هیولاها علیه بیگانگان

(Monsters vs. Aliens)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی-تخیلی درباره‌ی مواجهه‌ی زنی با ظاهر و توانایی‌های عجیبش، طردشدن او از جانب اطرافیان و تجربه‌ی دوستی با موجوداتی شبیه به خودش، همراه با مبارزه برای نجات زمین

سال: 2009
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سوزان مورد توجه خانواده و اطرافیانش است و زندگی آرامی دارد، اما پس از برخورد شهاب‌سنگ و تغییر ظاهرش، همه‌ی اطرافیانش که او را تحسین می‌کردند، می‌ترسند و فرار می‌کنند. سوزان تنهایی و خشم را تجربه می‌کند. هیولاها با سوزان همدلی می‌کنند و تلاش می‌کنند با او دوست شوند. سوزان پس از دوستی با هیولاها و تجربه‌ی نجات سانفرانسیسکو از چنگ یک ربات بیگانه، خودِ جدیدش را می‌پذیرد و به توانایی‌هایش باور پیدا می‌کند و موفق می‌شود با شجاعت، زمین را از خطر نابودی نجات دهد. پس از پیروزی، سوزان بار دیگر مورد توجه و حمایت اطرافیانش قرار می‌گیرد، اما این بار هیولاها را به عنوان دوستانش انتخاب می‌کند.
  سوزان در مواجهه با موقعیت جدیدی که با آن مواجه شده، تنهایی و ترس را تجربه می‌کند و تلاش می‌کند همه چیز را انکار کند و به حالت عادی بازگرداند، اما خیلی زود آرامش خود را به دست می‌آورد. او با هیولاهایی که به تازگی با آن‌ها آشنا شده دوست می‌شود و به آن‌ها نیز احساس ارزشمند بودن را منتقل می‌کند. سوزان شرایط جدیدش را می‌پذیرد و با شجاعت و خلاقیت از توانایی‌های جدیدش استفاده می‌کند تا همراه با دوستان جدیدش زمین را از حمله‌ی بیگانگان نجات دهد. هیولاها با این‌که ظاهری ترسناک دارند، مهربان‌اند و با انسان‌ها همدلی می‌کنند. آن‌ها به سوزان کمک می‌کنند خودش را بپذیرد و زمانی که سوزان توسط گالگسار اسیر شده، برای نجات جانش تلاش می‌کنند. آن‌ها با وجود این‌که از سمت انسان‌ها طرد شده‌اند، از سمت ارتش برای مبارزه با بیگانگان به ماموریتی سخت می‌روند و با به خطر انداختن جانشان، زمین را نجات می‌دهند.
  موقعیت‌هایی از ابراز علاقه و بوسه وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. یکی از دانشمندان برای ورود به بخشی سرّی باید قسمت‌های مختلف بدن خود را اسکن کند، از جمله باسنش که روی آن تتوی قلب دارد. یک زوج در ماشینی در اطراف شهر در حال عشق‌بازی هستند که در نسخه‌ی دوبله بخش‌هایی از آن حذف شده و به عنوان خواهر و برادر نشان داده می‌شوند. باب در مهمانی به ژله‌ای ابراز علاقه می‌کند و رفتارهای معناداری با او دارد. دکتر سوسک قصد درست کردن کوکتل دارد، ولی موفق نمی‌شود. نجات سرزمین و مردم موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست، هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله بر تعداد و تنوع آن‌ها افزوده شده: فکت رو ببند، دهنت رو ببند، جفت‌پا می‌رم تو کلیه‌ات، دست و پا چلفتی، چماق‌کله، درد، مرگ، عجوزه، چغندر، کله‌پوک، مخت چاییده، گم شو، خاک تو گورم، دهن مهنت رو بکوبیم به آسفالت، عقده‌ای، لعنتی، مرگ بگیرم. برخی از عبارات استفاده شده نیز در دنیای کودکان معنادار نیستند: بیا دخترم مال تو، نری نزدیک محله‌های خراب، بعد از اون همه هارت و پورت یه دختر ازش جلو زد، با این هیکل گنده گوریل انگوری هم شوهرت نمی‌شه.
  در فیلم به موقعیت‌های مکانی، موسیقی و برخی از آثار هنری اشاره می‌شود که ممکن است کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان را به مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آن‌ها ترغیب کند، مثلاً پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو یا آهنگ tell him اثر واندا شپرد. یکی از موقعیت‌های فیلم نیز بازسازی نقاشی آفرینش آدم اثر میکل‌آنژ است که در کلیسای سیستین ایتالیا واقع شده است.
