همبازی

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای از خانواده‌ای تک‌فرزند و تلاش او برای متقاعد کردن والدینش به فرزندآوری برای رفع تنهایی

سال انتشار: 1388

همبازی

8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای از خانواده‌ای تک‌فرزند و تلاش او برای متقاعد کردن والدینش به فرزندآوری برای رفع تنهایی

سال انتشار: 1388

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
امین مثل بسیاری از بچه‌های خانواده‌های تک‌فرزند احساس تنهایی می‌کند و مدام بهانه می‌گیرد تا والدینش به عنوان همبازی برای او خواهر یا برادری بیاورند. مخالفت والدین و تلاش‌شان برای متقاعد کردن امین در دنیای کودکی معنادار و هم‌ذات‌پندارانه است. مادر و پدر سعی می‌کنند با دلایل منطقی او را منصرف کنند، اما امین با سماجت، مصرانه خواسته‌ی خود را دنبال می‌کند. در صحنه‌هایی نیز امین در نقش بزرگ‌تر در مقابل کره‌الاغ تلاش می‌کند رفتارهای درست را به او آموزش دهد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
امین برای رسیدن به خواسته‌اش سماجت دارد و با زکاوت، جریان بحث‌ها را به نفع خود عوض می‌کند. والدین امین احساسات او را درک می‌کنند، در مورد موضوعات مختلف با او صحبت می‌کنند و سعی می‌کنند با دلایل منطقی او را متقاعد کنند. آنها با وجود مشغله‌های کاری برای فرزندشان وقت می‌گذارند، با او بازی می‌کنند و حتی برای سرگرم کردن او در خانه تئاتر اجرا می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
در صحنه‌هایی از فیلم، بزرگ‌ترها ویدئوهای قدیمی از حضورشان در روستا و تعامل با حیوانات آنجا را تماشا می‌کنند. تفاوت سبک زندگی روستایی و شهری، آپارتمان‌نشینی، تفاوت پوشش و لهجه برجسته شده است.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

همبازی فیلمی سینمایی درباره‌ی یک پسربچه‌ی ۴ ساله، به نام امین است که خواهر یا برادری ندارد و از آنجا که پدر و مادرش هم هر دو شاغل‌اند، به شدت احساس تنهایی می‌کند. امین نه بین هم‌سن ‌و سالانش در مجتمع مسکونی، نه بین هم‌کلاسی‌هایش در مهد کودک و نه حتی بین فرزندان دوستان خانوادگی، هیچ هم‌بازی‌ای ندارد و بیشتر وقتش را تنهایی در خانه به بازی‌های رایانه‌ای می‌گذراند. او از والدینش می‌خواهد تا به عنوان هم‌بازی برای او فرزند دیگری بیاورند، اما آنها مخالفت می‌کنند و برای منصرف کردن او حاضرند هر خواسته‌ی دیگر او را برآورده کنند؛ او هم نگهداری از یک کره‌الاغ را انتخاب می‌کند. والدین امین سعی می‌کنند با صحبت و دلایل منطقی او را متقاعد کنند، اما امین با سماجت هر بار بحث را به نفع خود تغییر می‌دهد. احساسات امین و مخالفت والدین با خواسته‌ی او در دنیای کودکی معنادار است. والدین او همیشه سر هر موضوعی با او صحبت می‌کنند؛ هرچند شاید بهترین واکنش را در مقابل خواسته‌های او نداشته باشند. آنها حتی اجازه می‌دهند فرزندشان نگهداری از کره‌الاغ در آپارتمان و چالش‌های آن را تجربه کند، اما در نهایت خودشان در مقابل خواسته‌ی بزرگ‌تر امین تسلیم می‌شوند. فیلم صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد، اما صحنه‌هایی که کره‌الاغ را به زور به مجتمع مسکونی می‌برند، ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشد. همچنین، در صحنه‌های بسیاری والدین امین، در تلاش برای متقاعد کردن او، در حال صحبت و چانه‌زنی‌اند که ممکن است برای کوچک‌ترها حوصله‌سربر باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با خانواده تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد احساسات و تجربه‌های خودشان را داشته باشند.

چکیده داستان

امین، پسر ۴ ساله، تنها فرزند خانواده است و از آنجا که پدر و مادرش هر دو شاغل‌اند، به شدت احساس تنهایی می‌کند و از آنها می‌خواهد برای او خواهر یا برادری بیاورند. آنان راضی نمی‌شوند و سعی می‌کنند او را منصرف کنند، اما امین اصرار دارد حداقل یک کره‌الاغ داشته باشد. والدین او همچنان سعی می‌کنند محدودیت‌های زندگی آپارتمان‌نشینی را برای او توضیح دهند و او را متقاعد کنند، ولی بی‌نتیجه است. بالأخره آنها اجازه می‌دهند امین نگهداری از کره‌الاغ و چالش‌های آن را تجربه کند، اما در نهایت، خود والدین‌اند که داشتن فرزند دوم را به نگهداری از کره‌الاغ ترجیح می‌دهند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

آیا شما تجربه‌ی نگهداری از حیوان خانگی را داشته‌اید؟ آیا این تجربه برایتان لذت‌بخش است؟ شما اوقات فراغت خود را با چه فعالیت‌هایی پر می‌کنید؟ با کدام دوستانتان احساس نزدیکی بیشتری دارید؟ تفاوت‌های زندگی روستایی و شهری برایتان جذاب است؟ تاکنون به روستایی سفر کرده‌اید؟ چه احساسی داشته‌اید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 90
سال انتشار 1388