همه‌ چیز همه ‌جا به یکباره

(Everything Everywhere All at Once)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درباره‌ی برطرف کردن آشفتگی در جهان‌های موازی با کمک اصلاح رابطه‌ی مادر و فرزندی، همراه با مضامینی چون اراده، تلاش و همکاری

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایولین مادری مهربان و زحمت‌کش است، از همه‌ی اعضای خانواده حمایت می‌کند، دغدغه‌ی زیادی نسبت به آینده‌ی خانواده دارد و در تلاش است همه‌چیز در امنیت و آرامش باشد. او در مواجهه با جهان‌های موازی، شگفتی و ماجراجویی زیادی را لمس می‌کند و در عین حال می‌تواند با قدرت خیال‌پردازی به جهان‌های موازی سفر کند و آشفتگی این جهان‌ها را از بین ببرد. پدر خانواده از تنهایی و تحقیر شدن در خانواده خسته و ناامید شده است و به دنبال راهی برای بازگرداندن آرامش است. جوی که از طرف خانواده درک نمی‌شود ناراحت، افسرده و خشمگین است و در جهان‌های موازی با تبدیل شدن به جوبو به دنبال انتقام از مادر است. ایولین با مهربانی و تلاش موفق به پیروزی در مقابل جوبو می‌شود و می‌تواند جوی را به خانواده برگرداند.
  ویموند و همسرش در تمام فعالیت‌های خانه و خشک‌شویی با هم همکاری دارند. ایولین زنی فداکار، شجاع، جسور و با اراده است. او با خودآگاهی اشتباهاتش را می‌پذیرد، معذرت‌خواهی می‌کند و نیازهای دخترش را درک می‌کند. حضور ایولین در جهان‌های متعدد و دیدن زندگی‌هایی که می‌توانست داشته باشد، انگیزه‌ای می‌شود که تا پای مرگ برای نجات زندگی خود و دخترش تلاش کند. جوی از اینکه مادرش رابطه‌ی او و دوست‌دخترش را به رسمیت نمی‌شناسد خجالت‌زده می‌شود. پس از اینکه ایولین در یکی از جهان‌های موازی زندگی دخترش جوی را تجربه می‌کند، از او بابت رفتارهای اشتباهش عذرخواهی می‌کند. مأمور اداره‌ی مالیات بعد از شنیدن داستان زندگی ایولین با او هم‌ذات‌پنداری می‌کند و به آن‌ها فرصت دوباره‌ای برای انجام حسابرسی‌های مالیاتی می‌دهد.
  صحنه‌های متعددی از روابط عاشقانه، بوسه، موضوع همجنس گرایی و افراد برهنه در فیلم وجود دارد. جوبو قصد دارد با انداختن خود داخل سیاهچاله‌ی دوناتی خودکشی کند.
  در فیلم از عبارت توهین‌آمیزی استفاده شده است؛ لعنتی، به درک، می‌کشمت، هر غلطی دلت می خواد بکن، باید از روت رد شم، گندش بزنن، باید آدما رو نابود کنی. همچنین عبارت‌های نژادپرستارانه‌ای مانند؛ «اون چینی‌ها رو بگیرید» در فیلم وجود دارد.
  تماشای این فیلم ممکن است نوجوانان را با ورزش کونگ‌فو آشنا کند.
  اعضای خانواده مهاجرانی چینی هستند که سال نو چینی را جشن می‌گیرند. در فیلم به بخش‌هایی از فرهنگ چینی پرداخته شده است؛ نوع پوشش، خوراک و تزئینات مخصوص سال نو در چین.
