نینجای شطرنجی

(Checkered Ninja)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی همکاری پسربچه‌ای با عروسک نینجا برای گرفتن انتقام از قاتل کودک کار

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اشلی در خانه و مدرسه نمی‌تواند از خودش دفاع کند و مورد قلدری برادرش و بچه‌های مدرسه قرار می‌گیرد. نینجا به او کمک می‌کند تا مقابل دیگران شجاعت نشان دهد و حقش را بگیرد. همچنین بین او و نینجا رابطه‌ی دوستانه‌ای شکل می‌گیرد، هرچند این رابطه بیشتر مبتنی بر نفع شخصی است. بین دختران و پسران نوجوان روابط معناداری در جریان است.
  بین دختران و پسران مدرسه نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌شود و عمده‌ی گفتگوها درباره‌ی روش‌های جذب دختران و جذابیت‌های پسران است. چند دختر لباس‌های بدن‌نمایی پوشیده‌اند و حرکات و رفتارهای اغواگرانه‌ای دارند. در چند صحنه دختر و پسری هم را می‌بوسند. مادر و پدر اشلی هم چند بار هم را می‌بوسند. عموی اشلی برای شوخی با زنان به باسن آن‌ها ضربه می‌زند. مادر در وسایل اشلی مجله‌ی پورن پیدا می‌کند. در مهمانی خانه‌ی جسیکا دختران و پسران رفتارهای بزرگسالانه دارند. جسیکا پسری را انتخاب می‌کند تا «به او درس بدهد» و با حرکاتی اروتیک با او به اتاقش می‌رود. در مهمانی مشروب سرو می‌شود و بچه‌های دبیرستانی هم می‌نوشند. بعضی شخصیت‌های بزرگسال سیگار می‌کشند. عموم این موقعیت‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. موضوع اصلی داستان به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. نینجا می‌خواهد انتقام کودکی که در کارخانه کار می‌کرده و با ضربات صاحب کارخانه کشته شده را بگیرد. او با پیشنهاد اشلی تصمیم می‌گیرد به جای کشتن صاحب کارخانه، در وسایل او مواد جاساز کند. او و اشلی با ساقی مواد مخدر قرار می‌گذارند و اشلی مواد را از ساقی می‌گیرد. او با عمویش درباره‌ی جزئیات خرید مواد مخدر صحبت می‌کند.
  از کلمات و عبارات نامناسب متعددی استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله‌ی استودیو یاران اضافه شده‌اند: بکش کنار، مغزفندقی، چارچشمی، من می‌دونم و تو، ترسوی احمق، زبونت رو قیچی می‌کنم، برو گمشو، بزن به چاک، کاری می‌کنم مرغای آسمون به حالت گریه کنن، زورگوی بی‌دندون، قلدر بی‌خاصیت، می‌کشمت، گورتو گم کن، پوستت رو می‌کنم، حسابت رو می‌رسم، امیدوارم از شرت خلاص شم، خیلی خنگی، لعنت به این زندگی، بدبخت شدم، گندت بزنن، احمق، زده به سرت، لهت می‌کنم، دست و پا چلفتی، لعنتی، دیوونه شدی، بیچاره، دخلش رو میاریم. گفتگوهای زیادی هم درباره‌ی رابطه‌ی دختران و پسران، جذاب بودن پسران بد و چگونگی جذب کردن دختران شنیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی در فیلم وجود دارد که اکثر آن‌ها به دنیای کودک و نوجوان ارتباطی ندارند و همین باعث می‌شود ترسناک‌تر و خشن‌تر به نظر برسند، مثلا در ابتدای فیلم کودکانی را می‌بینیم در کارخانه و در فضایی تاریک، در حال دوختن عروسک‌اند و کارفرما و مالک کارخانه با آن‌ها بدرفتاری می‌کنند و آن‌ها را کتک می‌زنند. مالک کارخانه از یکی از کودکان عصبانی می‌شود و آنقدر او را می‌زند تا کودک می‌میرد. نینجا ماجرایی تعریف می‌کند از درگیری نینجاها و سامورایی‌ها که منجر به قتل تعداد زیادی از آن‌ها می‌شود. اشلی در مدرسه مورد قلدری و آزار و اذیت یکی از بچه‌ها قرار می‌گیرد. او با کمک نینجا پسربچه را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد. در یک درگیری نینجا به سمت مالک کارخانه چاقو پرتاب می‌کند. پلیس به دنبال نینجا و اشلی می‌گردد و آن‌ها فرار می‌کنند. نینجا برای