هوکس پوکس 2

(Hocus Pocus 2)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی احضار شدن سه خواهر جادوگر 300 سال بعد از مرگشان، تصمیم آن‌ها برای انتقام از دیگران، همراه با مضامینی چون اهمیت داشتن خانواده و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بکا و ایزی دوست‌های خوبی هستند. رابطه‌ی آن‌ها با کیسی به هم خورده است، ولی همچنان دلشان می‌خواهد با هم دوست باشند. کیسی با مایک دوست شده است و بکا و ایزی دوست ندارند مایک را در جمع خودشان داشته باشند. آن‌ها دست به ماجراجویی‌هایی می‌زنند.
  با این‌که رابطه‌ی بکا و کیسی چندان خوب نیست، ولی وقتی بکا متوجه می‌شود خواهرهای سندرسون می‌خواهند پدر کیسی را بکشند، هر طور شده برای نجات جان پدر او خودشان به خانه‌ی آن‌ها می‌رسانند. بکا و ایزی دوست‌های خوبی هستند و به هم کمک می‌کنند. وقتی جادوی خطرناک وینی باعث می‌شود خواهرهایش محو شوند، او از بکا می‌خواهد کمکش کند. بکا هم همراه کیسی و ایزی جادوی او را خنثی می‌کند و کمک می‌کند وینی هم پیش خواهرهایش برود. وینی جادوگر خبیثی است و در گذشته کارهای شرارت‌بار زیادی انجام داده است. او می‌داند جادوی مجیکا ماکسیما ارزشمندترین چیز زندگی‌اش را از بین می‌برد. با این‌ حال برای انتقام گرفتن از آن جادو استفاده می‌کند، ولی وقتی متوجه می‌شود ارزشمندترین چیز زندگی‌اش خواهرهایش هستند و زمانی که آن‌ها را از دست می‌دهد، قدرت جادویی‌اش را کنار می‌گذارد و به آن‌ها می‌پیوندد.
  جادوگرهای خبیثی ظاهر شده‌اند و می‌خواهند انتقام بگیرند. بکا و ایزی که نوجوان هستند باید با آن‌ها مبارزه کنند. جادوگرها می‌خواهند شهردار را بکشند و بچه‌ها در تلاشند مانع جادوگرها شوند. نجات جان آدم‌های بزرگ ربط چندانی به دنیای کودک و نوجوان ندارد. کیسی و مایک هم با هم رابطه‌ی دوستانه‌ای دارند.
  در فیلم واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل خاک‌توسر، پست، مونگول، خر، کودن، نادون، کردند توی پاچه‌ام، انگل و زالو به کار رفته است.
  در فیلم حفظ دوستی و از بین بردن اختلاف‌های بین دوست‌ها مهم جلوه داده شده است و فیلم بر اهمیت نقش خانواده به مثابه‌ی ارزشمندترین دارایی هر فرد تأکید دارد.
  فیلم شب هالووین اتفاق می‌افتد. بخشی از رسم‌های این جشن در فیلم نمایش داده شده است.
  وقتی وینی نوجوان است، کشیش می‌خواهد او را مجبور کند با پسری به اسم جان ازدواج کند. زمانی که دهکده با مخالفت وینی مواجه می‌شود، کشیش تصمیم می‌گیرد خواهرهای وینی را از او جدا کند. آن‌ها جیغ می‌زنند و تقلا می‌کنند. در جنگل ممنوعه جادوگری کتابی به آن‌ها می‌دهد. وینی با استفاده از جادو خانه‌ی کشیش را به آتش می‌کشد. زمانی که بکا و ایزی در جنگل دارند تولد بکا را جشن می‌گیرند، شمع بکا شروع می‌کند به جرقه زدن. وقتی بکا آن را با آب خاموش می‌کند، شمع خودبه‌خود روشن می‌شود و همه جا تیره و تار می‌شود. خواهرهای سندرسون احضار می‌شوند و صداهای وحشتناکی از خودشان درمی‌آورند. گیلبرت مجبور می‌شود قبر بیلی را بکند تا سرش را برای خواهرهای سندرسون ببرد. جنازه‌ای از قبر درمی‌آید که دست‌هایش کنده می‌شود. وینی سال 1993 دهن بیلی را می‌دوزد و او را می‌کشد. گیلبرت سر بیلی را از تن جدا می‌کند و با خودش می‌برد. خواهرهای سندرسون با جارو در آسمان پرواز می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند شهردار را بکشند. خواهرهای سندرسون بارها اشاره می‌کنند که برای کارهای جادوگری‌شان