  در روز ازدواج سوزان، شهاب‌سنگی در نزدیکی او به زمین می‌خورد و به همین دلیل او تبدیل به انسانی غول‌پیکر می‌شود؛ مردم از او می‌ترسند و فرار می‌کنند. سوزان توسط ارتش آمریکا به مکانی پنهانی برده می‌شود و اجازه‌ی دیدن دوباره‌ی نامزد و والدین‌اش را ندارد. او در زندان ارتش با هیولاهایی مواجه می‌شود و از آن‌ها می‌ترسد. یک ربات از فضا به زمین حمله می‌کند و دولت آمریکا تصمیم می‌گیرد هیولاها با او مقابله کنند. موقعیت‌هایی از تعقیب سوزان توسط ربات بیگانه وجود دارد. ربات به پل گلدن گیت حمله می‌کند و قصد دارد آن را خراب کند و سوزان را ببلعد. انسان‌های بسیاری روی پل هستند و با حمله‌ی ربات، جان آن‌ها به خطر می‌افتد. موقعیت‌های بسیاری از پرتاب لیرز و آسیب رساندن به ساختمان‌ها توسط ربات وجود دارد. گلگسار، سوزان را می‌رباید و او را در سفینه‌ی خود اسیر می‌کند تا بتواند از او کوانتونیوم استخراج کند. او در حال ساخت ارتشی بزرگ است که همگی از او کپی شده‌اند. سوزان و هیولاها با گالگسار و ارتش‌اش مبارزه می‌کنند و موقعیت‌های بسیاری از استفاده از تفنگ و زد و خورد وجود دارد که در آن شخصیت‌های فیلم آسیب می‌بینند. گلگسار موجودی فضایی شبیه به هشت‌پا و ترسناک است که قصد دارد با درست کردن ارتشی بزرگ بر کهکشان فرمانروایی کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، ماجرای زنی به نام سوزان است که در روز ازدواج، به خاطر اشعه‌ی کوانتونیوم در یک شهاب‌سنگ، به انسانی غول‌پیکر و با قدرت زیاد تبدیل می‌شود. سوزان که همیشه مورد حمایت خانواده و اطرافیانش بوده و از سمت آن‌ها تحسین ‌شده، در مواجهه با ظاهر جدیدش متوجه می‌شود دیگران او را نپذیرفته‌اند و او را به چشم یک هیولا نگاه می‌کنند. سوزان که در ابتدا همه چیز را انکار می‌کند و فکر می‌کند هیچ تغییری نکرده، زمانی که از سمت نامزدش طرد می‌شود، متوجه تغییر خود شده و تصمیم می‌گیرد توانایی‌های جدیدش را قبول کند. تجربه‌ی خشم از دیگران و تنهایی به او کمک می‌کند شجاعت و جسارت پیدا کند و با استفاده از دانایی و خلاقیتی که دارد، با بیگانگانی که قصد حمله به زمین و نابودی‌ آن را دارند، مبارزه کند. او در مسیر این مبارزه، با هیولاهای دیگری که مانند او از سمت جامعه طرد شده‌اند، آشنا می‌شود و به تدریح دوستی‌ای بر پایه‌ی همدلی بین آنان شکل می‌گیرد. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون پذیرش، دوستی، همدلی، شجاعت و کار گروهی، نشان می‌دهد که درست و غلط بودن یک مفهوم نسبی است و با داشتن پشتکار برای انجام کاری که فکر می‌کنیم درست است و همراه کردن شجاعت، می‌توان به نتیجه‌ی دلخواه رسید.
  فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی دارد: سوزان در روز ازدواجش تبدیل به انسانی غول‌پیکر می‌شود و اطرافیانش را می‌ترساند و ارتش او را به زندانی که مخصوص هیولاهاست، منتقل می‌کند. یک ربات بیگانه به زمین حمله می‌کند و جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد. موقعیت‌های بسیاری از انفجار، شلیک گلوله و پرتاب لیزر وجود دارد و ساختمان‌های شهر تخریب می‌شوند. همچنین، در نسخه‌ی دوبله‌ی موسسه‌ی جوانه‌ی پویا، کلمات و عبارات توهین‌آمیز و بزرگسالانه‌ی بسیاری استفاده شده که مناسب دنیای کودکان نیستند. موقعیت‌هایی از بوسه و ابراز علاقه هم وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. موضوع مبارزه برای نجات مردم و سرزمین نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست، ولی می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سوزان مورفی در روز ازدواجش و درست چند لحظه قبل از این‌که برای اجرای مراسم وارد کلیسا شود، در اثر انرژی شهاب‌سنگی که در نزدیکی او به زمین اصابت کرده، تبدیل به زنی غول‌پیکر با قدرتی زیاد می‌شود. در همین زمان، ارتش از راه می‌رسد و او را به زندانی که مخصوص هیولاهای عجیب و غریب است، منتقل می‌کند. سوزان در زندان با یک ژله‌ی آبی‌رنگ به نام باب، موجودی نیمه‌ماهی و نیمه‌انسان به اسم حلقه‌ی گمشده و دکتر سوسک آشنا می‌شود. از طرف دیگر، موجودی فضایی که به دنبال کوانتونیوم است تا بتواند با قدرت آن بر کهکشان فرمانروایی کند، به زمین حمله می‌کند تا با دستگیر کردن سوزان، کوانتونیومی را که در بدن اوست، خارج کند. ارتش آمریکا نیز تصمیم می‌گیرد با استفاده از قدرت هیولاها، با موجودات فضایی مقابله کند. پس از اسیر شدن سوزان، هیولاها برای نجات او به سفینه‌ی گالگسار می‌روند و برای آزاد کردنش تلاش می‌کنند. سوزان هم تصمیم می‌گیرد بار دیگر کوانتونیوم را استفاده کند و قدرت خود را به دست بیاورد تا بتواند همراه با دوستانش گالگسار را نابود کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه چیزی سبب رشد سوزان و تغییر نظر او نسبت به خودش شد؟ به نظرتان شخصیت سوزان می‌تواند یک الگوی شخصیتی باشد؟
  جنسیت قهرمان داستان تا چه اندازه بر هم‌ذات‌پنداری شما با او تاثیر دارد؟ فکر می‌کنید شخصیت سوزان فقط برای دختران هم‌ذات‌پندارانه است؟
  به نظر شما خودخواه و خودمحور بودن می‌تواند یک ویژگی مثبت باشد؟ فکر می‌کنید این ویژگی در چه شرایطی می‌تواند به دیگران آسیب برساند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۰۹