  فیلم دارای صحنه‌های زیادی از ترس و خشونت دارد؛ شخصیت‌ها با حضور در جهان‌های موازی به مبارزه با یکدیگر می‌پردازند. برخی از مبارزات فانتزی و برخی از آن‌ها واقع‌گرایانه است. در فیلم صحنه‌هایی مانند؛ زد و خورد های فیزیکی با الهام از هنر رزمی، پرت کردن اشیا به سمت یکدیگر، تیراندازی، خون‌ریزی، شکستگی اعضای بدن، کشته شدن افراد و سقوط از بلندی. در یکی از جهان‌های موازی فرم اعضای بدن ایولین تغییر می‌کند و انگشت‌هایش تبدیل به هات‌داگ می‌شوند. جوبو برای کنار زدن نیروهای محافظ آن‌ها را می‌کشد و یا با استفاده از نیروهای ماورائی آن‌ها را غیب می‌کند. پدربزرگ با اسلحه، قصد کشتن جوی را دارد تا بتواند زندگی ایولین را نجات دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  همه چیز همه جا به یکباره، ماجرای خانواده‌ای مهاجر چینی است که در آمریکا زندگی می‌کنند. مادر خانواده بعد از تنش‌های مالیاتی در جلسه‌ای با نسخه‌ی دیگری از همسرش مواجه می‌شود که او را وارد جهان‌های موازی می‌کند و از او کمک می‌خواهد تا آشفتگی در این جهان‌ها را برطرف کند. دلیل اصلی این تنش‌ها روابط سرد میان مادر خانواده و دخترش است. جوبو (نسخه‌ی دیگر دختر خانواده) برای انتقام از مادر تصمیم به نابودی جهان‌ها گرفته است و مادر با تلاش و شجاعت به مبارزه با جوبو می‌پردازد تا جان دخترش را نجات داده و آرامش را به خانواده برگرداند. اراده، از خود گذشتگی و مهربانیِ مادر خانواده و همچنین فداکاری پدر در طول داستان مشهود است. فیلم مضامینی چون تفکر خلاق، عشق مادر به فرزند، روابط خانوادگی و امیدواری را پررنگ می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های ترس و خشونت زیادی وجود دارد؛ شخصیت‌ها در جهان‌های مختلف با الهام از مبارزات کونگ‌فو برخوردهای فیزیکی متعددی با هم دارند، به سمت هم تیر اندازی می‌کنند، در درگیری‌ها اشیا را به سمت هم پرتاب می‌کنند، کشته می‌شوند، زندانی می‌شوند، اعضای بدنشان قطع می‌شود، بی‌هوش می‌شوند و از بلندی سقوط می‌کنند. عبارات توهین‌آمیزی مانند؛ لعنتی، به درک، می‌کشمت، هر غلطی دلت می خواد بکن، باید از روت رد شم، گندش بزنن، باید آدما رو نابود کنی در فیلم وجود دارد. موضوعاتی مانند همجنس‌گرایی، خودکشی و روابط عاشقانه نیز در فیلم وجود دارد که مربوط به دنیای بزرگسالان است و در دنیای نوجوانان معنادار نیست. داستان این فیلم در دنیایی بزرگسالانه روایت می‌شود. شخصیت‌های اصلی آن بزرگسال هستند و دغدغه‌ها و رفتارهایی بزرگسالانه دارند که تماشای بسیاری از آن‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان مناسب نباشد. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  ایولین، مهاجر چینی مسنی است که همراه همسرش ویموند و دخترش جوی در کالیفرنیا زندگی می‌کند. آن‌ها صاحب خشک‌شویی هستند و درگیر مشکلات مالیاتی‌اند. در همین حین ویموند درخواست طلاق می‌دهد و دخترش جوی نیز به دلیل گرایش جنسی متفاوت از طرف مادرش طرد می‌شود. ویموند و ایولین به همراه پدرش به جلسه‌ای مالیاتی می‌روند. ایولین در آسانسور سازمان مالیات با نسخه‌ی دیگری از همسرش روبه‌رو می‌شود که از او تقاضای کمک دارد و به او می‌فهماند که جهان‌های موازی زیادی وجود دارد که همگی دچار هرج‌ومرج شده‌اند و دلیل اصلی این آشفتگی روابط سرد میان ایولین و دخترش است و قرار است سیاهچاله‌ای که جوبو (نسخه‌ی دیگر جوی) ساخته، همه‌چیز را نابود کند. او به ایولین می‌گوید که تنها خودش می‌تواند هرج مرج در جهان‌های متعدد را پایان دهد. جوبو برای پایان دادن به رابطه‌ی خود با مادرش قصد دارد که همه‌چیز را ویران کند ولی در نهایت ایولین موفق به بازگرداندن جوی به آغوش خودش می‌شود و جهان‌های موازی را از ویرانی نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما به‌ جای جوی، دختر خانواده بودید مشکل خود را چگونه با اعضای خانواده مطرح می‌کردید؟
  از بین جهان‌های موازی معرفی‌شده در فیلم کدام جهان برای شما جذاب‌تر بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Dan Kwan، Daniel Scheinert
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۱۳۹
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو A۲۴، AGBO Production، IAC Films، Ley Line Entertainment، Year of The Rat
  بازیگران استفانی هسو، کی هوی کوان، میشل یئو
  سال انتشار ۲۰۲۲