هفتمین کوتوله

(The Seventh Dwarf)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی آدم‌کوچولویی شجاع و کار گروهی او و برادران بزرگ‌ترش برای نجات شاهزاده‌‌ای طلسم ‌شده

سال: 2014
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی مثل این که هفت کوتوله همه‌ی کارها را با هم انجام می‌دهند و هیچ‌ وقت یکدیگر را در شرایط سخت تنها نمی‌گذارند، کوچک‌تر بودن بوبو از بقیه‌ی کوتوله‌ها، شجاعت او و تلاشش برای انجام کار درست، احساس تنهایی اژدها از این که دوستی ندارد و پذیرفتن او به‌ عنوان یک دوست از سمت کوتوله‌ها و همدلی و همراهی جک، کوتوله‌ها و اژدها برای پیروزی بر جادوگر و شکستن طلسم او، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  هفت کوتوله با هم تفاوت‌های زیادی دارند اما با پذیرفتن این تفاوت‌ها در کنار هم زندگی شادی دارند و تلاش می‌کنند به همدیگر و بقیه‌ی کسانی که به آن‌ها نیاز دارند کمک کنند. با این که بوبو از همه کوچک‌تر است و خیلی از کارها را نمی‌تواند انجام دهد اما می‌فهمد که نباید احساس ناتوانی بکند و او هم می‌تواند به شکل خاص خودش کارهای مفیدی انجام دهد. اژدها می‌فهمد که جادوگر دوست واقعی او نیست و فقط می‌خواهد از او استفاده کند؛ در حالی ‌که دوستان واقعی همدیگر را این‌گونه دوست ندارند و برای هم احترام قائل می‌شوند. آن‌ها می‌فهمند که با داشتن دوستی و عشقی که به یکدیگر دارند، نیازی نیست از چیزی بترسند و با کار گروهی می‌توانند مشکلات پیش رو را حل کنند.
  موضوع اصلی داستان که عشق میان رز و جک و نقش بوسه‌ی عشق واقعی در شکستن طلسم است، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. هنگام ورود سفیدبرفی به قصر، او که لباسی تنگ و کوتاه پوشیده همه را متحیر خود می‌کند. لباس‌های شاهزاده رز و جادوگر نیز تنگ و بدن‌نما هستند و در نسخه‌ی اصلی فیلم، جادوگر سعی می‌کند با لباسی که یقه‌ی بازی دارد، جک را به خود علاقه‌مند کند. جک با بوسیدن رز، طلسم قصر را می‌شکند؛ این دو صحنه در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند.
  جادوگر پلید همه را تهدید می‌کند که از بین می‌برد و با لحنی خشن و تحقیرآمیز با اژدهایش صحبت می‌کند و جک را به‌خاطر آشپز بودنش مسخره می‌کند. دیگر شخصیت‌ها نیز از عباراتی همچون دیوانه و تنبل بی‌مصرف برای صحبت درباره‌ی بوبو استفاده می‌کنند.
