نیروهای ویژه

(Seal Team)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی فُک‌های دریایی، نبرد آن‌ها علیه دشمن‌های سرسختشان یعنی کوسه‌ها، همراه با مضامینی چون دوستی و مشارکت جمعی

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کوئین فُک شجاعی است که کوسه بهترین دوستش را کشته است. او هم می‌خواهد انتقام بنجی را بگیرد هم کاری کند کوسه‌ها تهدیدی برای بقیه‌ی فُک‌ها نباشند تا بتوانند راحت غذا بخورند. آشنایی او با کلاگارت باعث می‌شود یک قدم به بلوغ فکری نزدیک شود. او متوجه می‌شود برای جنگیدن با دشمنی بزرگ‌تر از خودش باید آمادگی بدنی داشته باشد، برنامه‌ریزی کند و همینطور تیمی قوی داشته باشد. بین او و کلاگارت دوستی عمیقی شکل می‌گیرد و در پایان کوئین تبدیل به قهرمان می‌شود.
  کوئین و بنجی فُک‌های شجاعی هستند، ولی مرگ بنجی کاری می‌کند کوئین عزمش را برای از بین بردن کوسه‌ها جزم کند. او با بقیه‌ی فُک‌ها تیمی قوی را تشکیل می‌دهد. آن‌ها می‌دانند با مشارکت جمعی می‌توانند دشمن بزرگشان را از سر راه بردارند. کلاگارت به خاطر کوررنگی سیم اشتباه را قطع کرده و باعث شده بمبی منفجر شود. او گوشه‌گیر و افسرده است و با خاطره‌ی دوستانش و تیمی که در گذشته داشته است، زندگی می‌کند. حضور کوئین باعث می‌شود معنایی برای زندگی‌اش پیدا کند و متوجه شود همه‌ی فُک‌ها کوررنگی دارند. او دیگر خودش را مقصر نمی‌داند و همه‌ی تلاشش را می‌کند کوسه‌ها را از بین ببرد.
  جرالدو که از آکواریوم فرار کرده است، مدام می‌گوید عشق زندگی‌اش را به اسم جینگ دلبر آن‌جا گذاشته و آمده است. جرالدو دوباره جینگ را می‌بیند و آن‌ها برای رد گم کردن کوسه‌ها را فریب می‌دهند. جرالدو می‌گوید جینگ را دوست دارد؛ کوئین هم همین‌طور. جینگ هم می‌گوید نمی‌دانم کدام را انتخاب کنم؟ جرالدو را یا کوئین را؟ یکی از فُک‌ها گوشه‌ی لبش سیگار دارد. در مجموع موضوع جنگ و تاکتیک‌های مختلف نظامی برای از بین بردن دشمن و نبرد برای به دست آوردن غذا و جنگیدن برای شرافت مضامینی بزرگسالانه هستند که در دنیای کودکان معنادار نیستند.
  در فیلم واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی به کار رفته است: مسخره، قمپز در کردن، خاک توی سرت، احمق، تن لش‌ها، شاسکول، بی ننه و بابا، گوساله، ببند بابا، دروغگوی بزدل، لاف‌زن، جرواجر.
  تماشای این فیلم می‌تواند کودک را با زندگی موجودات دریا مثل فُک‌ها و کوسه‌ها آشنا کند. علاوه بر این، بخشی از اصطلاحات جنگی و فنون نظامی هم در فیلم نمایش داده شده است که کودک می‌تواند با این مسائل هم آشنایی اندکی پیدا کند.
  ابتدای فیلم بمبی منفجر می‌شود. کوسه‌ی بزرگ بنجی را جلوی چشم‌های کوئین می‌خورد. کوسه‌ها دائم تهدیدی برای فُک‌ها هستند. در یکی از موقعیت‌ها چند فُک‌ روی صخره‌ی کوچکی گرفتار می‌شوند و کوسه‌ها آن‌ها را دوره می‌کنند و منتظرند شکارشان کنند. در نبردهای پایانی، کلاگارت برای این‌که حواس کوسه‌ها را از بقیه پرت کند، آن‌ها را دنبال خودش می‌کشاند و همه فکر می‌کنند کوسه‌ها او را خورده‌اند

