارچه روی سرش کشیده شده، با خودشان به زیرزمین می‌برند. نلی به زیرزمین می‌رود و می‌بیند دایی هانیبال خون‌آشامی را داخل قفس کرده است. قبل از صبحانه نلی با تیر و کمان بزرگی ناخواسته سمت هانیبال شلیک می‌کند و تیر توی مچ دایی‌اش می‌رود. نلی در زیرزمین دری مخفی پیدا می‌کند و لینا به او می‌گوید در دنیا هیولاهایی وجود دارند که از جنس آدم نیستند. آن‌ها در شیشه‌هایی اعضای بدن هیولاها را نگهداری می‌کنند. در یکی از اتاق‌ها خون‌آشامی داخل قفس است که با دیدن نلی، دندان‌هایش را به او نشان می‌دهد. وقتی نلی از ماشین بازرس هیولاها عقب می‌افتد، دنبال سگش تا خانه‌ی متروکه‌ای می‌رود. صاحب آن خانه دختری است که روی صورتش پر از جای بخیه است و یکی از پاهایش هم مصنوعی است. نلی شب به خانه‌ی آن دختر می‌رود تا شکارش کند. زمان فرار از خانه‌ی دختر و در جنگل، گرگینه‌ای به نلی حمله می‌کند. روبرتا برای نلی تعریف می‌کند که موجودی آزمایشگاهی است. سال‌ها بعد مادر روبرتا می‌میرد و روبرتا در آن لحظه کنار او بوده است. در موسسه‌ی وینسنت هیولاهای زیادی هستند که شکل‌هایی ترسناک دارند و وینسنت می‌گوید باید هیولاهای خطرناک را از بین برد. همه‌ی هیولاها در خانه‌ی روبرتا جمع می‌شوند. آن‌ها چهره‌های ترسناکی دارند. وقتی وینسنت روبرتا را دستگیر و او را پشت ماشینی زنجیر می‌کند، نلی پشت فرمان می‌نشیند و ماشین را می‌راند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی نلی رپ: مأمور هیولا بر اساس کتابی با همین عنوان نوشته‌ی مارتین ویدمارک ساخته شده است. این فیلم ماجرای دختری است به نام نلی است که با هم‌سن‌و‌سال‌هایش فرق دارد. او با کسی دوست نیست و حضورش در خانه‌ی دایی‌اش اتفاق‌های زیادی را در زندگی‌اش رقم می‌زند و با خون‌آشام‌ها، فرانکشتاین‌ها، گرگینه‌ها و… آشنا می‌شود. این فیلم مضامینی چون نقش مهم دوست در زندگی و پذیرفتن تفاوت‌های رفتاری را پررنگ می‌کند. نلی متوجه می‌شود هیولاها به این خاطر مورد نفرت آدم‌ها هستند که ظاهر متفاوتی دارند. او با رفتارش به همه ثابت می‌کند هر آدمی منحصربه‌فرد است و باید به تفاوت‌های هم احترام گذاشت.
  این فیلم حاوی تصاویر و موقعیت‌های ترسناکی است که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. نلی از همان ابتدا که وارد خانه‌ی دایی‌اش می‌شود، خون‌آشامی را می‌بیند. در ادامه، هیولاهای مختلفی سر راهش سبز می‌شوند. او بارها در جنگل بزرگی تنها می‌ماند. یک بار گرگینه‌ای سراغش می‌آید. هیولاها گریم‌های ترسناکی دارند. یکی از آن‌ها چاقویی در شکمش فرو رفته است، یکی‌شان دندان‌های تیز بلندی دارد و… . در یکی دو موقعیت شخصیت‌ها در حال سیگار کشیدن هستند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌و‌گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  نلی دختری با خصوصیات اخلاقی متفاوتی است که با پدرش زندگی می‌کند. مادر او از دنیا رفته است. او هیچ دوستی ندارد. بعد از اینکه نلی در مدرسه نمایشی اجرا می‌کند و نمایشش به خاطر ترسناک بودن مورد توجه بچه‌ها قرار نمی‌گیرد، پدرش او را به خانه‌ی دایی‌اش می‌برد تا یک هفته استراحت کند. نلی متوجه می‌شود دایی و دوستش خون‌آشامی را زندانی کرده‌اند. وقتی بیشتر پیگیری می‌کند، می‌فهمد دایی‌اش عضو گروهی است که هیولاها را دستگیر می‌کنند تا باعث آزار انسان‌ها نشوند. نلی هم تصمیم می‌گیرد بازرس هیولاها شود تا هم راه مادرش را ادامه دهد هم بتواند خودش را به دایی‌اش اثبات کند. سگ نلی یک روز او را به خانه‌ای قدیمی می‌برد. نلی دختری را می‌بیند که فرانکشتاین است. خیلی زود بین نلی و روبرتا دوستی‌ عمیقی شکل می‌گیرد. نلی به روبرتا کمک می‌کند کافه‌اش را راه بیندازد، ولی همان شب افتتاحیه دایی نلی و دوست‌هایش به کافه می‌ریزند و روبرتا را دستگیر می‌کنند. نلی روبرتا را نجات می‌دهد و به همه‌ی بازرس‌های هیولا می‌گوید این هیولاها فقط متفاوتند و کاری با آدم‌ها ندارند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا آدم‌های متفاوت بیشتر وقت‌ها تنها می‌‌مانند؟ باید چه کارهایی کرد این اتفاق نیفتد؟
  شباهت هیولاها و نلی در چه بود؟
  آیا با ضرب‌المثل «خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو» موافقید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Amanda Adolfsson
  مدت زمان ۹۳
  کشور سازنده سوئد
  استودیو SF Studios، Janson Media
  بازیگران لی لی والستین، ماتیلدا گروس، ماریان مورک
  سال انتشار ۲۰۲۰