همسایه‌ی من توتورو

(My Neighbor Totoro)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دو خواهر و دوستی آن‌ها با موجوداتی عجیب، همراه با تجربه‌ی بیماری مادر، عشق و حمایت پدر و مسائل روزمره‌ی بین خواهران‌برادران

سال: 1988
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی بیماری مادر و نگرانی از مرگ او جزو پررنگ‌ترین اضطراب‌های کودکان است. همچنین ارتباط محبت‌آمیز و همراه با توجهِ پدر نسبت به دختران، ارتباط با موجودات خیالی، شگفتی از مواجه شدن با این موجودات،‌ تجربه‌ی هر دو خواهر به عنوان خواهر بزرگ و کوچک و مسائل‌شان در ارتباط با هم، دوستی با هم و با توتورو، همگی از موضوعات برجسته‌ی جهان کودکی‌اند.
  خواهر بزرگ‌تر، ساتسوکه، الگوی یک دختر کنجکاو، جستجوگر، شجاع و مستقل و در عین حال، یک خواهر مهربان و مسئول است. دختر کوچک‌تر هم مستقل و شجاع و کنجکاو است. او از هر فرصتی برای گشت‌وگذار در طبیعت و جستجوگری استفاده می‌کند و دنیایش سرشار از شگفتی است. پدر، مهربان و متوجه کودکان و خواسته‌هایشان است و نسبت به نگرانی‌ها و دغدغه‌هایشان مسئولانه رفتار می‌کند. او تخیلات کودکانه‌ی دخترانش را جدی می‌گیرد و آن‌ها را در مسیر غلبه بر ترس و تنهایی و کنار آمدن با بیماری مادر حمایت می‌کند.
  در فیلم، طبیعت، خانه‌ها و فرهنگ ژاپن در دهه‌ی ۵۰ میلادی نمایش داده می‌شود: مجسمه‌ی بودا، خانه‌های روستایی، فضای حمام و شیوه‌ی حمام کردن، فضای خوابیدن، کشاورزی و...
  صحنه‌های ترسناک متعددی در فیلم وجود دارند که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله وجود موجودات ریز سیاه و حشره‌مانندی که در خانه حرکت می‌کنند. ظاهر توتورو وقتی برای اولین بار ظاهر می‌شود می‌تواند کودکان کوچک‌تر را بترساند. بیماری مادر و بستری بودن او در بیمارستان و صحنه‌ای که ساتسوکه فکر می‌کند مادر ممکن است مرده باشد نیز برای بعضی از کودکان خیلی ترسناک است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این انیمه‌ی سینمایی که در سال ۱۹۵۸ در ژاپن اتفاق می‌افتد، درباره‌ی دو خواهر است که در انتظار بهبودی مادرشان و مرخص شدن او از بیمارستان، به خانه‌ای قدیمی نقل ‌مکان می‌کنند و آن‌جا موجودات عجیب و غریبی می‌بینند. آن‌ها با وجود این که اول کمی می‌ترسند و تعجب می‌کنند، ولی به‌تدریج با این موجودات دوست‌داشتنی ارتباط برقرار می‌کنند و با آن‌ها دوست می‌شوند. فیلم با ریتم ملایمی که دارد، ارتباط بین خواهرها با هم و با والدین‌شان و نیز ترس‌های کودکانه‌ی آن‌ها را در زندگی تازه‌ای که دور از مادر تجربه می‌کنند، به تصویر می‌کشد. نقش پدر در این فیلم برجسته و تأثیرگذار است؛ او تخیلات کودکانه‌ی دخترانش را جدی می‌گیرد و آن‌ها را در مسیر غلبه بر ترس و تنهایی و کنار آمدن با بیماری مادر حمایت می‌کند. هر دو خواهر کنجکاو و جستجوگرند و مدام در حال کشف و یادگیری موضوعات جدیدند و با دوستی و همدلی، از یکدیگر نیز حمایت می‌کنند. فضای کلی فیلم، ترغیب‌کننده‌ی کودکان و والدین به عشق و حمایت، جستجوگری و استقبال از ناشناخته‌ها است.
  فیلم، صحنه‌ها و موضوعات ترسناک متعددی دارد. برخی از این موضوعات برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله بیماری مادر و نگران شدن خواهر بزرگ‌تر از احتمال مرگ مادر، یا دیدن موجودات سیاه ریزی که شبیه حشره به نظر می‌رسند و در خانه حرکت می‌کنند که البته به تدریج مشخص می‌شود ترسناک نیستند، همچنین گفتگوی زیاد در مورد وجود روح در خانه. بعضی از والدین ممکن است با آزادی عمل و استقلال زیاد کودکان در این فیلم راحت نباشند؛ برای مثال با صحنه‌هایی که کودکان تنها در اطراف خانه گشت‌وگذار می‌کنند یا شب، تنها بیرون از خانه یا در جنگل هستند، یا وقتی ساتسوکه تنها به بیمارستان می‌رود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدینشان تماشا کنند تا هم احساس امنیت ‌کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  دو دختر بچه‌ی ۱۰ ‌ساله و ۴ ساله به نام‌های ساتسوکه و مِی به همراه پدرشان به حومه‌ی شهر، جایی که مادر بیمارشان بستری است، نقل ‌مکان می‌کنند. پس از مستقر شدن در خانه‌ی جدیدشان، دخترها موجوداتی جادویی شبیه اشباح را کشف می‌کنند که در خانه‌ی آن‌ها و کل محله ساکن‌اند. یک روز، مِی دو موجود کوچولو شبیه خرگوش می‌بیند و آن‌ها را تا جنگل دنبال می‌کند و در آن‌جا با یک موجود بسیار بزرگ‌تر روبرو می‌شود که او را توتورو می‌نامد. هنگامی که مِی تصمیم می‌گیرد به‌تنهایی به بیمارستان برود و ذرت تازه برای مادرش هدیه ببرد، توتورو، ساتسوکه و پدرش را در پیدا کردن مِی کمک می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا دخترها از توتورو نترسیدند؟ آن‌ها با او چگونه ارتباط برقرار کردند؟ به نظر شما توتورو ترسناک بود؟
  از کدام یک از شخصیت‌های این فیلم بیشتر خوش‌تان آمد؟ چه ویژگی‌هایی در او دیدید که دوست داشتید؟
  به نظرتان دخترها از بیمار بودن مادرشان چه احساسی داشتند؟ چگونه با این موضوع کنار آمده بودند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Hayao Miyazaki
  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۶
  کشور سازنده ژاپن
  استادیو Ghibli
  سال انتشار ۱۹۸۸