تهدید اشلی می‌خواهد برادرش را خفه کند. اشلی به خاطر رفتار خشن با برادرش در بیمارستان روانی بستری می‌شود. نینجا می‌خواهد مالک کارخانه را بکشد و اشلی به او پیشنهاد می‌دهد که به جای کشتن کاری کنند که او آرزوی مرگ کند. اشلی برای پیش بردن نقشه‌شان با ساقی مواد مخدر تماس می‌گیرد و با او قرار می‌گذارد و بعد هم او را در صندوق ماشین زندانی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نینجای شطرنجی انیمیشن کامپیوتری است که با اقتباس از رمانی به همین نام ساخته شده و در ایران با نام نینجای چهارخونه‌ای هم شناخته می‌شود، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام اشلی است که روز تولدش نینجایی جاندار هدیه می‌گیرد. نینجا که می‌خواهد انتقام کودکی را بگیرد که در کارخانه‌ی تولید اسباب‌‌بازی در تایلند به قتل رسیده، از اشلی می‌خواهد به او کمک کند تا قاتل کودک را بکشد. او در عوض به اشلی کمک می‌کند تا مقابل قلدری‌های بچه‌های مدرسه از خودش دفاع کند و به دختر مورد علاقه‌اش ابراز عشق کند. آن‌ها در نهایت تصمیم می‌گیرند به جای کشتن قاتل، بلایی سرش بیاورند که آرزوی مرگ کند. بنابراین در وسایلش مواد مخدر جاساز می‌کنند تا پلیس او را بگیرد و به زندان بفرستد.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی در فیلم وجود دارد که اکثر آن‌ها به دنیای کودک و نوجوان ارتباطی ندارند و همین باعث می‌شود ترسناک‌تر و خشن‌تر به نظر برسند، مثلا کار کردن کودکان در کارخانه‌ای تاریک و نمور و اذیت و آزار آن‌ها توسط رییس و صاحب کارخانه. یکی از کودکان در اثر شدت ضرباتی که به او وارد می‌شود می‌میرد. نینجا می‌خواهد از مالک کارخانه انتقام بگیرد و او را بکشد و با کمک اشلی در وسایلش مواد مخدر می‌گذارد. موضوعات و گفتگوهای بزرگسالانه‌ی زیادی هم در فیلم وجود دارد که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌ یا تغییر کرده‌اند. دختران و پسران مدرسه مدام درباره‌ی جذب کردن هم حرف می‌زنند و چند دختر لباس‌های بدن‌نمایی پوشیده‌اند و اندامی زنانه و رفتارهایی اغواگرانه دارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۲ تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  روزی مالک دانمارکی کارخانه‌ی تولید اسباب‌بازی در تایلند، برای بازدید به کارخانه‌اش می‌رود. یکی از کودکانی که آنجا کار می‌کند به اشتباه با شال گردن او یک عروسک نینجای چهارخانه می‌دوزد. صاحب کارخانه عصبانی می‌شود و او را آنقدر می‌زند تا می‌میرد. طی اتفاقاتی نینجای چهارخانه که در اثر رعد و برق تبدیل به موجودی زنده شده، به عنوان کادوی تولد به پسربچه‌ای به نام اشلی در دانمارک داده می‌شود. او با پسربچه همدست می‌شود تا مالک کارخانه را به سزای عملش برساند. آن‌ها یک کیلو ماده‌ی مخدر در لباس نینجا پنهان می‌کنند و نینجا را در وسایل مرد قرار می‌دهند تا پلیس او را بگیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه موضوعاتی در این انیمیشن به کودکان مربوط می‌شد؟ شما چه موضوعاتی در آن را دوست داشتید؟
  فکر می‌کنید نینجا برای انتقام گرفتن از رییس کارخانه چه راه دیگری داشت؟ اگر به پلیس مراجعه و او را معرفی می‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟
  رابطه‌ی اشلی و نینجا دوستانه بود؟ چه نشانه‌هایی در رفتار ‌آن‌ها نشان می‌داد که با هم دوست‌اند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Anders Matthesen، Christoffersen
  مدت زمان ۸۱
  کشور سازنده دانمارک
  استودیو A. Film، Pop Up Production، Sudoku ApS
  بازیگران آندرس ماتِسن، اما سِهستد هوگ، فکوندو رِیِز
  سال انتشار ۲۰۱۸