هدف یک سگ

(A Dog’s Purpose)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی زندگی یک سگ و روابط دوستانه‌ی او با انسان‌ها در بازگشت‌های مختلفش به زندگی، با تأکید بر اهمیت حفاظت از عشق

سال: 2017
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی عاطفی و دوستانه‌ی ایتن و بیلی (سگ ایتن) و کارلوس با الی، و مایا با تینو ارتباطی است که می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد. رابطه‌ی والدین ایتن و رابطه‌ی ایتن و پدرش نیز در دنیای کودکان قابل ارتباط و معنادار است.
  ایتن پسری مهربان است که با سگش رفتار خوبی دارد و در جوانی هم به این رفتار ادامه می‌دهد. او در ارتباط با مادر و دوست دخترش هم رفتاری معقول و بااحساس و مسئولانه دارد؛ هر چند رابطه‌ی خوبی با پدرش ندارد که البته به رفتار و عملکرد بد پدرش مربوط می‌شود. هانا دختر مهربانی است. او هم حیوانات خانگی را دوست دارد و با بیلی، سگ ایتن، رفتار خوبی دارد و نسبت به ایتن مهربان و وفادار است. کارلوس یک پلیس وظیفه‌شناس است و به‌خوبی سگ پلیسش را آموزش می‌دهد. با این‌که تنهایی و جدایی از کسی که دوستش دارد او را غمگین و افسرده کرده اما از توجه الی احساس خوبی پیدا می‌کند و متقابلاً به الی محبت می‌کند. مایا نسبت به سگش مهربان است و از او به‌خوبی نگهداری می‌کند. او علاقمند به تشکیل خانواده است و دوست دارد عاشق باشد و عشقش را به کسی که دوست دارد ابراز کند. بیلی سگ مهربان و وفاداری است که هدف خود را محافظت از عشق در انسان‌هایی که با او در ارتباط‌اند، می‌داند.
  موضوعات و موقعیت‌های بزرگسالانه‌ی زیادی در فیلم وجود دارند: مست بودن پدر ایتن و بی‌تفاوتی‌اش نسبت به خانواده، توجه بیلی به دختری که مورد توجه ایتن است و ایجاد ارتباط بین آن‌ها، مشاهده‌ی روابط رمانتیک دخترها و پسرهای جوان در خیابان و حسرت مایا با دیدن آن‌ها، جذابیت سگ قوی هیکل برای تینو، هم‌آغوشی مایا و ال و پیشنهاد ازدواج ال به مایا و بچه‌دار شدن آن‌ها، بوسیدن و در آغوش گرفتن هانا و ایتن.
  از کلمات و عبارات و لحن توهین‌آمیز در فیلم استفاده شده و لحن خشن و تهدیدآمیز هم زیاد به کار رفته است. از عباراتی مثل عرق‌خور و دائم‌الخمر استفاده شده و رفتارهایی مثل خارج کردن باد معده در ماشین از طرف بیلی هم دیده می‌شود. بخشی از گفتگوها در مورد موضوعات بزرگسالانه است؛ برای مثال طعنه زدن دوستان ایتن در رابطه با جایگزین شدن بیلی (سگ ایتن) به‌جای دوست‌دختر، یا گفتگو در مورد تغییر بوی بدن مرد و زن در مواجهه با هم.
