نورم از قطب شمال: ماجراجویی پادشاه

(Norm of the North: King Sized Adventure)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک خرس قطبی، تلاش او و دوستانش برای نجات دادن مجسمه‌ و گنجینه‌ای ارزشمند و برگزاری جشن عروسی برای پدربزرگ خانواده

سال: 2019
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش نورم و دوستانش برای نجات دادن مجسمه‌ی آیینی و موفقیت آن‌ها در پایان فیلم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  نورم بسیار تلاش می‌کند به قولی که به جین داده عمل کند و در این راه، همکاری دوستانش قابل توجه است. جین یک باستان‌شناس دلسوز است که می‌خواهد هر طور شده، مجسمه را به جایی که به آن متعلق است و به مردم چین بازگرداند. اعضای خانواده و دوستان نورم در طول فیلم در حال همکاری و کار گروهی برای برگزاری جشن عروسی به بهترین شکل‌اند.
  پدربزرگ نورم می‌خواهد ازدواج کند و گفت‌وگوها و اتفاقات پیرامون ازدواج او زیاد است. او در صحنه‌ای عروسش را می‌بوسد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. دکستِر در طول فیلم تلاش می‌کند مجسمه‌ای تاریخی را به دست آورده و در جای درستش قرار دهد تا از این راه بتواند به گنج‌های چینی دست پیدا کرده و آن‌ها را بفروشد. او بارها درباره‌ی مشتری‌هایی که منتظر این اجناس قیمتی هستند، صحبت می‌کند.
  در این فیلم از کلمات و عبارت‌های توهین‌آمیز و نامناسب زیادی استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله‌ی وب‌سایت نماوا اضافه شده‌اند: بترکون، بی‌بغلم، دسته‌بیل قطبی، مایه‌تیله، مخت نمی‌کشه، کِز خوردی؟، چطوری کپل؟، جون، دست به گونگولم زد، ما رو نپیچونی. همچنین، دکستر بارها با لحنی تمسخرآمیز ادای لهجه‌ی رشتی درمی‌آورد.
  تماشای فیلم می‌تواند مخاطب را با پدیده‌ی شفق قطبی که یکی از پدیده‌ها‌ی جوی کره‌ی زمین است آشنا کند. همچنین اشاره به بعضی جزئیات درباره‌ی اژدهای کومودو و اسطوره‌ها در فرهنگ چین، می‌تواند آموزنده باشد.
  نورم به همراه دوستانش در تلاش برای رساندن مجسمه به پکن در برابر خطرهای گوناگونی قرار می‌گیرند؛ مانند از هواپیما به بیرون پرت شدن، خورده شدن توسط دو سوسمار ترسناک، ریزش کوه یخی، تیراندازی دکستر به آن‌ها به وسیله‌ی‌ یک اسلحه‌‌ی نامعمول، سقوط هلکوپتر. اما در مجموع، فضای فیلم به گونه‌ای است که این صحنه‌ها چندان ایجاد ترس نمی‌کنند و مخاطب می‌داند که اتفاق بدی نخواهد افتاد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نورم از قطب شمال: ماجراجویی پادشاه، انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت‌های قبل ساخته شده است. در این قسمت، نورم به واسطه‌ی آشنا شدنش با یک باستان‌شناس وارد ماجرایی مربوط به یک عتیقه‌ی چینی می‌شود. نورم که برای تدارک و برگزاری جشن عروسی پدربزرگش به او قول داده، به باستان‌شناس نیز قول می‌دهد تا کار او را به انجام برساند. برای کمک به نورم، پسرش و دیگر اعضای خانواده‌ با او همکاری کرده و مسئولیت تدارک جشن را به عهده می‌گیرند. نورم اصرار دارد تا به قولی که به باستان‌شناس داده نیز پایبند بماند. او با همکاری با سه دوستش که موش صحرایی هستند، بسیار تلاش می‌کنند و در نهایت موفق می‌شوند که مجسمه‌ی عتیقه را در موعد مقرر به جایی در کوه‌های پکن برسانند. کار گروهی و وفای به عهد از مضامین مورد تاکید در این فیلم‌اند.
  در مسیر نجات دادن مجسمه و رساندن آن به جای مورد نظر،‌ نورم و دوستانش با خطرات بسیاری مواجه می‌شوند. به آنها تیراندازی می‌شود، از هواپیما به بیرون پرت می‌شوند و بارها با دکستر و دو سوسمارش می‌جنگند، اما این صحنه‌ها بیشتر حالتی سرگرم کننده دارند و مشخص است که قرار نیست اتفاق بدی برای شخصیت‌ها بیفتد. دکستر به شدت به دنبال به چنگ آوردن مجسمه و گنج‌های در کوه است و بسیار به دغدغه‌‌ی گران‌قیمت بودن گنج‌ها و مشتری‌های پر از پول اشاره می‌کند. با اینکه فیلم برای کودکان ساخته شده، اما در نسخه‌ی دوبله‌ی وب‌سایت نماوا، از کلمات و عبارت‌های نامناسب بسیاری استفاده شده که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  نورم که در این قسمت پادشاه شده، به پدربزرگش قول داده که ظرف دو هفته‌ی آینده، در روز مشخصی برای او عروسی باشکوهی برگزار کند. او مدتی بعد با جین برخورد می‌کند. جین یک باستان‌شناس است که در تلاش برای رساندن یک مجسمه‌ی عتیقه‌ی مهم چینی به کوهی باستانی در پکن است تا در آنجا مراسمی آیینی و مهم برگزار شود که هر ۱۰۰ سال یک بار اتفاق می‌افتد. اما هم‌زمان، دکستِر که همکار اوست، می‌خواهد مجسمه را دزدیده و از آن برای به دست آوردن گنجینه‌های عتیقه استفاده کند. جین که در راه فرار از دکستر زخمی شده و دیگر توانایی ادامه‌ی مسیر را ندارد، از نورم قول می‌گیرد که مجسمه را به پکن و به دست نوه‌ی او برساند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا نورم اصرار داشت به قول خود وفادار بماند؟ برای شما پیش آمده که تلاش زیادی کنید تا به قولی پایبند بمانید؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث می‌شد پسر نورم با اعضای خانواده بداخلاقی کند و دوست داشته باشد به آن‌ها دستور بدهد؟
  به نظرتان چرا باید جلوی دکستر و از دست رفتن گنجینه‌های چینی گرفته می‌شد؟ آن‌ها چه اهمیتی داشتند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Richard Finn، Tim Maltby
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده آمریکا، هند، چین، کره جنوبی
  استودیو Assemblage، Dream Factory Group، ‏ Splash Entertainment
  بازیگران الن ماریوت، اندرو توس، بریان دابسن
  سال انتشار ۲۰۱۹