ننه نقلی

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی سفر گروهی از کودکان با خانم مربی‌شان به جنگل شادی، برای دیدن و شنیدن قصه‌ی ننه نقلی و کدوی قلقله‌زن

سال: 1390
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اردوی دسته‌جمعی بچه‌ها با مربی‌شان، خواندن سرود و شنیدن قصه برای بچه‌ها قابل ارتباط خواهد بود.
  ننه نقلی با اینکه توسط حیوانات تهدید می‌شود، شکار شدنشان را نمی‌پسندد و از شکارچی می‌خواهد، به جای شکار، کشاورزی کند. او هم به توصیه‌ی ننه نقلی عمل می‌کند. ننه نقلی برای مقابله حیوانات درنده از هوش و تدبیر خود استفاده می‌کند. بزرگ‌ترها، به ویژه خانم مربی، با بچه‌ها مهربان‌اند و برایشان قصه می‌گویند.
  در یکی-دو صحنه با نمایش قلیان در مورد آن صحبت می‌شود و آن را به هم تعارف می‌کنند؛ هر چند کسی قلیان نمی‌کشد. در صحنه‌هایی به ازدواج، عروسی و مهریه اشاره می‌شود. راننده‌ی مینی‌بوس و خانم مربی خاطرخواه هم‌اند؛ راننده او را از برادرش خواستگاری می‌کند. برادر خانم مربی ارزش خودشان را با تعداد سکه‌های طلای مهریه می‌سنجد.
  موارد متعددی از لحن نامناسب لاتی و استفاده از عبارت‌هایی نظیر نفس‌کش یا بنال وجود دارد. همچنین تعابیر توهین‌آمیز متعددی از قبیل فضول‌باشی، بی‌شعور، صاحب‌مرده، نکبت، گم شو و ریق رحمت را سر کشیدن شنیده می‌شود. جمله‌هایی گستاخانه، هر چند کوتاه، در مورد اضافه وزن خانم مربی گفته می‌شود.
  در فیلم به قصه‌ی کدو قلقله‌زن اشاره می‌شود و ممکن است کودکان را ترغیب کند قصه‌ی اصلی را بخوانند یا بشنوند.
  گرگ، شیر، پلنگ و روباه می‌خواهند ننه نقلی را بخورند؛ قد این حیوانات از ننه نقلی بلندتر است. شکارچی با تفنگش شلیک می‌کند و یک بار نزدیک است ننه نقلی را هدف قرار دهد. ننه نقلی از اسلحه‌ی سرد الاغش برای رهایی از بند روباه استفاده می‌کند. در یکی از آوازها به جنگ، کشتار، لشگرکشی، بمب اتم و حمله‌ی اتمی هیروشیما اشاره می‌شود. راننده و برادر خانم مربی با هم دعوا می‌کنند. هم برادر خانم مربی و هم پلنگ لنگ تاب می‌دهند و با تعابیر لاتی دیگران را تهدید می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ننه نقلی فیلمی سینمایی بر اساس قصه‌ی قدیمی و معروف کدو قلقله‌زن همراه با شخصیت‌هایی در لباس عروسکی است. گروهی از بچه‌ها با خانم مربی‌شان به جنگل شادی سفر می‌کنند تا با ننه نقلی آشنا شوند و داستان او را ببینند و بشنوند. ننه نقلی برای حضور در عروسی دخترش از جنگل عبور می‌کند و با حیواناتی روبه‌رو می‌شود که قصد خوردن او را دارند. پیرزن از آنان مهلت می‌خواهد تا به مهمانی برود، غذا بخورد و چاق‌وچله شود؛ اما در بازگشت، با پنهان شدن در یک کدوی غول‌پیکر، سالم و سلامت تا خانه قل می‌خورد. ننه نقلی با اینکه توسط حیوانات تهدید می‌شود، شکار شدنشان را نمی‌پسندد و از شکارچی می‌خواهد دست از شکار بردارد. او با هوش و تدبیر خود از چنگ حیوانات درنده نجات پیدا می‌کند. آقای راننده بارها با حرف‌ها یا کارهای اشتباه خود باعث خنده‌ی بچه‌ها می‌شود و بلافاصله از اشتباهش عذرخواهی می‌کند. بچه‌ها با مربی‌شان شعر می‌خوانند، قصه‌ی او را می‌شنوند و در بعضی جاهای داستان مشارکت می‌کنند. شعرها و آوازهای گوناگونی در فیلم وجود دارند؛ هر چند بعضی از آنها ممکن است برای بچه‌ها سنگین و غیرقابل فهم باشند.
  صحنه‌های خشن و ترسناکی هم در فیلم وجود دارد. حیوانات درنده می‌خواهند ننه نقلی را بخورند؛ قیافه و هیکل آنها، به ویژه قد بلندترشان نسبت به ننه نقلی، ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. در یک صحنه نزدیک است شکارچی به ننه نقلی شلیک کند. ننه نقلی یک بار برای بریدن طناب‌هایی که او را به درخت بسته، از اسلحه‌ی سرد استفاده می‌کند. آقای راننده که به خانم مربی علاقه‌مند شده، با برادر او دعوا می‌کند، اما در نهایت او را از برادرش خواستگاری می‌کند. دو تا از شخصیت‌ها در صحنه‌های متعدد لُنگ تاب می‌دهند و با لحن لاتی صحبت می‌کنند. به علاوه، صحبت‌های آدم‌بزرگ‌ها در مورد ازدواج و مهریه به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد مطرح ‌شده گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  گروهی از بچه‌ها به همراه مربی‌شان به جنگل شادی سفر می‌کنند تا داستان ننه نقلی و کدوی قلقله‌زن را از نزدیک ببینند و بشنوند. ننه نقلی برای عروسی دخترش از جنگل عبور می‌کند. در راه، شیر، گرگ، پلنگ و روباه، جداگانه بر سر راهش سبز می‌شوند و می‌خواهند او را بخورند. ننه نقلی از آنان مهلت می‌خواهد تا به مهمانی برود، غذا بخورد و چاق‌ و چله شود. اما در بازگشت، داخل کدوی بزرگی مخفی می‌شود و تمام مسیر را تا خانه قل می‌خورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا قبلا قصه‌ی کدوی قلقله‌زن را شنیده بودید؟ در این فیلم چه چیزهایی به قصه‌ی اصلی اضافه شده بود؟ این اضافات برایتان جذاب بود؟
  چرا ننه نقلی دوست نداشت حیوانات جنگل شکار شوند؟
  کدام‌ یک از شعرهای فیلم برایتان جذاب‌تر بود؟ آیا تجربه‌ی هم‌خوانی در گروه سرود دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده پرویز صبری
  مدت زمان ۸۸
  سال انتشار ۱۳۹۰