نومئو و ژولیت

(Gnomeo & Juliet)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی از عشق دو آدم‌کوچولوی جوان و تلاش آن‌ها برای حفظ رابطه‌شان در فضایی آکنده از دشمنی و رقابت

سال: 2011
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدر ژولیت روی او حساس است و چون همسرش را از دست داده، نمی‌خواهد برای دخترش هم اتفاق ناگواری بیفتد. این حساسیت پدر و محدودیت دختر ممکن است برای بعضی از کودکان همذات‌پندارانه باشد. تجربه‌ی آشنایی نومئو و ژولیت از دو خانواده‌ی متضاد و تلاش آن‌ها به ادامه‌ی پنهانی رابطه‌شان، بیش‌تر برای نوجوانان معنادار است تا کودکان؛ ضمن این‌که جنس رابطه‌ها، نه دوستی‌های کودکانه، بلکه عاشقی‌های نوجوانی است.
  ژولیت با این‌که از چشم اطرافیان ضعیف شمرده می‌شود، توانایی خودش را باور دارد و سعی می‌کند از آن به بهترین نحو استفاده کند. نومئو هم پشتیبان اوست و به او امید می‌دهد. آن‌ها یکدیگر را دوست دارند و حاضرند برای هم جان‌شان را فدا کنند. پدر ژولیت همسرش را از دست داده، و از این رو، روی دخترش زیادی حساس است. مادر نومئو نیز همسرش را از دست داده و حالا می‌خواهد پسرش قهرمان زندگی او باشد. هر دوی آن‌ها متوجه رفتار اشتباه‌شان می‌شوند و به آن اعتراف می‌کنند. آدم‌کوچولوها همیشه به همرنگ‌های خودشان کمک می‌کنند و همه‌ی کارها را گروهی انجام می‌دهند. فیلم با پرداختن به دشمنی آدم‌کوچولوها در دو رنگ آبی و قرمز، بر برابری نژادی تأکید می‌کند.
  نگاه‌ها و رابطه‌های عاشقانه در فیلم متعدد است: رابطه‌ی رومئو و ژولیت، رابطه‌ی قورباغه و خواستگار ژولیت و رابطه‌ی فلامینگوهای پلاستیکی. رومئو و ژولیت رابطه‌شان را پنهانی نگه می‌دارند و برای حفظ رابطه‌شان می‌خواهند از خانه فرار کنند. صحنه‌ی بوسه‌ی میان دو شخصیت از دوبله حذف شده اما صحنه‌هایی از آرایش دختر و زدن موهای بدن با استفاده از چسب وجود دارد. مجسمه‌ی شکسپیر به خودکشی عاشق‌ها در داستان خودش اشاره می‌کند. موضوع اصلی فیلم عشق بین دو شخصیت اصلی است که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و می‌تواند آن‌ها را درگیر مناسبات بزرگسالانه‌ کند.
  شخصیت‌ها در موارد متعدد یکدیگر را تهدید می‌کنند و همدیگر را با کلمات توهین‌آمیزی مثل دیوانه یا احمق خطاب می‌کنند.
  هم در ابتدای فیلم و هم در میانه‌ی فیلم با نمایش مجسمه‌ی شکسپیر، اشاره می‌شود که فیلم برداشت آزادی از رمان رومئو و ژولیت است.
