هیولا

(Beast)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی دلهره‌آور درباره‌ی سفر مردی همراه دو دخترش به آفریقای جنوبی، گردش آن‌ها در منطقه‌ی حفاظت‌شده و حمله‌ی شیری زخمی به آن‌ها

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مردیت و نورا مادرشان را از دست داده‌اند. رابطه‌ی دخترها خصوصاً مردیت با پدرش خوب نیست. بعد از جدا شدن پدر و مادرشان از هم، مادر آن‌ها سرطان می‌گیرد و از دنیا می‌رود. مردیت پدرش را مقصر این وضع می‌داند. او گاهی پدرش را سرزنش می‌کند و نمی‌تواند خودش را با شرایط جدید وفق بدهد. مردیت و نورا گاهی با هم سر چیزهای مختلف جروبحث می‌کنند، ولی مراقب هم هستند و همدیگر را دوست دارند.
  نِیت بابت اتفاقی که برای همسرش افتاده خیلی ناراحت است و خودش را سرزنش می‌کند. او دوست دارد رابطه‌اش با دخترهایش، خصوصاً مردیت، خوب باشد. نِیت همه‌ی تلاشش را می‌کند و به خاطر نجات جان دخترهایش، تا پای مرگ با شیر می‌جنگد. مردیت هم که به خاطر جدایی و مرگ مادرش از پدرش دلخور است، پدرش را می‌بخشد و متوجه می‌شود بخش زیادی از رفتارهایش از روی احساس بوده است. مارتین هم که از فعالان محیط‌زیست است و چند تا شیر را بزرگ است، در موقعیتی قرار می‌گیرد که برای نجات بقیه خودش را همراه ماشین و شیر زخمی آتش می‌زند.
  در یکی از موقعیت‌ها مصرف مشروبات الکلی در فیلم دیده می‌شود.
  مخاطب با تماشای فیلم می‌تواند با مناطق حفاظت‌شده و معایب شکار غیرقانونی آشنا شود.
  ماجرای فیلم در آفریقای جنوبی اتفاق می‌افتد. نوع پوشش آدم‌ها و طرز زندگی آن‌ها و ساختمان خانه‌هایشان در بخش‌هایی از فیلم به نمایش درآمده است.
  فیلم با صحنه‌ی شکار حیوانات آغاز می‌شود. یکی از شکارچی‌ها حین شکار غیرقانونی زخمی می‌شود و شکارچی دیگری در تله‌ای که برای حیوانات کار گذاشته‌اند می‌افتد. وقتی نورا، مردیت، نیت و مارتین مشغول گشت‌زنی در منطقه‌ی حفاظت‌شده هستند، با جنازه‌ی آدم‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند. مارتین حدس می‌زند این کار یک شیر است. در یکی از موقعیت‌ها نورا جنازه‌ی یک گاو و یک زن را پیدا می‌کند. بعد از این‌که شیر به مارتین حمله می‌کند، می‌رود سراغ نِیت و دخترها. ماشین‌ آن‌ها خراب می‌شود و مارتین برای بند آوردن خون پایش مجبور می‌شود چاقویی را داغ کند و روی زخمش فشار می‌دهد. شکارچی‌های غیرقانونی نیت را زخمی می‌کنند و وقتی نیت برای فرار از دست شیر از درخت بالا می‌رود، ماری به او حمله می‌کند. در پایان نیت و شیر زخمی نبرد تن‌به‌تنی می‌کنند و نیت به‌شدت زخمی می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم هیولا ماجرای پدری است که همراه دو دخترش به آفریقای جنوبی می‌رود؛ یعنی جایی که برای اولین بار همسرش را دیده است. آن‌ها همراه دوستشان گردشی را در منطقه‌ی حفاظت‌شده شروع می‌کنند، ولی خیلی زود گرفتار شیری زخمی می‌شوند که برای انتقام به آدم‌ها حمله می‌کند. رابطه‌ی مردیت و پدرش چندان خوب نیست. او پدرش را مقصر جدایی و مرگ مادرش می‌داند، ولی کم‌کم متوجه می‌شود پدرش آن‌ها و مادرشان را خیلی دوست دارد. در موقعیت‌های مختلف آن‌ها به هم کمک می‌کنند و درنهایت پدرشان برای نجات جان دخترها با شیر نبردی تن به تن می‌کند.
  این فیلم حاوی صحنه‌های ترسناکی است که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. در موقعیت‌های متعددی شیری زخمی به آن‌ها حمله می‌کند. شیر تمام آدم‌های ده را کشته است. مارتین به‌شدت زخمی می‌شود و برای نجات جان بقیه خودش و ماشین و شیر را به آتش می‌کشد، ولی شیر زنده می‌ماند. مردیت هم زخمی می‌شود. و در موقعیت پایانی نِیت و شیر به صورت تن‌به‌تن با هم می‌جنگند. همراه تعداد زیادی از شکارچی‌های غیرقانونی و انسان‌های دیگر هم کشته می‌شوند و بدن‌های پاره‌ شده و خون در بخش‌های زیادی از فیلم دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای افراد 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  نِیت ساموئلز همراه دو دخترش، مردیت و نورا، بعد از مرگ همسرش به منطقه‌ای حفاظت‌شده در آفریقای جنوبی می‌روند؛ منطقه‌ای که زادگاه مادر دخترهاست. آن‌ها متوجه می‌شوند شیری به مردم ده حمله کرده است و تعداد زیادی از آدم‌ها و حیوان‌ها را کشته است. خیلی زود شیر سراغ آن چهار نفر هم می‌آید. تعقیب و گریز آن‌ها تا انتهای فیلم ادامه دارد. مارتین کشته می‌شود و نِیت برای نجات مردیت و نورا شیر زخمی را تا قلمرو بقیه‌ی شیرها می‌برد. نبرد سختی بین نِیت و شیر درمی‌گیرد و بالاخره بقیه‌ی شیرها سر می‌رسند و با آن شیر زخمی گلاویز می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان معایب شکار غیرقانونی حیوانات چیست؟
  فکر می‌کنید زندگی بشر چه تأثیری بر زندگی و حیات حیوانات گذاشته است؟
  به نظرتان چقدر مهم است هر کسی دوره‌های کمک‌های اولیه را دیده باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Baltasar Kormakur
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۹۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، ایسلند
  استودیو Universal Pictures، RVK Studios، Will Packer Productions
  بازیگران ادریس البا، لبابویا گونگو، مارتین مونرو
  سال انتشار ۲۰۲۲