  کودکان با موضوع تناسخ آشنا می‌شوند و در صورت تمایل می‌توانند در مورد آن بیشتر بدانند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند گرفتن و حبس کردن حیوانات (سگ‌ها و گربه‌ها)، گرمای زیاد و احتمال مرگ توله‌سگ، شکستن شیشه‌ی ماشین و نجات توله‌سگ، تصمیم پسرک به فرار از خانه در صورت مخالفت پدر با ماندن توله‌سگ، بلند بودن صدای دعوا و جر و بحث از خانه‌ی پدری ایتن، برخورد خشن ایتن و پدرش به خاطر زدن مادرش توسط پدر، مشت زدن ایتن به تاد (رغیب ورزشی‌اش)، آتش گرفتن خانه‌ی ایتن به‌خاطر پرت کردن ترقه توسط تاد به داخل خانه و آسیب شدید ایتن، رفتن ایتن و مادرش با آمبولانس و ناراحتی شدید بیلی (سگ ایتن)، اندوه و گریه‌ی هانا به‌‌خاطر طرد شدنش از طرف ایتن، ناراحت و غمگین بودن بیلی از غیبت طولانی ایتن، مرگ بیلی به‌خاطر بیماری، غمگین بودن مرد پلیس به‌خاطر همسرش، دزدیده شدن یک دختر جوان توسط یک مرد، پرت شدن دختر در آب‌های مواج سد، حمله‌ی الی (سگ پلیس) به آدم‌ربا و تیر خوردنش، مرگ الی و گریه‌ی مرد پلیس، گریه‌ی مایا به‌خاطر احساس تنهایی، مرگ سگ همخانه‌ی تینو (سگ مایا)، مرگ تینو و گریه‌ی مایا، بیرون کردن سگ از خانه و رها شدنش در کوچه و خیابان، عبور از خیابان و پرسه زدن در جنگل و مزرعه و گرسنگی، تنهایی ایتن و دلتنگی‌اش برای سگ ولگرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  هدف یک سگ فیلمی سینمایی است که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته‌ی دبلیو بروس کامرون ساخته شده است. داستان درباره‌ی سگی به نام بیلی است که در اولین زندگی خود با پسری به نام ایتن دوست می‌شود اما وقتی ایتن مرد جوانی است، سگش می‌میرد و روح بیلی در بدن سگ دیگری به زندگی بازمی‌گردد؛ تا این‌که بالاخره در چهارمین زندگی و در حالی که ایتن حدود پنجاه سال دارد، دوباره او را می‌بیند. بیلی هر بار که متولد می‌شود به این فکر می‌کند که هدف او در زندگی چیست و هر بار که با صاحب جدیدش می‌تواند رابطه‌ی دوستانه‌ای برقرار کند، برای هر دو همراه با شادی و همدلی بیشتری است. اما خاطره‌ی خوش و دوستی عمیقی که با ایتن داشته، برای او فراموش ‌نشدنی است و در زندگی چهارم، هم بیلی و هم ایتن از دیدار مجدد یکدیگر هیجان‌زده می‌شوند. فیلم حامل این پیام است که هر انسانی نیاز به رابطه‌ا‌ی محبت‌آمیز و عاشقانه دارد تا احساس شادی و خوشبختی کند. در فیلم بر اهمیت دوستی، همدلی، عشق، خانواده و رفتار خوب و مسئولانه با حیوانات خانگی تأکید شده است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند مرگ سگی که قهرمان فیلم است به دلیل بیماری یا زخمی شدن، درگیری ایتن و تاد به صورت لفظی و فیزیکی، رفتارهای خشن پدر ایتن، آتش‌سوزی و به خطر افتادن جان ایتن و خانواده‌اش. تولد چندباره‌ی سگ داستان اشاره به موضوع تناسخ دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل درک نباشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد روند داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بیلی، الی، تینو و بادی نام‌های متعدد سگی است که در چهار زندگی پی در پی به دنیا بازمی‌گردد و هر بار با صاحب جدیدی و با جنسیت نر یا ماده زندگی می‌کند. او در زندگی اول با ایتن دوستی عمیقی برقرار می‌کند و در مقاطع مختلف از زندگی و عشق ایتن محافظت می‌کند. در زندگی دوم فداکارانه به عنوان یک سگ پلیس با کارلوس زندگی می‌کند و سعی می‌کند غم عمیقی را که او از بابت از دست دادن همسرش حس می‌کند، التیام بخشد تا براثر اصابت گلوله می‌میرد. در زندگی سوم یک سگ فانتزی خانگی است که شاهد عشق، ازدواج و خوشبختی مایا و خانواده‌اش است و در زندگی چهارم گرفتار زوج خشن و سردی می‌شود که مسئولانه از او نگهداری نمی‌کنند و بالاخره او را رها می‌کنند ولی در نهایتِ شگفتی و در حالی که دربه‌در و گرسنه است، به ایتن برمی‌خورد و تلاش می‌کند تا ایتن او را با نام بیلی به یاد بیاورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا بیلی به دنبال هدف از زندگی بود؟ آیا بالاخره توانست هدفش را در زندگی خود تعریف کند؟
  به نظر شما وفاداری یعنی چه؟ شما فرد وفاداری هستید؟
  اگر یکی از اعضای خانواده به مصرف مواد به‌خصوصی عادت کند، این عادت تأثیری در زندگی دیگر افراد خانواده دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده -
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  سال انتشار ۲۰۱۷