  جادوگر چهره‌ی ترسناکی دارد و با حضور اژدهایی در کنار خود، همه‌ی قصر را با طلسمی آبی منجمد می‌کند. کوتوله‌ها برای نجات جک به قلعه‌ی جادوگر می‌روند که روی قله‌ای آتش‌فشانی با مواد مذاب قرار دارد و اژدهایی ترسناک از آن محافظت می‌کند. در صحنه‌ای اژدها می‌خواهد خود را بکشد، اما کوتوله‌ها جلوی او را می‌گیرند و در همین حین بوبو از صخره‌ای بلند پرت می‌شود، اما بقیه او را نجات می‌دهند. جادوگر عصبانی جک را طلسم و اژدها را منجمد می‌کند. در انتهای فیلم هیولای یخی به جنگ کوتوله‌ها، جک و اژدها می‌آیند ولی بوبو آینه را روبه‌روی جادوگر می‌گیرد و باعث می‌شود او اشتباهی خودش را از بین ببرد. آینه‌ی سنگین روی بوبو می‌افتد و همه فکر می‌کنند او مرده؛ در حالی ‌که فقط بیهوش شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و با اقتباس از قصه‌ی زیبای خفته و شخصیت‌های انیمیشن سفیدبرفی و هفت کوتوله ساخته‌ شده، درباره‌ی جادوگر پلیدی است که می‌خواهد همراه اژدهای ترسناکش، شاهزاده‌ای به نام رز و اهالی قصرش را در روز جشن تولد هجده سالگی‌اش طلسم کند و تنها بوسه‌ی عشق واقعی می‌تواند طلسم او را بشکند. حالا نوبت کوتوله‌هاست که جک، عشق واقعی شاهزاده را از دست جادوگر پلید نجات دهند و او را به قصر طلسم شده برگردانند. در طول فیلم می‌بینیم بوبو که کوچک‌ترین برادر کوتوله‌هاست، معمولاً باعث دردسر بقیه می‌شود، اما برادرانش همیشه از او حمایت می‌کنند و او را تنها نمی‌گذارند. او در ادامه، با شجاعت‌هایی که از خود نشان می‌دهد باعث پیروزی آن‌ها می‌شود. اژدها هم می‌فهمد که برخلاف جادوگر که از او سوءاستفاده می‌کند، کوتوله‌ها دوستان واقعی‌اش هستند، زیرا او را برای خاطر آن چیزی که هست دوست دارند. جک نیز با همدلی و همراهی کوتوله‌ها و اژدها و با شجاعت خود و عشقی که به شاهزاده دارد، او را از طلسم جادوگر نجات می‌دهد.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله چهره‌ی ترسناک جادوگر، اژدها و هیولاهای یخی‌اش، قصر جادوگر که روی قله‌ای آتش‌فشانی قرار دارد، طلسم آبی جادوگر که با آن همه را منجمد می‌کند و صحنه‌ای که آینه‌ی بزرگ جادوگر روی بوبو می‌افتد و همه فکر می‌کنند او مرده؛ در حالی‌ که فقط بیهوش شده است. سفیدبرفی با لباس‌های بسیار تنگ و کوتاه و جادوگر با لباسی که یقه‌ی بازی دارد و بدن‌هایی با برجستگی‌های اغراق ‌شده، القاکننده‌ی تصویری جنسی و غیرواقعی از اندام زنانه و نقش آن‌ها در اغوا کردن مردان‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  این داستان درباره‌ی شاهزاده‌ای به نام رز است که جادوگر پلیدی می‌خواهد او را در روز جشن تولد هجده سالگی‌اش، همراه بقیه‌ی اطرافیانش در قصر طلسم کند تا به خوابی صد ساله بروند. رز که می‌داند جک، پسر آشپز قصر عاشق واقعی اوست، او را نزد هفت کوتوله می‌فرستد تا از او محافظت شود اما اژدهای جادوگر او را می‌گیرد و در قصر او که روی قله‌ای آتش‌فشانی است زندانی می‌کند. در روز موعود همه طلسم می‌شوند، به جز هفت کوتوله که توانسته‌اند فرار کنند. در ادامه آن‌ها خطرات زیادی را پشت سر می‌گذارند و با شجاعتِ کوچک‌ترین برادرشان به نام بوبو و با همراهی اژدهای جادوگر که با آن‌ها دوست شده، جک را نجات می‌دهند و او را به قصر می‌رسانند تا با بوسه‌ی او، طلسم شکسته شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا اژدها ناراحت بود از این که دوستی ندارد؟ آیا شما هم در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید؟
  به نظر شما کدام‌ یک از قسمت‌های فیلم ترسناک بود؟ آیا وجود این تصاویر ترسناک برای این داستان لازم بود؟
  نظر شما درباره‌ی شجاعت بوبو با این که از همه کوچک‌تر بود، چیست؟ به نظرتان بین شجاعت و سن و سال ارتباطی وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۲۰۱۴