  چند صحنه از نبرد شخصیت‌ها با چوب و بیل یا سقوط آن‌ها از ارتفاع وجود دارد و در یک صحنه یکی از آن‌ها کلاه بلند یکی دیگر را با بیل قطع می‌کند. صحنه‌های متعددی هم از درگیری شخصیت‌ها و استفاده‌ی آن‌ها از میوه‌ها به جای گلوله وجود دارد. آدم‌کوچولوها با هم دشمنی و رقابت دارند و برای حفظ برتری‌شان به هر کاری دست می‌زنند. آن‌ها با ماشین‌های چمن‌زنی با هم مسابقه می‌دهند و باغ‌های یکدیگر را ویران می‌کنند. در فیلم به از دست ‌دادن پدر نومئو و از دست‌ دادن مادر ژولیت اشاره می‌شود. یکی از شخصیت‌ها پس از برخورد با دیوار می‌شکند و می‌میرد. مردن نومئو و ناراحتی مادرش و ژولیت ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. اندکی طول می‌کشد تا روشن شود او هنوز نمرده است. شخصیت‌ها از انتقام، بریدن و له‌کردن حرف می‌زنند. نومئو و ژولیت در خطر مرگ قرار می‌گیرند و انفجاری بزرگ روی می‌دهد. مرگ آن‌ها باعث صلح دو گروه آدم‌کوچولوها می‌شود اما بعد مشخص می‌شود که آسیبی ندیده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن نومئو و ژولیت یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و برداشتی آزاد از رمان مشهور رومئو و ژولیت، اثر شکسپیر است. داستان درباره‌ی عشق دو آدم‌کوچولوی جوان، به نام‌های نومئو و ژولیت است که از دو تیره‌ی متفاوت با رنگ‌های متفاوت‌اند. پدر ژولیت همسرش را از دست داده و دخترش را محدود می‌کند تا مبادا اتفاقی برایش بیفتد. از طرف دیگر مادر نومئو هم همسرش را از دست داده و می‌خواهد از پسرش یک قهرمان بسازد. دشمنی دو گونه‌ی آدم‌کوچولوها، عشق نومئو و ژولیت را بدشگون کرده و آن‌ها باید راهی برای حفظ رابطه‌شان پیدا کنند. آن‌ها در هیچ شرایطی دست از علاقه‌ی خود برنمی‌دارند و تا پای جان برای آن مایه می‌گذارند. دوست بی‌طرف‌شان هم به آن‌ها کمک می‌کند وضعیت را بهتر ببینند و قدر رابطه‌شان را بدانند. آدم‌کوچولوها همه‌ی کارها را گروهی و با همکاری هم انجام می‌دهند. آن‌ها همان‌قدر که در دوستی و همکاری جدی‌اند، در دشمنی و رقابت هم پشتیبان یکدیگرند اما در نهایت می‌فهمند تفاوت رنگ آن‌ها نشانه‌ی برتری نیست. فیلم با نمایش علاقه‌ی بی‌قید و شرط دو جوان، بر همکاری، دوستی و برابری نژادی تأکید می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد. درگیری آدم‌کوچولوهای دو باغ با بیل و چوب‌دستی، استفاده از میوه‌ها به‌جای گلوله، استفاده از ماشین چمن‌زنی برای مسابقه یا خراب کردن باغ رقیب، از جمله‌ی آن‌هاست. یکی از شخصیت‌ها بر اثر برخورد به دیوار می‌شکند و می‌میرد. صحنه‌ی مردن نومئو و ناراحتی مادرش و ژولیت ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد؛ هرچند بعد از اندکی مشخص می‌شود که آسیبی ندیده است اما دوباره در پایان فیلم دو عاشق جوان در خطر مرگ قرار می‌گیرند. موضوع اصلی فیلم عشق بین دو شخصیت اصلی است که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و می‌تواند آن‌ها را درگیر مناسبات بزرگسالانه‌ کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد صحنه‌های خشن یا ترسناک فیلم یا سؤال‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آدم‌کوچولو‌ها در دو باغ مجاور زندگی می‌کنند، که گروهی از آن‌ها قرمز و گروهی دیگر آبی‌اند. آن‌ها دشمنی دیرینه‌ای دارند و همیشه با هم رقابت می‌کنند. اما یک شب پسر و دختر فرمانروایان دو گروه رقیب همدیگر را ملاقات می‌کنند و به هم علاقه‌مند می‌شوند؛ تا این‌که می‌فهمند از دو رنگ متفاوت‌اند و عشق‌شان بدشگون است. آن دو یا باید عشق‌شان را فراموش کنند، یا به باغی فرار کنند که در آن اثری از دشمنی و رقابت میان رنگ‌ها نباشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه ویژگی‌ای در ماجرای رومئو و ژولیت آن‌ها را به اسطوره تبدیل می‌کند؟ آیا در ادبیات ایرانی شخصیت‌هایی شبیه آن‌ها می‌شناسید؟
  قرمزها و آبی‌ها چه دلیلی برای دشمنی داشتند؟ دلیل‌شان منطقی بود؟ اگر نومئو و ژولیت با هم آشنا نمی‌شدند، راه دیگری برای آشتی میان آن‌ها وجود داشت؟
  مجسمه‌ی شکسپیر می‌گوید داستان‌ها باید تراژیک و غم‌انگیز تمام شوند؛ تا چه اندازه با این حرف موافقید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۲۰۱۱