همین دیروز

(Only Yesterday )

بررس متن: علی نجفی

14+ 12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی تلاش دختری جوان برای کنار آمدن با خاطرات گذشته، پذیرش خود و دنبال کردن علاقه، همرا با تجربه‌ی بلوغ و عاشقی

سال انتشار: 1991

همین دیروز

(Only Yesterday )
14+
12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی تلاش دختری جوان برای کنار آمدن با خاطرات گذشته، پذیرش خود و دنبال کردن علاقه، همرا با تجربه‌ی بلوغ و عاشقی

سال انتشار: 1991

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
پرداختن به مسائل بلوغ دختران و چالش‌هایشان برای بهداشت و حفظ اعتمادبه‌نفس در برابر پسران، برای نوجوان‌ها، به‌ویژه دختران، معنادار و الهام‌بخش است. تایکو دختری است که به دلیل موقعیت خانوادگی و باورهای قدیمی در مورد درس و موفقیت، از دنبال کردن علاقه و استعدادش باز مانده و حالا در جستجوی گم‌شده‌ی خویش است. خاطرات کودکی او به عنوان کوچک‌ترین عضو خانواده و تجربه‌های او در خانه و مدرسه، از امید، ناامیدی، آرزوها و تحقیر شدن‌هایش ممکن است برای بسیاری از کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
به مطالبی کلی در مورد محصولات ارگانیک، ساختن طبیعت و حفظ آن توسط انسان اشاره می‌شود. همچنین به موضوعاتی در مورد بلوغ دختران پرداخته می‌شود.
الگوی شخصیتی
زندگی تایکو تأکید بر این موضوع است که پروانه برای پرواز، ناگزیر باید مدتی را هم در پیله سپری کند. او با علاقه و پشتکار به کار در مزرعه می‌پردازد و از سختی‌ها و آرزوهای گذشته‌ی خود درس می‌گیرد تا زندگی امروزش را بسازد. صحنه‌های بسیاری از همکاری و آینده‌نگری مردم روستا در حفاظت از طبیعت و محیط زیست به چشم می‌آید. فیلم با اشاره به مسائل بلوغ دختران، کلیشه‌های جنسیتی و باورهای نادرست پیرامون آن را احمقانه قلمداد می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
در فیلم به اهمیت کشاورزی و مبارزه با اسراف و مصرف‌گرایی در فرهنگ ژاپنی پرداخته می‌شود.
ترس و خشونت
در یک صحنه پدر تانکو به او سیلی می‌زند.
گفتار نامناسب
موارد معدودی ناسزا از قبیل گم شو، فضول و لعنتی در فیلم وجود دارد. پسرها همکلاسی‌های دخترشان را به‌خاطر مسائل دخترانه مسخره می‌کنند. عبارت‌های نامناسبی که پسرها در این مورد برای دخترها به کار می‌برند، در دوبله حذف شده است.
محتوای بزرگسالانه
در صحنه‌های متعدد در مورد پیشنهاد ازدواج به شخصیت اصلی فیلم و دغدغه‌های او در این رابطه صحبت می‌شود. دخترها و پسرهای کلاس ‌پنجمی در مورد دوستی با جنس مخالف و عاشقی با یکدیگر حرف می‌زنند، شوخی می‌کنند، و دوستان‌شان را دست می‌اندازند. در موارد متعدد به موضوع عادت ماهانه در دختران و نحوه‌ی مواجهه‌ی دخترها و پسرها با آن پرداخته می‌شود. صحنه‌های متعددی از سیگار کشیدن نیز در فیلم وجود دارد.
آنچه والدین باید بدانند

همین دیروز انیمه‌‌ای است که بر اساس مانگایی به همین نام، اثر هوتارو اوکاموتو و یوکو تونه ساخته شده است. داستان در مورد دختر جوان شاغل و مجردی است که شیفته‌ی زندگی در روستا و کشاورزی است و تعطیلاتش را به روستا آمده تا در کنار اقوامش در مزرعه‌ی گلرنگ کار کند. این سفر برای او یادآور خاطرات مدرسه‌ی ابتدایی‌ و سختی‌های آن دوران است؛ دورانی که برای او به عنوان کوچک‌ترین عضو خانواده آکنده از ناامیدی، تحقیر و سرکوفت بوده و به دلیل موقعیت خانوادگی و باورهای قدیمی در مورد درس و موفقیت نتوانسته علاقه و استعدادش را دنبال کند. اما او حالا با پسر کشاورزی آشنا شده که همچون خود او شیفته‌ی طبیعت است و به او کمک می‌کند تا افکارش را نظم دهد، با گذشته‌اش کنار بیاید و زندگی دلخواه خودش را داشته باشد. فیلم ضمن تأکید بر دوستی با طبیعت و حفظ محیط زیست، سختی‌های زندگی را به زندگی در پیله تشبیه می‌کند؛ پیله‌ای که برای رشد و شکوفایی پروانه لازم است. صحنه‌ی خشن و ترسناک فیلم به سیلی خوردن تایکو از پدرش و در ادامه، صحبت‌هایش با یک دختر نوجوان در همین مورد محدود می‌شود. بخش قابل توجهی از فیلم به مسائل بلوغ دختران و چالش‌های دختران در مواجهه با آن از یک سو، و مواجهه با واکنش پسرهای همکلاسی از سوی دیگر پرداخته و کلیشه‌های جنسیتی و باورهای نادرست پیرامون آن را احمقانه قلمداد می‌کند. در صحنه‌های متعددی از فیلم، دخترها و پسرها در مدرسه در مورد دوستی با جنس مخالف و عاشقی حرف می‌زنند و شوخی می‌کنند. صحنه‌های متعددی از سیگار کشیدن هم در فیلم وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

تایکو دختر جوان شاغل و مجردی است که برای گذراندن تعطیلات چندروزه‌اش به روستا سفر می‌کند تا به اقوام خود در کشاورزی و برداشت گلرنگ کمک کند. او شیفته‌ی زندگی در روستا و کشاورزی است و در آن‌جا با پسر جوانی آشنا می‌شود که خود از کشاورزان ارگانیک است. تایکو، از لحظه‌ی آغاز سفر، خاطرات مدرسه‌ی ابتدایی خود را به یاد می‌آورد و امیدها، آرزوها، دغدغه‌ها و ترس‌های آن دوران الهام‌بخش او در بزرگسالی است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

جایگاه پدر و مادر در خانواده‌ی آن روزگار چگونه به تصویر کشیده شده است؟ نقش آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها با امروز چه تفاوتی دارد؟ در مورد بلوغ و تغییراتی که در بدن ایجاد می‌شود چقدر اطلاع دارید؟ راه‌های مطمئن برای آگاهی از این مسائل چیست؟ چه مواردی از فرهنگ ژاپنی برایتان جذاب یا سؤال‌برانگیز است؟ به نظرتان می‌توان ارتباطی میان فرهنگ و پیشرفت پیدا کرد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 118
سال انتشار 1991