هتل ترانسیلوانیا

(Hotel Transylvania )

بررس متن: نیکو علیپور

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی عشق یک پدر دراکولا به دخترش، تلاش برای محافظت از او در مقابل انسان‌ها، تغییر نگرشش و دست برداشتن از مراقبت افراطی

سال انتشار: 2012

هتل ترانسیلوانیا

(Hotel Transylvania )
10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی عشق یک پدر دراکولا به دخترش، تلاش برای محافظت از او در مقابل انسان‌ها، تغییر نگرشش و دست برداشتن از مراقبت افراطی

سال انتشار: 2012

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
چالش میویس با پدرش بر سر دستور سخت‌گیرانه‌ی پدر مبنی بر خارج نشدن او از خانه و دوری از جهان انسان‌ها که در نهایت منجر به پی بردن کنت به اشتباهش می‌شود، نمونه‌ای از درگیری کودکان و نوجوانان با خانواده‌هایشان است و می‌تواند برای آن‌ها همذات‌پندارانه باشد؛ البته این موضوع بیشتر در دنیای نوجوانی معنادار است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
جاناتان پسری ماجراجو و شجاع است که یاد می‌گیرد فراتر از ظاهر ترسناک هیولاها را ببیند و شخصیت واقعی آن‌ها را بشناسد. او میویس را تشویق می‌کند تا به دور دنیا سفر کرده و آنچه را که دوست دارد بیابد. همه‌ی هیولاها به غیر از کنت دراکولا شاهد شخصیت خوب جاناتان هستند. کنت دراکولا پدری دلسوز و مهربان است که برای محافظت از دخترش هر کاری انجام می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
چهره‌ی کنت دراکولا هنگام عصبانیت ترسناک است. هیولاها خود را شبیه به انسان‌ها کرده و با مشعل‌هایی در دست، سعی دارند میویس را بترسانند و به او حمله کنند. هیولاهای حاضر در هتل ترسناک نیستند. در خاطرات کنت درباره‌ی مرگ همسرش توسط انسان‌ها، تصاویر ترسناکی وجود دارد. بیرون آمدن جسدها از قبر یا سوخته شدن کنت دراکولا زیر آفتاب نیز ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد.
گفتار نامناسب
بعضی عبارات تهدیدآمیز و بعضی شوخی‌های بی‌ادبانه شنیده می‌شود؛ مثل تهدید به ترک هتل و برنگشتن یا توصیف انسان‌ها به‌عنوان موجوداتی که سرمان را می‌برند و شوخی‌هایی در مورد باد معده.
محتوای بزرگسالانه
رابطه‌ی میویس و جاناتان کودکانه نیست و نگاه‌های عاشقانه‌ای در طول فیلم بین‌شان ردوبدل می‌شود و در نسخه‌ی اصلی، آن‌ها در نهایت یکدیگر را می‌بوسند. اندام میویس شبیه کلیشه‌هایی است که از بدن زنانه تبلیغ می‌شود؛ باریک و بلند، با انحناهای اغراق‌آمیز.
آنچه والدین باید بدانند

هتل ترانسیلوانیا یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان این فیلم که از فیلم‌های هیولایی محسوب می‌شود، درباره‌ی لولوخان، کنت دراکولاست که بعد از قرن‌ها توانسته قلعه‌ای به نام هتل ترانسیلوانیا بسازد. زمانی که او برای دخترش میویس، جشن بزرگی تدارک دیده، مهمان ناخوانده‌ای به نام جاناتان از راه می‌رسد که انسان است. در ابتدا کنت از جاناتان و ارتباط او با دخترش می‌ترسد. او نگران است میویس با دیدن انسان‌های مهربان او را تنها بگذارد و از پیش او برود اما جاناتان تصورات کلیشه‌ای کنت در مورد انسان‌ها را به چالش می‌کشد و کنت بعد از مدتی متوجه قضاوت‌های اشتباهش در مورد انسان‌ها می‌شود. فیلم با به تصویر کشیدن همبستگی هیولا‌ها و انسان‌ها، پیام‌آور پذیرش تفاوت‌هاست. همچنین رفتار دراکولا در مراقبت از دخترش، بیانگر عشق پدری و نیز تعهد او نسبت به قولی است که به همسرش داده تا از دخترشان محافظت کند. ایده‌ی اصلی فیلم این است که والدین باید در تربیت فرزندان، فضای آزاد بیشتری برای رشد به آن‌ها بدهند و خطر کنند. این فیلم شامل صحنه‌هایی است که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشند؛‌ از جمله چهره‌ی ترسناک کنت دراکولا در حالت عصبانیت، بیرون آمدن جسدها از قبر، سوخته شدن کنت دراکولا زیر آفتاب. رابطه‌ی بین میویس و جاناتان کودکانه نیست و نگاه‌های عاشقانه‌ای بین‌شان رد و بدل می‌شود. اندام میویس هم شبیه کلیشه‌هایی است که از اندام زنانه تبلیغ می‌شود؛ باریک و بلند و با انحناهای اغراق‌آمیز. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان فراهم شود.

چکیده داستان

قرن‌ها طول کشید تا لولو خان، کنت دراکولا، توانست قلعه‌ای به نام هتل ترانسیلوانیا بسازد؛ مکانی که او می‌توانست با خیال راحت از دخترش محافظت کند و پذیرای هیولاهای گوناگون از سراسر دنیا باشد. حالا میویس، دختر لولو خان، ۱۱۸ ساله است و کنت برای او جشن بزرگی تدارک دیده است. وقتی هتل پر از هیولاهای مهمان از سراسر دنیا است، مهمان ناخوانده‌ای از راه می‌رسد؛ پسری ۲۱ ساله به نام جاناتان که وارد ماجرایی عاشقانه با میویس می‌شود. در ابتدا کنت از جاناتان می‌ترسد ولی بعد از مدتی متوجه تفاوت او با تصوراتش از انسان‌ها می‌شود و از فهمیدن این موضوع توسط میویس وحشت دارد. او می‌ترسد میویس با دیدن انسان‌های مهربان و خوب، او را تنها بگذارد و به سفر دور دنیا برود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

هیولاهای توی فیلم مثل هیولاهای بقیه‌ی فیلم‌ها ترسناک نیستند؛ به نظرتان چه فرقی با بقیه‌ی هیولاها دارند؟ پدر میویس شما را یاد کدام شخصیت کارتونی دیگر می‌اندازد؟ وقتی والدین مثل پدر میویس زیادی از بچه‌هایشان مراقبت می‌کنند، بچه‌ها چه احساس‌هایی پیدا می‌کنند؟ به نظرتان چرا انیمیشن‌های هیولایی محبوب‌اند؟ چرا بعضی مواقع با ترسیدن به آدم خوش می‌گذرد؟ به نظرتان این فیلم کمک می‌کند بچه‌ها کمتر بترسند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 92
سال انتشار 2012