هوگو

(Hugo)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی پسری یتیم، تلاش او برای دنبال کردن رؤیایش و تعمیر ربات یادگار پدرش، پشتکار و وفاداری او به رؤیایش و رسیدنش به هدف

سال: 2011
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هوگو پدرش را در یک حادثه‌ی آتش‌سوزی از دست می‌دهد. او تنهاست و باید خودش از پسِ خودش بربیاید. هوگو رؤیایی دارد و با جدیت و پشتکار آن را دنبال می‌کند و هر کاری لازم است برای رسیدن به آن انجام می‌دهد. تنهایی او، تلاشش برای معنادار کردن زندگی تلخش، ارتباطش با ایزابلا و جورج و پیدا کردن خانواده‌ای گرم که او را حمایت کنند، همگی موضوعات معناداری در جهان کودکی و نوجوانی‌اند.
  هوگو و ایزابلا کودکان شجاع و کنجکاوی هستند که برای رسیدن به حقیقت بر ترس‌هایشان غلبه می‌کنند. پشتکار آن‌ها برای رسیدن به هدف‌شان حتی در مواقع خطر، مثال خوبی برای کودکان است که رؤیایشان را دنبال کنند، در پی حقیقت باشند و به ساختن آنچه در دنیا خراب شده است کمک کنند.
  نگهبان در حالی که با پلیس حرف می‌زند می‌گوید که زنش او را ترک کرده و نمی‌داند بچه‌ی درون شکمش از او هست یا نه. پیرمردی به پیرزنی ابراز محبت می‌کند اما سگ پیرزن می‌خواهد او را گاز بگیرد. پیرمرد هم سگی می‌خرد و سگ‌ها هم به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند. جورج درباره‌ی عشقش به همسرش صحبت می‌کند و آن دو یکدیگر را بغل می‌کنند و می‌بوسند. ایزابلا گونه‌ی هوگو را می‌بوسد و در صحنه‌های متعددی دست یکدیگر را می‌گیرند. عموی هوگو دائماً چیزی می‌نوشد و رفتار مست گونه‌ای از خود نشان می‌دهد. چند بار شنیده می‌شود که او مست است. مردم در حالی که لیوان‌های مشروب در دست دارند در کافه‌ی ایستگاه نشان داده می‌شوند. عموی هوگو در حالی که سیگاری بر لب و یک زیرسیگاری پر در دست دارد، روی صندلی نشسته است. در صحنه‌هایی دود سیگار در رستوران دیده می‌شود.
  از بعضی عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: بچه جن کوچولو با دست‌های کثیف، ساده ذهن، ابله، بچه‌ی عقب‌مانده، بوقلمون ورم‌کرده، دروغگو، مست، دزد دست و پا چلفتی.
  کودکان با بخشی از داستان تاریخ سینما، فیلم‌های صامت و همچنین داستان زندگی کارگردان فرانسوی، ژرژ ملی‌یس، آشنا می‌شوند. همچنین، با کتاب اختراع هوگو کابره، نوشته‌ی برایان سلزنیک آشنا می‌شوند.
