نورم از قطب شمال

(Norm of the North)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی سفر ماجراجویانه‌ی یک خرس قطبی به شهر انسان‌ها، برای حفاظت از قطب در برابر اعمال آن‌ها

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نورم توانایی‌های منحصر به فردی دارد اما در خانواده و جامعه‌ی خود جدی گرفته نمی‌شود. نورم و المپیا، هر دو، توانایی‌هایی دارند که خود را از دیگران متمایز می‌کنند. همکاری شخصیت‌ها برای انجام کار گروهی و رسیدن به هدفی مشترک نیز می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  نورم برای دفاع از محیط زیست و جانوران قطب خود را به خطر می‌اندازد. او دوستانی دارد که او را در این راه همراهی می‌کنند و پدربزرگ بهترین راهنما و مشوق اوست. ورا مادر فداکاری است که برای آینده‌ی فرزندش هر کاری می‌کند.
  نورم به یکی از خرس‌ها علاقه‌مند می‌شود و نگاه‌های معناداری بین‌شان رد و بدل می‌شود. در صحنه‌ی پایانی آن دو در کنار هم با سه توله‌خرس دیده می‌شوند. آقای گرین به ازای توصیه‌نامه‌ای که قرار است به ورا برای مدرسه‌ی دخترش بدهد، او را تحت فشار می‌گذارد. شخصیت‌های زن اندام‌های اغراق‌آمیزی دارند؛ به‌ویژه، منشی گرین آرایش نامتعارف و لحن اغواگرانه‌ای دارد. مسئله‌ی نجات خانه و محیط زیست و اقدامات خرابکارانه در قبال فعالیت‌های سرمایه‌گذاران موضوعی نیست که به دنیای کودکان ارتباطی داشته باشد.
  در چند صحنه، نورم توسط حیوانات قطب شمال مسخره می‌شود؛ به او می‌گویند شعر نگو. ناسزاهای به‌کاررفته در فیلم به یک احمق، بزدل، لعنتی محدود می‌شود اما موارد متعددی از آروغ، گاز معده و ادرار کردن ایستاده توسط موش‌های قطبی وجود دارد. عبارت جیش چند بار به کار می‌رود.
  در فیلم به حفاظت از محیط زیست و آثار اعمال انسان‌ها بر آن اشاره می‌شود. در فیلم به حفاظت از محیط زیست و آثار اعمال انسان‌ها بر آن اشاره می‌شود.
  فیلم با تلاش‌های نافرجام نورم برای شکار یک فوک آغاز می‌شود. در ادامه نیز، وقتی به یک نهنگ گفته می‌شود طبیعی رفتار کند، یکی از فوک‌ها را می‌خورد. انسان‌ها با تفنگ‌های مخصوصی به سمت خرس‌ها تیرهای بیهوش‌کننده شلیک می‌کنند؛ یک بار هم همین تیرها به یکی از آدم‌ها می‌خورد. آن‌ها پدربزرگ نورم را زندانی کرده‌اند و در نهایت قصد دارند او را بکشند. در چند دقیقه از فیلم به نظر می‌رسد پدربزرگ غرق شده است. نورم در خیابان‌های شهر بارها در خطر تصادف با ماشین‌ها قرار می‌گیرد و گاهی ناخواسته به ماشین‌ها آسیب می‌زند. او در صحنه‌های متعدد با غرش‌های بلند و طولانی باعث ترس انسان‌ها می‌شود. در صحنه‌های مختلف، حیوانات به هوا پرتاب می‌شوند یا از ارتفاع‌های بلند سقوط می‌کنند. موش‌های قطبی در خرابکاری‌هایشان دچار برق‌گرفتگی می‌شوند یا زیر دست ‌و پای نورم له می‌شوند، اما در هیچ یک از این صحنه‌ها آسیبی نمی‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نورم از قطب شمال یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی درباره‌ی یک خرس قطبی به نام نورم است که مثل پدربزرگش