نینجای شطرنجی ۲

(Checkered Ninja 2)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی همکاری پسربچه‌ای با عروسکی نینجا برای گرفتن انتقام از قاتل یک کودک کار

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این قسمت رابطه‌ی الکس و نینجا دوستانه‌تر می‌شود و در پایان داستان نینجا تصمیم می‌گیرد پیش الکس بماند. در جریان سفر به تایلند رابطه‌ی الکس و برادرش هم بهتر می‌شود و دوستی برادرانه‌ای بینشان شکل می‌گیرد. الکس و نینجا در یک کار تیمی و ماجراجویانه موفق می‌شوند به هدفشان برسند و لذت پیروزی را تجربه کنند.
  الکس و نینجا با هم دوست می‌شوند و برای رسیدن به هدفشان با هم همکاری می‌کنند. برادر الکس هم در اواخر داستان به آن‌ها می‌پیوندد و کمکشان می‌کند. الکس در این قسمت اعتماد‌به‌نفس پیدا می‌کند و نسبت به خودش احساس خوبی دارد.
  الکس دوست‌دختر دارد و دوستانش درباره‌ی رفتار عشقولانه به او توصیه‌هایی می‌کنند. فضای بین دخترها و پسرها جنسی و همراه با رفتارهای اغواگرانه از سمت دخترهاست. دخترها بارها اشاره می‌کنند که پسران بد را دوست دارند. الکس و خانواده‌اش در تایلند به کلاب جنسی می‌روند که زنان زیادی با لباس‌های دو تکه و رفتار اروتیک در حال عشوه‌گری و عکس‌گرفتن با مردان‌اند. زنان و مردانی که در حال عبورند مایو پوشیده‌اند و بعضی از مردان دستشان را روی باسن زن‌ها گذاشته‌اند. عموم این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله تغییر کرده یا حذف شده‌اند ولی گفتگوها شنیده می‌شوند. بزرگ‌ترها مدام در حال نوشیدن مشروب‌اند و مادر الکس در کلاب مست می‌شود. بعضی هم سیگار برگ می‌کشند. قاتل به مامور زندان رشوه می‌دهد تا از زندان آزاد شود. ماموریت الکس و نینجا برای انتقام از قاتل بدون اینکه پلیس را خبر کنند، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  از کلمات و عبارات نامناسب متعددی استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: از شرش خلاص شدیم، لعنتی، بی‌صاحاب‌مونده، خنگول، اسکول، عوضی، دروغگو، خالی‌بند، مزخرف، احمق، نره‌خر، چندش، ابله، حالیت می‌کنم، کوفت، چه غلطی می‌کردی، گردن‌شکسته، حسابت رو می‌رسم، ادبت می‌کنم، مجبورم تیکه پاره‌ت کنم، بدبخت شدیم، گند بالا آوردی، ننر چلمن، تو حیوانی، تن لش، وراجی، بی پدر و مادر، کثافت، سبک‌مغز، خُل و چل. بزرگ‌ترها به هم تکه‌های جنسی می‌اندازند و عشقم و جیگرم و پسر بد و بلا بارها استفاده می‌شود. گاهی شخصیت‌ها برای مسخره‌بازی با لهجه حرف می‌زنند.
  بخش عمده‌ی داستان در تایلند اتفاق می‌افتد و بعضی از فضاهای شهری و زندگی مردم به تصویر کشیده می‌شود.
