هتل ترانسیلوانیا ۳

(Hotel Transylvania 3: Summer Vacation)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی عشق یک دراکولا به یک انسان با تاکید بر با ارزش بودن زندگی همه با وجود تفاوت‌هایشان و نیاز همه به رابطه‌ی عاطفی دو طرفه

سال: 2018
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دراکولا مهربان، مسئولیت‌پذیر، شجاع و احساساتی است و از قدرت هیولایی‌اش فقط برای کار درست استفاده می‌کند. اریکا که تحت تعلیمات نادرست خانوادگی قرار داشته، بعد از دریافت عشق و محبت از دراکولا متوجه رفتار و طرز فکر اشتباهش می‌شود و رویه‌اش را تغییر می‌دهد.
  موضوعات بزرگسالانه‌ی متعددی در فیلم وجود دارند: تلاش دوستان دراکولا برای معرفی او به یک زن و ایجاد ارتباط بین آنها، احساس تنهایی دراکولا و سعی برای پیدا کردن کسی از طریق اینترنت، رودروایسی دراکولا از دخترش راجع به نیازش به همسر، توجه دراکولا به زنی که کاپیتان کشتی است، توجه جادوگرها به پدر دراکولا و خیره نگاه کردن به بدن او، احساسات رمانتیک دراکولا و اریکا و نگاه عاشقانه به یکدیگر، رقص دراکولا و اریکا، در آغوش گرفتن اریکا توسط دراکولا، و رفتن هیولاها به مجموعه‌ی تفریحی شامل میزهای پوکر و دستگاه‌های شرط‌بندی و بار نوشیدنی.
  در چند صحنه از شوخی‌های بی‌ادبانه در مورد باد معده استفاده شده است. در صحنه‌ای دراکولا وقتی از دیدن اریکا گیج شده، به او می‌گوید: می‌خواهی بخش‌های مورد نظر منو ببینی؟ همچنین، گفت‌وگوهایی در مورد عشق و ازدواج، نیاز به همسر و استرس قبل از ازدواج شنیده می‌شود.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد: ورود هلسینگ با یک سلاح عجیب به واگن و ترس و فرار همه‌ی هیولاها از او، ترس هیولاها از آتش و فرار آنها، رفتن هیولاها به پشت‌بام قطار و پرت شدن آنها توسط دراکولا، تلاش هلسینگ برای کشتن دراکولا و خوردن ضربه‌های پی‌در‌پی و شکست هلسینگ از دراکولا، پرتاب تیغ‌های هیولایی که شبیه جوجه‌تیغی است، ورود سگ دنیس به مهمانی و به هم زدن اوضاع توسط او، رقص خشن دختر عموی فرانک با دراکولا، احساس ترس جانی در هواپیما هنگام سفر، تلاش اریکا برای آسیب زدن به دراکولا، گفت‌وگوی غم‌انگیز دراکولا و اریکا راجع به گذشته‌ی خود، بیهوش و حبس کردن سگ پدر و سگ مادر، پرتاب شدن تبر و وسیله‌های خطرناک دیگر به سمت اریکا و نجاتش توسط دراکولا و همچنین ریزش ساختمان و خارج کردن اریکا از محل خطر، غمگین شدن دراکولا از پذیرفته نشدن احساساتش توسط اریکا، حمله‌ی اختاپوس غول‌پیکر به نام کراکن به شهر آتلانتیس و تخریب شهر و پرت شدن و ضربه خوردن هیولاها، بیهوش شدن دراکولا تحت فشار اختاپوس و آویزان شدن اریکا و دراکولا از پرتگاه، خورده شدن دراکولا و جانی توسط دراکولا، سقوط ون هلسینگ از پرتگاه.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  هتل ترانسیلوانیا ۳ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت‌های اول و دوم آن ساخته شده است. دراکولا که یک هیولاست، معتقد است تفاوت در ظاهر، دلیلی برای محروم شدن هیچ موجودی از خواسته‌هایش نیست. او آرزو دارد هیولاها هم به تعطیلات بروند، ازدواج کنند و زندگی معمولی داشته باشند. اما ون هلسینگ انسانی است که برای نابودی هیولاها تلاش می‌کند و معتقد است آنها برای نسل بشر خطرناک‌اند. هر چند دراکولا از او می‌خواهد که دست از تنفرش بردارد، اما همیشه مجبور می‌شود با او مبارزه کند و بالاخره او را شکست می‌دهد. در این قسمت، دراکولا عاشق زنی به نام اریکا می‌شود که از نوادگان ون هلسینگ و دشمن هیولاهاست. در طول فیلم دراکولا به هر طریقی که می‌تواند، علاقه‌اش را به اریکا نشان می‌دهد و اریکا که در دوگانه‌ی نفرت از هیولاها و علاقه به دراکولا گرفتار شده، با اعتماد به دراکولا عشق را انتخاب می‌کند. در فیلم بر این نکته تاکید شده که می‌توانیم با احترام به گذشته، آینده را بسازیم و اجازه ندهیم گذشته‌ی ما تعیین کننده‌ی زندگی ما در آینده باشد. همچنین بر اهمیت برقراری و حفظ ارتباط با اعضای خانواده و دوستان، توانایی ایجاد روابط جدید، و نقش عشق و غلبه‌ی آن بر تفاوت‌ها تاکید شده است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند ورود هلسینگ با یک سلاح عجیب به واگن و ترس و فرار همه‌ی هیولاها، ترس هیولاها از آتش و فرار آنها، تلاش هلسینگ و اریکا برای آسیب زدن به دراکولا، و گفت‌وگوی غم‌انگیز دراکولا و اریکا راجع به گذشته‌ی ‌خود. تعقیب و گریز و زد و خورد و پرت شدن نیز در فیلم فراوان است. داستان فیلم به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و درباره‌ی احساس تنهایی دراکولا و جست‌وجوی عشق و ازدواج برای پر کردن این تنهایی است و به تبع آن، صحنه‌ها و گفت‌وگوهای مربوط به عشق و ازدواج و نیز اشارات جنسی بین شخصیت‌ها فراوان است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد موضوعات داستان برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  دراکولا به غیر از دخترش، میویس، داماد و نوه‌ای بامزه دارد، اما به شدت نیاز به داشتن یک همراه را حس می‌کند. در حالی که او با خودش درگیر است، میویس سعی می‌کند پدرش را از حال و هوای کسالت دربیاورد. آنها به یک سفر تفریحی به همراه دوستانشان می‌روند. با اینکه دراکولا از سفر دریایی خوش‌اش نمی‌آید، ولی با دیدن کاپیتان کشتی که یک زن زیبا و توانمند است، به او علاقه‌مند می‌شود؛ غافل از اینکه کاپیتان از نوادگان ون هلسینگ، دشمن هیولاهاست و این سفر تفریحی هم دامی برای نابودی آنهاست. دراکولا به هر طریقی که می‌تواند، علاقه‌اش را به اریکا، کاپیتان کشتی، نشان می‌دهد و اریکا طی ماجراهایی که در ادامه پیش می‌آید، عشق را انتخاب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا ون هلسینگ با هیولاها خوب نبود و فکر می‌کرد باید نابود شوند؟
  کدام شخصیت فیلم را بیشتر می‌پسندید؟ او چه ویژگی‌ای داشت که برای شما جالب بود؟
  به نظرتان موضوع این فیلم به کودکان ارتباطی دارد یا فیلم برای بزرگ‌ترها ساخته شده؟ شما چه چیزی در فیلم را دوست داشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۷
  سال انتشار ۲۰۱۸