می‌تواند به زبان انسان‌ها حرف بزند. پدربزرگ همیشه بهترین راهنما و مشوق او بوده اما مدتی است ناپدید شده و همه از او بی‌خبرند. نورم وقتی متوجه می‌شود حضور انسان‌ها محیط زیست و زندگی جانوران قطب را تهدید می‌کند، همراه با دستیارانی به شهر انسان‌ها سفر می‌کند تا با آگاه‌سازی مردم، از خانه‌ی خود محافظت کند. او در شهر با المپیا آشنا می‌شود که مثل او به محیط زیست اهمیت می‌دهد و از او نیز کمک می‌گیرد. مادر المپیا که در همین پروژه کار می‌کند، برای آینده‌ی فرزندش هر کاری می‌کند اما المپیا به توانایی‌های خود بیشتر ایمان دارد. فیلم نمایشی است کمدی درباره‌ی تلاش و همکاری نورم، دستیاران و دوستانش برای متوقف کردن پروژه‌ی مخرب انسان‌ها در قطب و نجات پدربزرگش از زندان انسان‌های سودجو.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. تلاش نورم برای شکار در ابتدای فیلم، غرش‌های او برای ترساندن انسان‌ها، پرت شدن به هوا و سقوط از ارتفاع از جمله‌ی این موارد است. نورم در صحنه‌های متعدد در خطر قرار می‌گیرد؛ انسان‌ها پدربزرگ را زندانی کرده‌اند و در چند صحنه، با تفنگ‌های مخصوص به سمت‌شان تیر بیهوشی شلیک می‌کنند. در فیلم ناسزاهای خاصی به کار نمی‌رود اما موش‌های قطبی بارها کارهای بی‌ادبانه‌ای مثل آروغ زدن انجام می‌دهند. مسئله‌ی نجات خانه و محیط زیست و اقدامات خرابکارانه در قبال فعالیت‌های سرمایه‌گذاران موضوعی نیست که به دنیای کودکان ارتباطی داشته باشد. همچنین، کلیشه‌هایی در خصوص نبوغ کودکان و ورودشان به مدارس خاص پررنگ شده است. نگاه‌های معنادار میان نورم و الیزابت، آرایش نامتعارف و لحن اغواگرانه‌ی منشی از دیگر موضوعات بزرگسالانه‌ی فیلم است. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی احساسات و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  یک خرس قطبی به نام نورم، برای شکار یک فوک تلاش می‌کند اما به‌جای خوردن او توضیح می‌دهد که چرا نمی‌تواند شکار کند. او مثل پدربزرگش توانایی صحبت کردن به زبان انسان‌ها را دارد. اما پدربزرگ ناپدید شده و هیچ ‌کس از او خبر ندارد. یک روز که نورم در زمین‌های پدربزرگ پرسه می‌زند، با خانه‌ی لوکسی مواجه می‌شود که انسان‌ها به عنوان نمونه به قطب آورده‌اند. او می‌داند که اگر انسان‌ها خانه‌های بیشتری به آن‌جا بیاورند، به محیط زیست و جانوران قطب آسیب می‌زنند؛ پس به شهر انسان‌ها می‌رود تا به کمک سه موش قطبی به عنوان دستیارانش، جلوی پیشرفت این پروژه را بگیرد. او برای حفاظت از خانه و نجات پدربزرگش سرسختانه تلاش می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، مسئولیت ما در قبال محیط زیست‌مان چیست؟ ما به عنوان شهروندان عادی چه کارهایی می‌توانیم بکنیم؟
  در مورد حیوانات سخنگو چه فیلم‌هایی دیده‌اید؟ به نظر شما، چرا در این فیلم فقط دو تا از حیوانات می‌توانستند با آدم‌ها حرف بزنند؟
  کدام بخش‌های فیلم برای شما ترسناک بود؟ به نظرتان وجود این بخش‌ها در فیلم لازم بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۸
  سال انتشار ۲۰۱۶