  نگهبان قطار به همراه سگش هوگو را تعقیب می‌کنند؛ در جریان این تعقیب مردم می‌ترسند و به اطراف هل داده می‌شوند. در پایان پای نگهبان به در قطار گیر می‌کند و روی زمین کشیده می‌شود. در صحنه‌ای پدر هوگو دری را باز می‌کند و آتش از راهرو به سمت‌ او هجوم می‌آورد. پدر هوگو در این صحنه کشته می‌شود اما صحنه‌ای از سوخته شدنش نشان داده نمی‌شود. نگهبان پسر نگران و گریانی را می‌گیرد و در قفسی در اتاقش می‌اندازد. سپس به پلیس تلفن می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که بیایند و پسرک را به یتیم‌خانه انتقال دهند. هوگو در حالی که از دست نگهبان می‌گریزد، به عقربه‌های بزرگ یک ساعت آویزان می‌شود و با حرکت عقربه‌ها ممکن است بیفتد. هوگو خواب می‌بیند که به‌خاطر برخورد قطار کشته می‌شود. در ادامه‌ی رؤیا او به رباتی تبدیل می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که با اقتباس از کتابی به نام اختراع هوگو کابره، نوشته‌ی برایان سلزنیک ساخته شده، درباره‌ی پسری نوجوان به نام هوگو است که پدرش را در یک حادثه‌ی آتش‌سوزی از دست داده و تمام حواسش را بر تعمیر رباتی که از زمان پدرش به‌جا مانده متمرکز کرده؛ با این تصور که پدرش پیغامی مخفی برایش در آن به‌جا گذاشته است. همان‌طور که داستان پیش می‌رود، هوگو موفق می‌شود راز ربات را کشف کند و متوجه می‌شود که ربات، اختراع مردی به نام جورج بوده که رؤیاهایش را به خاطر جنگ و ورشکستگی از دست داده و این آخرین باقیمانده از دوران شکوه اوست. پشتکار و شجاعت هوگو برای دنبال کردن هدفش و تعمیر ربات، منجر به جان گرفتن رؤیای جورج می‌شود. فیلم‌های جورج بازیابی می‌شوند و او اعتبار از دست‌رفته را بازمی‌یابد. جورج برای قدردانی، هوگو را به خانواده‌اش دعوت می‌کند و هوگو صاحب خانواده می‌شود. فیلم بر این نکته تأکید می‌کند که هر کس نقشی در زندگی دارد و این نقش است که به زندگی ما معنا می‌دهد؛ بنابراین مهم است که برای پیدا کردن نقش‌هایمان از خود پشتکار و شجاعت نشان دهیم و به آن‌ها وفادار بمانیم.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد که ممکن است برای برخی کودکان آزاردهنده باشند؛ مانند قطاری که نزدیک است به هوگو بزند و هوگو در آخرین لحظه نجات می‌یابد، نگهبان و سگش که هوگو را تعقیب می‌کنند و هجوم آتش به سمت پدر هوگو و مرگ او. طولانی بودن و پیچیدگی موضوع داستان نیز می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر خسته‌کننده باشد. ارتباط هوگو و ایزابلا کمی نوجوانانه است؛ ایزابلا گونه‌ی هوگو را می‌بوسد و آن‌ها چند بار دست هم را می‌گیرند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هوگو و پدرش یک ربات نیمه‌کاره دارند که می‌خواهند از آن سر در بیاورند اما پدر هوگو در یک حادثه‌ی آتش‌سوزی کشته می‌شود. هوگو به عمویش سپرده می‌شود اما عموی دائم‌الخمرش هم گم می‌شود. هوگو مخفیانه به زندگی در ایستگاه قطار ادامه می‌دهد تا او را به پرورشگاه نبرند. در عین حال از اسباب‌بازی‌فروشی اسباب‌بازی می‌دزدد تا با قطعات آن، ربات را تعمیر کند. اسباب‌بازی‌‌فروش او را دستگیر می‌کند و دفترچه‌ی پدرش را از او می‌گیرد. هوگو او را تا منزلش دنبال می‌کند و با نوه‌ی او به نام ایزابلا آشنا می‌شود. هوگو و ایزابلا متوجه می‌شوند که گردنبند ایزابلا کلید ربات است. وقتی ربات شروع به کار می‌کند، صحنه‌ی یکی از فیلم‌های پدربزرگ ایزابلا را می‌کشد. مشخص می‌شود که ربات ساخته‌ی فردی به نام جورج است که سال‌ها پیش در پی یک ورشکستگی و ناامیدی، آن را به موزه هدیه کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما طبق گفته‌ی جورج، فیلم‌ها تحول‌آفرین‌اند؟ نقش فیلم‌ها چیست؟ سرگرمی؟ آموزش؟ انتقال معنا؟ آیا تمام فیلم‌ها نقش‌شان را ایفا می‌کنند؟ یا فقط برخی از آن‌ها؟
  هوگو در ربات به دنبال پیغامی از پدرش است اما ربات نهایتاً او را به سمت «خانه» هدایت می‌کند. این چه معنایی برای شما دارد؟
  به نظر شما چرا مهم است که هر کس در زندگی هدفی داشته باشد؟ شما به هدف زندگی‌تان فکر می‌کنید؟ هدف آدم می‌تواند در طول زندگی تغییر کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۱