و ساختن موادی برای زیبایی، بچه‌ها را کشته‌اند. آن‌ها در چند موقعیت می‌خواهند بکا و ایزی را هم بگیرند تا با کشتن آن‌ها محلول زیبایی درست کنند. کتاب خواهرهای سندرسون یک چشم دارد که متحرک است. کتاب بارها خودش باز و بسته می‌شود. در موقعیت پایانی بدن سارا و مری شروع می‌کند به محو شدن. وینی هم تصمیم می‌گیرد محو شود به خواهرهایش بپیوندد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی هوکس پوکس 2، ادامه‌ی فیلمی است با همین عنوان که سال 1993 ساخته شده است. خواهرهای جادوگر سندرسون بعد از 300 سال احضار می‌شوند و می‌خواهند همچنان انتقام اتفاق‌های گذشته را از نواده‌های کشیش بگیرند. آن‌ها سعی می‌کنند از جادوی ممنوعه استفاده کنند. فیلم بر نقش دوستی و خانواده در زندگی آدم‌ها تأکید دارد. رابطه‌ی بکا و کیسی به خاطر یک‌سری سوءتفاهم‌ها به هم خورده است. آن‌ها مشکلاتشان را حل می‌کنند و وقتی وینی با اجرای جادوی ممنوعه خواهرهایش را از دست می‌دهد، تصمیم می‌گیرد قدرت و جادو را کنار بگذارد و پیش خواهرهایش برود.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناکی وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. فیلم درباره‌ی جادو است. گاهی فضاها تیره‌وتار می‌شود. جادوگرها در موقعیت‌هایی دنبال بچه‌ها می‌کنند و می‌گویند می‌خواهند آن‌ها را بکشند. گیلبرت مجبور می‌شود قبر مرده‌ای را بکند و سر او را از بدنش جدا کند. چهره‌ها و گریم جادوگرها کمی ترسناک است. مضمون انتقام و کشتن آدم‌ها در فیلم مطرح می‌شود. گاهی واژه‌های زشت و توهین‌آمیز هم به کار می‌رود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا 13 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  ماجرا از سال 1653 شروع می‌شود. کشیش می‌خواهد به زور وینی را به ازدواج با جان دربیاورد. وقتی وینی مخالفت می‌کند، کشیش می‌خواهد خواهرهای وینی را از او جدا کند. آن‌ها فرار می‌کنند و به جنگل ممنوعه می‌روند. جادوگری به وینی کتابی می‌دهد. وینی با استفاده از آن کتاب از اهالی شهرشان انتقام می‌گیرد. سال 2022 دختری به اسم بکا شمعی جادویی از گیلبرت هدیه می‌گیرد. بکا و ایزی آن شمع را در جنگل ممنوعه و زمان کامل بودن ماه روشن می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود خواهرهای سندرسون احضار شوند. آن‌ها می‌خواهند بکا و ایزی را بکشند تا محلول زیبایی با آن‌ها درست کنند، ولی بچه‌ها آن‌ها را گول می‌زنند و تا فروشگاه مواد آرایشی می‌برند. وقتی وینی پوستر شهردار را می‌بیند و متوجه شباهتش به کشیش می‌شود، تصمیم می‌گیرد همچنان از نواده‌های کشیش هم انتقام بگیرد. او در نهایت از جادوی ممنوعه‌ی مجیکا ماکسیما استفاده می‌کند و ارزشمندترین چیزهای زندگی‌اش یعنی خواهرهایش محو می‌شوند. وینی قدرت را کنار می‌گذارد و تصمیم می‌گیرد مثل خواهرهایش ناپدید شود و کنار آن‌ها باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به حال رابطه‌ی دوستی‌تان با دوست‌های صمیمی‌تان به هم خورده است؟ چرا؟
  فکر می‌کنید ارزشمندترین دارایی شما چیست؟
  به نظرتان معنی واژه‌ی سوءتفاهم چیست و اگر بین دو نفر سوءتفاهم به وجود بیاید باید چه کار کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Anne Fletcher
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Walt Disney Pictures، David Kirschner Productions
  بازیگران بت میدلر، سارا جسیکا پارکر، کتی ناجیمی
  سال انتشار ۲۰۲۲