همه‌ی دوستانم از من متنفرند

(All my friends hate me)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی ترسناک درباره‌ی پسری جوان، رفتار عجیب دوست‌هایش با او در جشن تولدش و تلاش او برای کشف علت رفتارهای آن‌ها

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پیت برای دیدن دوست‌های قدیمی‌اش هیجان دارد. آن‌ها خاطره‌های گذشته را مرور می‌کنند. فیگ می‌گوید دوره‌‌ی دانشگاه و وقتی بچه‌تر بوده، مرتکب اشتباه شده است ولی الان اعتمادبه‌نفس پیدا کرده است. پیت که از بودن در جمع هراس دارد، سعی می‌کند خودش را با شرایط موجود وفق بدهد. با این حال، رفتار دوست‌هایش با او کاری می‌کند پیت احساس تحقیر و تنهایی کند. دوست‌دختر قدیمی پیت در آن جمع حضور دارد. آن‌ها یاد خاطره‌های قدیم می‌کنند؛ ولی در نهایت به این نتیجه می‌رسند که با گذشت زمان خیلی چیزها تغییر می‌کند.
  در فیلم موقعیت‌های متعددی وجود دارد که شخصیت‌ها در حال مصرف مواد مخدر، کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی هستند. آن‌ها درباره‌ی روابط عاطفی قبلی‌شان هم گاهی صحبت می‌کنند. یکی از دوست‌های پیت به او می‌گوید دوست‌دختر قبلی‌اش، کِلِیر، که در مهمانی حضور دارد، قبلاً خودکشی ناموفق داشته است. و پیت هم همان شب صحنه‌ی خودکشی کِلِیر را در خواب می‌بیند. پیت که گویا مشکلات روانی و ذهنی دارد، قرص مصرف می‌کند و وابستگی‌اش به قرص‌ها نشان داده می‌شود.
  فیلم دوبله‌ی فارسی نیست و از واژه‌ی F**k بسیار استفاده شده است.
  در فیلم موقعیت‌های متعددی از ترس و خشونت وجود دارد. علاوه بر موقعیت‌های فیزیکی، پیت در موقعیت‌های ذهنی زیادی هم قرار می‌گیرد که احساس ترس و تعلیق به مخاطب القا می‌شود. ابتدای فیلم، پیت ماشین کهنه‌ی پوشیده از گِلی را می‌بیند که مردی از داخل ماشین دنبال او می‌کند. جلوتر، همان مرد در بین مهمان‌های جشن تولد پیت است. پیت می‌شنود کِلِیر اقدام به خودکشی کرده و پیت در خواب می‌بیند کِلِیر خودش را دار زده است. یکی از دوست‌های پیت ماسک می‌زند و اسلحه‌ای را به سمت او نشانه می‌گیرد. در یکی از صحنه‌ها پیت در جنگل گم می‌شود و غاز مرده‌ای را می‌بیند که پیشتر دست دوست‌هایش بود. در ادامه هری با تبر دنبال پیت می‌کند. آن‌ها دسته‌جمعی قرقاول شکار می‌کنند. و در پایان فیلم پیت برای همه تعریف می‌کند کوچک که بوده، می‌دانست دختر همسایه‌شان از سگ می‌ترسد. او هم به دختر همسایه تلفن می‌زد و صدای سگ درمی‌آورد. بعد از مدتی کوتاه دختر همسایه خودش را می‌کشد. پیت مطمئن است هری برادر همان دختری است که خودش را کشته است. هری می‌گوید ربطی به آن دختر ندارد، اما حس ترس و تعلیق برای مخاطب باقی می‌ماند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی همه‌ی دوستانم از من متنفرند، ماجرای پسر 31 ساله‌ای به اسم پیت را روایت می‌کند که می‌خواهد آخر هفته جشن تولدش را با دوست‌های دوره‌ی دانشگاهش برگزار کند. دورهمی آن‌ها در خانه‌ی پدر و مادر یکی از دوست‌هایش انجام می‌شود. او مسیری طولانی را طی می‌کند تا خودش را به آن‌ها برساند. در طول مسیر اتفاق‌های عجیبی برای او می‌افتد؛ ولی وقتی به آن‌جا می‌رسد متوجه می‌شود رفتار دوست‌هایش نیز خیلی عجیب است و آن‌ها بارها باعث ناراحتی او می‌شوند. فیلم پر از صحنه‌هایی است که پیت تلاش می‌کند بتواند با دوست‌های قدیمش ارتباط بهتری برقرار کند. او از حضور در جمع می‌ترسد ولی امیدوار است لحظه‌های خوب دوران دانشگاه تکرار شود.
  در فیلم موقعیت‌های متعددی از ترس و خشونت وجود دارد. شخصیت‌های فیلم قابل اعتماد نیستند و در بسیاری از موقعیت‌ها حقیقت یا دروغ بودن گفته‌هایشان مشخص نیست. دوست‌های پیت حرف او را قطع می‌کنند، او را تنها می‌گذارند، برای دست انداختن یا سورپرایز کردنش با تبر و تفنگ به سمت او حمله می‌کنند. گاهی از الفاظ زشت استفاده می‌کنند، سیگار می‌کشند و مواد مخدر مصرف می‌کنند. تماشای این فیلم برای نوجوانان 18 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  پیت که داوطلب کمک به پناهنده‌هاست، از اردوگاه پناهجوها برگشته و قرار است آخر هفته، تولد 31 سالگی‌اش را با دوست‌های دوره‌ی دانشگاهش برگزار کند. مهمانی آن‌ها در خانه‌ی پدر و مادر یکی از دوست‌هایش است. دوست‌دختر پیت با فاصله‌ی یک روز می‌خواهد پیش آن‌ها برود. پیت کلی برای این مهمانی هیجان دارد ولی اتفاق‌های بدی در انتظار اوست. دوست‌هایش شب اول او را خیلی منتظر می‌گذارند، لهجه‌ی او را مسخره می‌کنند، مدام صحبت‌هایش درباره‌ی پناهجوها را قطع می‌کنند و موقع رفتن به کافه او را عمداً جا می‌گذارند. در جمع آن‌ها پسری به نام هری هست که پیت او را نمی‌شناسد و فکر می‌کند همه‌ی اتفاق‌ها زیر سر اوست و او دارد عمداً قرص‌های پیت را عوض می‌کند؛ در نهایت پیت متوجه می‌شود هری را با فرد دیگری اشتباه گرفته است و با یک گلدان به هری حمله می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما رفتار دوست‌های پیت با او چطور بود؟ اگر در موقعیتی قرار بگیرید که احساس کنید دوست‌هایتان دارند تو را دست می‌اندازند، چه کاری انجام می‌دهید؟
  تا به حال پیش آمده دوستی را مسخره کنید؟
  در چه موقعیت‌هایی دوست‌های پیت به حقوق او احترام نمی‌گذاشتند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Andrew Gaynord
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۹۳
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو Totally Tom Films، Ravanburn، Endeavor Content، Molten Keys، Fonic، Ellipsis
  بازیگران جاشوا مک گوایر، جورجینا کمپبل، کریستوفر فیربنک
  سال انتشار ۲۰۲۲