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی نیروهای ویژه داستان فُک‌های دریایی است که برای از بین بردن دشمن‌های سرسختشان یعنی کوسه‌ها تیمی را تشکیل می‌دهند و با آن‌ها می‌جنگند. در این فیلم مضامینی چون همدلی، دوستی و مشارکت جمعی پررنگ شده است. کوسه‌ی بزرگی جلوی چشم‌های کوئین بهترین دوستش بنجی را می‌خورد. او همه‌ی تلاشش را می‌کند نه تنها انتقام بنجی را بگیرد، بلکه همه‌ی فُک‌ها را از شر کوسه‌ها خلاص کند. دوستی او و کلاگارت باعث می‌شود هم کوئین به بلوغ ذهنی برسد، هم کلاگارت از غار تنهایی‌اش بیرون بیاید و گذشته‌ها را فراموش کند. همه‌ی آن‌ها معنایی برای زندگی‌شان پیدا می‌کنند و یاد می‌گیرند با مشارکت جمعی می‌توانند خطرناک‌ترین دشمن را هم از بین ببرند.
  این فیلم حاوی صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای است که ممکن است برای کودکان آزاردهنده باشد. کوسه بنجی را می‌خورد. فُک‌ها از ترس کوسه‌ها نمی‌توانند غذای خوب پیدا کنند و گاهی گرسنه می‌مانند. موقعیت‌های زد و خورد و درگیری بین فُک‌ها و کوسه‌ها زیاد دیده می‌شود. ولی به جز بنجی که ابتدای داستان کوسه او را می‌خورد، بقیه‌ی شخصیت‌ها آسیب نمی‌بینند. فیلم حاوی واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیز است و در مجموع موضوع کلی فیلم که جنگیدن برای غذا و شرافت است، مرتبط با جهان کودک نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  کوئین و بهترین دوستش بنجی دو تا فُک دریایی شجاع هستند. آن‌ها دنبال غذا می‌گردند ولی کوسه‌ها مانع آن‌ها می‌شوند و می‌خواهند آن‌ها را شکار کنند. آن‌ها که دنبال راهی می‌گردند تا بقیه‌ی فُک‌ها غذای خوب داشته باشند، یک شب به دریا می‌زنند، ولی کوسه‌ی بزرگ بنجی را می‌خورد. کوئین تصمیم می‌گیرد با گروهی از فُک‌های دریایی تیمی را تشکیل دهد تا به جنگ کوسه‌ها برود. در این بین او با کلاگارت آشنا می‌شود. کلاگارت فرمانده‌ی یک واحد نظامی حیوانات است که سال‌ها قبل با قطع کردن یک سیم اشتباه باعث شده است بمبی منفجر شود. او که گوشه‌گیر شده، در همان کشتی که نیمی‌اش از بین رفته زندگی می‌کند. کوئین، کلاگارت را قانع می‌کند تا او و چند تا از دوستانش را تمرین دهد. آن‌ها همراه با دوست‌های قدیمی کلاگارت تیمی قوی را تشکیل می‌دهند و به جنگ کوسه‌ها می‌روند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان کوئین به تنهایی می‌توانست با کوسه‌ها بجنگد؟
  آیا با زندگی فُک‌ها و کوسه‌ها آشنایی دارید؟
  فکر می‌کنید اگر در گذشته مرتکب اشتباهی شده باشیم باید خودمان را ببخشیم یا نه؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Greig Cameron، Kane Croudace
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده آفریقای جنوبی، ایالات متحده آمریکا
  استودیو Banc of California، Cinema Management Group، Department of Trade and Industry of South Africa، Industrial Development Corporation of South Africa، The National Film and Video Foundation of SA، Triggerfish Animation
  بازیگران جسی آشر، جی. کی. سیمونز، متیو ریس
  سال انتشار ۲۰۲۱