هری پاتر و سنگ جادو

(Harry Potter and the Sorcerer's Stone)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی پسری ۱۱ ساله و درس‌های جادوگری او در مقابله با نیروهای شیطانی، همراه با تجربه‌ی دوستی، همکاری و تلاش برای رسیدن به هدف

سال: 2001
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هری و دوستانش تجربه‌های کودکانه‌ای چون شکست و ناامیدی، تنهایی، ترس و تهدید شدن توسط دیگران را تجربه می‌کنند. هری با رفتارهای بد خاله و شوهر خاله‌اش مواجه می‌شود. میل به استقلال و تلاش برای ثابت کردن خود هم از موضوعات برجسته‌ی آغاز نوجوانی است. رابطه‌ی دوستانه‌ی هری و دیگران و تجربه‌های ماجراجویانه‌ی آن‌ها نیز در جهان کودکان و نوجوانان معنادار و برجسته‌اند.
  هری و دوستانش با وجود اختلاف نظرهایشان با هم همکاری می‌کنند، اشتباهات هم را می‌بخشند و چالش‌های بزرگی را پشت سر می‌گذارند. هری از کسانی که با او مهربان‌اند و نیز از کسانی که آن‌ها را مستحق رفتار بهتری می‌داند، دفاع می‌کند. رفتار او با دیگران همراه با احترام و سخاوتمندی است. شخصیت هری مخاطبان را ترغیب می‌کند تا از توانایی‌هایشان برای اهداف خیر استفاده کنند. هرماینی به هری کمک می‌کند تا اطلاعات علمی درستی داشته باشد. همچنین، او دختری است که از کلیشه‌ها فاصله دارد و کنجکاو، مستقل و باجرئت است.
  مبارزه‌ی نیروهای خیر و شر و کودکانی که به عنوان مبارز ایفای نقش می‌کنند، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  از کلمات و عبارات تمسخرآمیز مثل کدو تنبل، مغز نخودی، و چاق (برای توهین) زیاد استفاده می‌شود. لحن تهدیدآمیز و خشن نیز در طول فیلم شنیده می‌شود.
  کودکان با کتاب‌های هری پاتر و نیز با جهان جادو و جادوگری آشنا می‌شوند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد: در صحنه‌های ابتدایی فیلم، هری توسط شوهرخاله و پسرخاله‌اش مورد بدرفتاری قرار می‌گیرد. کودکان اغلب از جانب موجودات فانتزی در معرض خطرند؛ یک سگ سه‌سر آن‌ها را دنبال می‌کند، هری و دراکو یک تک‌شاخ مرده‌ی خونی می‌بینند، آن‌ها با یک ترول که هرماینی را دنبال کرده مبارزه می‌کنند، نزدیک است توسط یک گیاه خرد شوند،‌ تعدادی روح در فضا سرگردان‌اند. فلش‌بک به ماجرای مرگ والدین هری و گفتگو در مورد چگونگی مرگ آن‌ها و کسی که آن‌ها را کشته نیز ترسناک است. رفتار بعضی از کودکان در مدرسه با هم خشن است؛ مثلاً در مسابقه هم را هل می‌دهند و پرت می‌کنند. ولدمورت در یک صحنه فرمان کشتن هری را می‌دهد و چند بار دیگر هم هری تهدید به مرگ می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که اولین فیلم از مجموعه‌ی هری پاتر است و با اقتباس از داستانی با همین نام ساخته شده، داستان پسربچه‌ای یتیم به نام هری است که پدر و مادر جادوگرش توسط یک جادوگر بد کشته شده‌اند. او در سن ۱۱ سالگی به مدرسه‌ی جادوگری می‌پیوندد تا برای مقابله با جادوگران شرور آموزش ببیند. در آن‌جا دوستانی پیدا می‌کند و همراه آن‌ها تجربه‌های ماجراجویانه‌ای را از سر می‌گذراند. در طول سال تحصیلی، هری با زندگی جادویی‌اش سازگار و با موقعیت خاص و مشهورش در دنیای جادوگری و آنچه او در برابر نیروهای شیطانی نمایندگی می‌کند، آشنا می‌شود. هری و دوستانش کنجکاوند و با شجاعت و همکاری و وفاداری نسبت به هم، در عین داشتن اختلاف نظر، به مسائل مهمی پی می‌برند. آن‌ها دست از تلاش بر نمی‌دارند، از هم دفاع می‌کنند، برای رسیدن به هدف‌شان استقامت می‌ورزند و نسبت به هم همدل و مهربان‌اند. فیلم بر اهمیت دوستی و پشتکار تأکید می‌کند و نشان می‌دهد خوبی همیشه بر بدی و نیروهای شیطانی پیروز می‌شود.
  فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی دارد و سراسر فیلم تیره و تاریک و همراه با موسیقی دلهره‌آور است. تهدید مدام هری به مرگ، مرگ والدین او، جسد موجودات مرده، حضور موجودات عجیب و غریب و ترسناک، صحنه‌های تعقیب و گریز فراوان، ارواح و گفتگوهای متعدد در مورد خون و خونریزی می‌توانند کودکان کوچک‌تر را آزار دهند؛ به‌خصوص کودکانی که پیشتر، رمان‌‌های هری پاتر را نخوانده باشند. مدت زمان طولانی فیلم هم ممکن است تماشای آن را برای کودکان کوچک‌تر کسالت‌بار کند. مبارزه‌ی نیروهای خیر و شر و کودکانی که به‌عنوان مبارز ایفای نقش می‌کنند، فضای بزرگسالانه‌ای به فیلم داده است. همچنین، والدین باید توجه داشته باشند که در قسمت‌های بعدی این مجموعه، شخصیت‌ها به تدریج بزرگ می‌شوند و هم روابط و مناسبات میان‌شان نوجوانانه می‌شود و هم فضای فیلم خشن‌تر و ترسناک‌تر می‌شود؛ در حالی که شروع تماشای این فیلم ممکن است کودکان را به تماشای همه‌ی قسمت‌ها ترغیب کند. تماشای این فیلم برای گروه سنی زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی که فیلم را همراه والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت دارند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زمانی که داستان هری پاتر و سنگ جادو شروع می‌شود، هری یک بچه یتیم است که با خانواده‌ی خاله‌اش، دوراسل‌ها، زندگی می‌کند. او در تولد ۱۱ سالگی‌اش نامه‌ی اسرارآمیزی دریافت می‌کند ولی شوهرخاله‌اش قبل از این‌که او بتواند آن را بخواند، نامه را نابود می‌کند. نامه‌های مشابه همچنان می‌رسند. دوراسل‌ها وحشتزده شده و در یک جزیره‌ی دورافتاده پنهان می‌شوند ولی هارگرید، یک فرد غول‌پیکر با ریش انبوه و چهره‌ی ترسناک، آن‌ها را پیدا می‌کند. معلوم می‌شود که نامه‌ها از مدرسه‌ی هاگوارتز که مخصوص جادوگران جوان است، ارسال می‌شوند و هری باید خودش را برای شروع سال تحصیلی معرفی کند. بنابراین هارگرید او را با خود همراه می‌کند تا زندگی جدیدش را به‌عنوان یک جادوگر تازه‌کار آغاز کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کتاب‌های هری پاتر را بیشتر دوست دارید یا فیلم‌هایش را؟ با کدام اول آشنا شدید؟
  کدام شخصیت فیلم را بیشتر دوست دارید؟ چه ویژگی‌هایی در او هست که می‌پسندید؟
  چه فیلم‌های دیگری با موضوع جادو و فانتزی می‌شناسید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۵۲
  سال انتشار ۲۰۰۱