نیک و نیکو ۲

(Maya the Bee: The Honey Games)
thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک بچه‌زنبور و دوستانش و حضور آن‌ها در یک مسابقه‌ی تعیین‌کننده در دنیای حشرات، همراه با تجربه‌ی کار گروهی و خودباوری

سال: 2018
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش و امید نیک و نیکو برای پیروزی در مسابقات و نجات دادن محصولات کندوی خودشان و رابطه‌ی دوستانه‌ و صمیمانه‌ای که به مرور و در مسیر این مسابقات با اعضای تیم‌شان پیدا می‌کنند، تجربیاتی هستند که می‌توانند برای کودکان معنادار و هم‌ذات‌پندارنه باشند.
  نیکو زنبور شجاعی است، به فکر دیگران است، تحت هر شرایطی سعی می‌کند حقیقت را بگوید و رعایت عدالت و انصاف را بسیار مهم می‌داند. او اشتباه می‌کند، ولی از اشتباهاتش درس می‌گیرد و سعی می‌کند رفتارش را تغییر دهد. هر کدام از اعضای تیم نیکو از مهارت‌های خاصی برخوردارند. آن‌ها در طول مسابقات این شناخت را نسبت به خود پیدا کرده و توانایی‌هایشان را باور می‌کنند. با آن‌که بردن در مسابقه برای اعضای تیم نیک و نیکو بسیار مهم است، اما برای نجات دادن تیم مقابل از خطر، رقابت را کنار گذاشته و به کمک آن‌ها می‌شتابند.
  تلاش امپراطوریس برای تصرف محصول سالانه‌ی کندوی نیک و نیکو و بهره‌کشی از زنبورهای کندو‌های مختلف، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  در فیلم اشارات آموزنده‌ای درباره‌ی بعضی حشرات از جمله ساس و سلسله‌مراتب در کندو وجود دارد.
  در طول مسابقات و رقابت‌ها بعضی از شخصیت‌ها با موانعی طبیعی برخورد کرده، سقوط می‌کنند یا در جایی گیر می‌افتند. در لحظات پایانی مسابقه‌ی آخر، تیم مقابل در تار عنکبوت گیر می‌افتند و پیش از آن‌که توسط عنکبوت بلعیده شوند، تیم نیک و نیکو آن‌ها را نجات می‌دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری قسمت دوم از فیلمی به همین نام است. در این قسمت، بچه‌زنبوری به نام نیکو همراه با دوستش نیک، باید برای جلوگیری از تصرف نیمی از محصول سالانه‌ي کندو از طرف امپراطور تمام کندوها که امپراطوریس نام دارد، در مسابقات عسلی شرکت کرده و مقام نخست را کسب کنند. امپراطوریس برای آن‌که تیم نیک و نیکو هرچه سریع‌تر شکست بخورند، از مرغزار آن‌ها موجوداتی را به عنوان همراه انتخاب می‌کند که به نظر ناتوان می‌رسند، اما آن‌ها در جریان مسابقات یاد می‌گیرند که هر کدام‌شان خصوصیت منحصربه‌فردی دارند و اگر خود را باور کنند و به هم کمک کنند، می‌توانند موفق شوند. نیکو که زنبور شجاع و از خودگذشته‌ای است، برای پیروزی در مسابقات و نجات دادن محصولات کندو بیش از اندازه هیجان دارد و این باعث می‌شود گاهی تکروی کرده و دچار اشتباهاتی شود، اما با کمک اعضای تیم و راهنمایی‌های ملخی به نام چهاردست، متوجه اشتباهاتش می‌شود و سعی می‌کند آن‌ها را جبران کند. صداقت و از خودگذشتگی‌های نیک و نیکو و تیم مرغزار باعث می‌شود امپراطوریس و دیگرانی که در طول فیلم با آن‌ها دشمنی می‌کردند، در نهایت به کمک آن‌ها بیایند،‌ خصومت‌ها و کینه‌هایشان را کنار بگذارند و رابطه‌ای دوستانه با هم برقرار کنند. کار گروهی، باور به توانایی‌های خود، تلاش برای اهداف مثبت، پذیرش به‌موقع اشتباهات و سعی در جبران آن‌ها،‌ از موضوعات مورد تأکید در این فیلم‌اند.
  در طول مسابقات و رقابت‌ها بعضی از شخصیت‌ها با موانعی طبیعی برخورد کرده، سقوط می‌کنند یا در جایی گیر می‌افتند. در لحظات پایانی مسابقه‌ی آخر، اعضای تیم مقابل در تارِ یک عنکبوت گیر می‌افتند، اما پیش از آن‌که توسط عنکبوت بلعیده شوند، نجات پیدا می‌کنند. همچنین، تلاش امپراطوریس برای تصرف محصول سالانه‌ی کندو و بهره‌کشی از زنبورهای کندو‌های مختلف، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد مسائل خشن یا غم‌انگیز داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  امپراطوریس که خواهر ملکه و امپراطور تمام کندوهاست، در ازای گرفتن نیمی از محصول سالانه‌ي عسل مرغزار پاپی، که باعث خواهد شد در زمستان دیگر غذایی نداشته باشند، آن‌ها را به مسابقات عسلی دعوت می‌کند. نیکو بچه‌زنبوری است که با خصلت‌های شخصیتی شجاعانه‌ی خود تصمیم می‌گیرد جلوی این اتفاق را بگیرد. او به همراه دوستش نیک به ملاقات امپراطوریس رفته و تلاش می‌کند او را قانع کند که از گرفتن محصول کندوی آن‌ها صرف‌نظر کند. امپراطوریس به او می‌گوید اگر بتواند در مسابقات عسلی مقام نخست را کسب کند، از گرفتن عسل کندوی آن‌ها منصرف خواهد شد. از طرف امپراطوریس، موجوداتی برای همراهی تیم نیک و نیکو انتخاب می‌شوند که تنبل و ناکارآمد به نظر می‌رسند. اعضای تیم مقابل نیز سعی می‌کنند نیک و نیکو و تیمش را با دشواری‌های بسیاری مواجه کنند. اما انگیزه‌ی نیکو برای بردن مسابقات بسیار بالا است و اعضای تیمش هم کم‌کم توانایی‌های خود را می‌شناسند و روحیه‌ی بالاتری پیدا می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا نیکو از صحبت کردن با امپراطوریس نمی‌ترسید؟ اگر شما جای او بودید چگونه با امپراطوریس حرف می‌زدید؟
  فکر می‌کنید چرا تیم مرغزار پاپی با این‌که آماده نبود، در مسابقات برنده می‌شد؟ تیم ویولت در این مسابقات چه چیزهایی یاد گرفتند؟ نیکو چگونه به آن‌ها نشان داد که چیزهای مهم‌تری از بردن در مسابقه هم وجود دارند؟ چه چیزهایی برای شما مهم‌تر از بردن در مسابقه است؟
  نیکو در طول فیلم تلاش می‌کرد دیگران را ترغیب و تشویق کند و این کارِ او نتیجه‌ی مسابقه را تغییر داد. شما در اطراف‌تان کسی را می‌شناسید که نیاز به تشویق داشته باشد تا کاری را انجام دهد؟ چگونه می‌توانید او را ترغیب و تشویق کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Noel Cleary، Sergio Delfino
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۵
  کشور سازنده آلمان، استرالیا
  استودیو Studio ۱۰۰ Media، Studio B Animation
  بازیگران بنسون جک آنتونی، ریچارد روکسبورگ، کوکو جک گیلیس
  سال انتشار ۲۰۱۸