  قاتل از وکیلش می‌خواهد عروسک نینجا را آتش بزند و او این کار را می‌کند. وکیل، شاهد قتل را با اسلحه می‌کشد. در گزارش خبری صحبت از قتل و قاچاق می‌شود. الکس گیر می‌افتد و وکیل می‌خواهد او را بکشد. قاتل و وکیل بعد از تعقیب و گریز، الکس و نینجا را می‌گیرند و زندانی می‌کنند و قصد دارند محل نگهداری آن‌ها را منفجر کنند. به محض فرار کردن الکس و نینجا انفجار رخ می‌دهد. قاتل می‌خواهد کودکانی را که شاهد قتل بوده‌اند بکشد. اولین طعمه یک دختربچه است. وکیل مارهای وحشی را از قفس آزاد می‌کند و می‌خواهد با اسلحه به دختر شلیک کند. بعد از زد و خورد و تعقیب و گریز، قاتل دختر و الکس را گیر می‌اندازد و می‌خواهد آن‌ها را با اسلحه بکشد. نینجا چند بار تیر می‌خورد و سوراخ می‌شود. الکس اسلحه‌ی قاتل را برمی‌دارد و به سمت او نشانه می‌گیرد. قاتل در قفس مارها می‌افتد و فریاد می‌زند. نینجا و وکیل با هم درگیر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نینجای شطرنجی 2، انیمیشن کامپیوتری است که با اقتباس از رمانی به همین نام و در ادامه‌ی قسمت اول ساخته شده و در ایران با نام نینجای چهارخونه‌ای هم شناخته می‌شود، درباره‌ی ادامه‌ی همکاری الکس و نینجای چهارخونه برای گرفتن انتقام از قاتل یک دختربچه‌ی تایلندی است. الکس که متوجه شده قاتل از زندان آزاد شده و قصد دارد کودکانی را که شاهد قتل بوده‌اند از بین ببرد، دوباره نینجا را پیدا می‌کند تا به دنبال قاتل به تایلند بروند و کودکان را نجات دهند. آن‌ها بعد از تعقیب و گریزهای زیاد و با از سر گذراندن خطرات مختلف موفق می‌شوند به هدفشان برسند و بدون اینکه خودشان دست به قتل بزنند، قاتل را به سزای اعمالش برسانند.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی در فیلم وجود دارد: در طول فیلم الکس و نینجا به دنبال قاتل‌اند و در صحنه‌ای توسط او زندانی می‌شوند و قرار است منفجر شوند. تعقیب و گریز و زد و خورد با اسلحه هم بارها اتفاق می‌افتد. قاتل می‌خواهد دختربچه‌ای را با اسلحه بکشد و در نهایت الکس با اسلحه به سمت قاتل نشانه می‌رود. در تایلند کلوبی جنسی به نمایش درمی‌آید که زنان با لباس‌های دو تکه و رفتارهای اروتیک دور مردان جمع می‌شوند. فضای این کلوب تفاوت زیادی با فیلم‌های بزرگسالان ندارد. بزرگ‌ترها در کلوب مدام در حال خوش و بش جنسی با زنان و نوشیدن مشروب‌اند. همچنین، دخترهای مدرسه همیشه درباره‌ی جذابیت پسران بد حرف می‌زنند. بخشی از این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله تغییر کرده یا حذف شده‌اند ولی عموم گفتگوها شنیده می‌شوند. موضوع اصلی داستان نیز که گرفتن انتقام از یک قاتل کودکان است به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در این قسمت الکس متوجه می‌شود که قاتل کودک تایلندی از زندان آزاد شده و با کمک وکیلش قصد دارد به تایلند برگردد و کودکانی را که شاهد قتل بوده‌اند بکشد. الکس نقشه می‌کشد که در سفر خانوادگی به تایلند بروند. او نینجای چهارخونه را هم پیدا می‌کند و با هم قاتل و وکیل را دنبال می‌کنند. آن‌ها متوجه می‌شوند قاتل به دنبال یک دختربچه است. الکس و نینجا هم به سراغ دختربچه می‌روند و او را نجات می‌دهند. قاتل هم در قفس مارهای وحشی می‌افتد و به نظر می‌رسد که در اثر نیش مارها کشته شده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه موضوعاتی در این فیلم به کودکان یا نوجوانان مربوط می‌شد؟
  چه صحنه یا موقعیتی در فیلم برایتان ترسناک بود؟ فکر می‌کنید فیلم برای چه گروه سنی‌ای ساخته شده؟
  در این قسمت الکس چه تفاوتی با قسمت قبل داشت؟ او در پایان فیلم نسبت به خودش چه احساسی پیدا کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Anders Matthesen، Christoffersen
  مدت زمان ۸۶
  کشور سازنده ایرلند، ایالات متحده آمریکا
  استودیو A. Film، Pop Up Production، Sudoku Ap، Danish Film Institute، LevelK، Nordisk Film Distribution، Nordisk Film- & TV-Fond، Yousee
  بازیگران آندرس متِسن، اما سِیستد هوگ، وییس نیس اشمیت
  سال انتشار ۲۰۲۱