نیک و نیکو

(Maya the Bee Movie)
thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی بچه‌زنبوری کنجکاو و شجاع، زندگی او در دنیای درون و بیرون از کندو و نقش او در برقراری صلح و دوستی بین دو گروه از زنبورها

سال: 2014
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نیکو که بسیار کنجکاو و نترس است، مورد توجه سایر زنبورهاست و همین باعث می‌شود احساس کند با دیگر زنبورها متفاوت است و این تفاوت برای او ناراحت‌کننده است، چون احساس تنهایی می‌کند. نیکو و نیک رابطه‌ی دوستانه‌ی خوبی با یکدیگر برقرار می‌کنند.‌ همچنین دوستی آن‌ها با دیگر حشرات، علاوه بر این‌که در شناخت خودشان و اطرفشان مفید است، کمک می‌کند از تنهایی و احساس عدم تعلق به محیط‌شان دربیایند.
  نیکو کنجکاو و ماجراجوست و به زندگی در کندو راضی نمی‌شود. او می‌داند که برای رسیدن به هدف باید با دیگر حشرات دوست شود و از آن‌ها کمک بخواهد. چهاردست روح بسیار لطیفی دارد، اهل هنر و موسیقی است و تلاش می‌کند به نیکو یاد بدهد که به خودش دروغ نگوید و همیشه به قلبش رجوع کند. تلاش و همکاری زنبور‌ها برای تولید عسل و نگهداری از کندو در این فیلم جالب توجه است. همچنین تقلای نیک و نیکو به همراه دیگر موجودات برای جلوگیری از جنگ و از دست رفتن دوستانشان آموزنده است. نیک دوست خوب و وفادار نیکوست و در همه‌ی سختی‌ها در کنار اوست.
  تلاش بازلینا، مشاور ملکه برای از بین بردن او و تصاحب قدرت، همچنین نیازش به فرمانروایی و تعظیم دیگر زنبورها به او، موضوعاتی بزرگسالانه‌اند.
  در طول فیلم مخاطب با کلیت زندگی زنبورهای کندو، نقش زنبورهای سرباز در کندو، زنبورهای وحشی، ملکه‌ی زنبورها و نحوه‌ی تولید غذای ملکه‌ی کندو آشنا می‌شود. اشارات آموزنده‌ای هم در فیلم به حشرات و موجودات دیگر وجود دارد؛ از جمله سرگین غلتانک و قورباغه‌ها.
  زنبورهای وحشی پیش از صلح با زنبورهای کندو، تصویر نسبتاً خشن و ترسناکی دارند. صحنه‌‌ای که نیک نزدیک است توسط قورباغه‌ای خورده شود، افتادن بچه‌زنبور وحشی در تار عنکبوت، سقوط نیک و نیکو از ارتفاع، صحنه‌ای که خفاش‌ها به نیک حمله می‌کنند و صحنه‌ی پایانی فیلم که جنگ بین زنبورهای کندو و زنبورهای وحشی در شرف وقوع است، همگی ممکن است برای کودکان کوچک‌تر دلهره‌آور باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که با اقتباس از کتاب‌داستانی آلمانی به نام ماجراهای زنبوری به نام مایا و با برداشتی آزاد از سریالی کارتونی به همین نام ساخته شده، در ایران به نام نیک و نیکو شناخته می‌شود. داستان درباره‌ی بچه‌زنبوری به نام مایاست که در دوبله، نیکو نام گرفته است. او بسیار پرجنب‌و‌جوش و بازیگوش است و مدام برای ساختار و مناسبات کندو دردسرساز می‌شود. نیکو بی‌اندازه کنجکاو است و می‌خواهد هرچه سریع‌تر خودش را بشناسد و از قوانین کندو و وظایف زنبورها سر دربیاورد. در مسیر کنجکاوی‌های او، مخاطب با فضای کلی کندو، نقش شخصیت‌ها و سلسله‌مراتب کارها، همکاری زنبورها برای تولید عسل، رعایت قوانین کندو و ضرورتِ پیروی از دستورات ملکه آشنا می‌شود. نیکو بی‌توجه به قوانین کندو از آن‌جا خارج می‌شود و با محیط بیرون از کندو، طبیعت، حشرات و نحوه‌ي زندگی و کار موجودات دیگر آشنا می‌شود. به همین دلیل از کندو اخراج می‌شود و به همراه زنبوری به نام نیک، سفری پرماجرا را آغاز می‌کند. نیک و نیکو در ادامه، نسبت به خطرات محیط بیرون از کندو شناخت پیدا می‌کنند و با شجاعت‌هایی که از خود نشان می‌دهند و روابط دوستانه‌ای که با دیگر موجودات برقرار می‌کنند، موفق می‌شوند از به راه افتادن جنگ بین زنبورهای کندو و زنبورهای وحشی جلوگیری کنند. فیلم روی موضوعاتی چون همکاری، همدلی و نترسیدن از گفتن حقیقت تأکید دارد و نشان می‌دهد موجودات گوناگون، زمانی که با هم دوست باشند و به شباهت‌ها و اشتراکاتشان بیشتر بها بدهند، زندگی شادتر و راحت‌تری خواهند داشت.
  زنبورهای وحشی که به عنوان دشمنان زنبورهای کندو معرفی می‌شوند، بداخلاق و خشن‌اند و پیش از صلح با زنبورهای کندو، چهره‌های ترسناکی از آن‌ها نشان داده می‌شود. همچنین، در صحنه‌های مختلفی جان نیک و نیکو به خطر می‌افتد؛ از جمله صحنه‌ای که نیک نزدیک است توسط قورباغه‌ای خورده شود، صحنه‌ای که بچه‌‌زنبور وحشی در دام عنکبوت افتاده یا صحنه‌ای که نیک در حال سقوط کردن است و خفاش‌ها قصد جانش را کرده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد مسائل خشن یا غم‌انگیز داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  نیکو زنبوری تازه‌متولدشده است که بسیار کنجکاو و نترس است. کنجکاوی‌های نیکو برای شناخت خودش و کندو باعث می‌شود خرابکاری‌های زیادی بکند و توسط مشاور ملکه‌ی زنبورها از کندو اخراج شود. نیک که در کندو با نیکو دوست شده هم به دنبال او می‌رود. آن‌ها سعی می‌کنند در بیرون کندو یک ملخ مهربان به نام چهاردست را پیدا کنند تا راهنمایی‌شان کند که چه باید بکنند. از طرف دیگر، مشاور ملکه‌ی زنبورها در کندو می‌خواهد خودش فرمانروای زنبورها شود؛ به همین دلیل تلاش می‌کند علیه زنبورهای وحشی جنگی به راه انداخته و در آشفتگی کندو، ملکه را از بین ببرد. نیک و نیکو از این نقشه مطلع می‌شوند و تلاش می‌کنند با همکاری دیگر موجودات، جلوی او را گرفته و ملکه را نجات دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا نیکو در ابتدا نمی‌توانست با دنیای کندو کنار بیاید؟ چه چیزی باعث شد زمانی که از کندو اخراج شده بود، به دنبال چهاردست بگردد؟ چه ویژگی‌هایی در نیکو
  فکر می کنید چرا نیکو با نیک دوست شد؟ اگر نیک نبود چه می‌شد؟ آن‌ها چگونه از دوستی‌شان برای رسیدن به هدف کمک گرفتند؟
  به نظرتان چرا کارتون‌هایی که شخصیت‌های حیوان دارند این‌قدر در میان بچه‌ها پرطرفدارند؟ کارتون‌های دیگری می‌شناسید که شخصیت حیوان دارند و شما آن‌ها را دوست دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۹
  کشور سازنده آلمان، استرالیا
  استودیو Buzz Studios، Studio ۱۰۰ Media، M.A.R.K.۱۳(TM)، Pixomondo Munich
  جایزه ها Bavarian film Awards
  سال انتشار ۲۰۱۴