هی آرنولد!

(!Hey Arnold)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسری نوجوان، تجربه‌ی مقابله‌ی او با فردی شرور برای نجات محله‌ای تاریخی، همراه با مضامینی چون شجاعت و مثبت‌اندیشی

سال: 2002
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آرنولد با پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی می‌کند. آن‌ها به خوبی او را درک و حمایت می‌کنند و به او اجازه می‌دهند برای رسیدن به اهدافش خطر کند؛ در حالی ‌که مراقب او هستند. آرنولد نسبت به محله احساس تعلق می‌کند و با مردم محله که از تغییر زندگی خود ناراضی‌اند، همدلی می‌کند. او و دوستش برای نجات محله تلاش می‌کنند و با همراه کردن مردم، موفق می‌شوند به هدف خود برسند. تجربه‌های آرنولد در کنار خانواده و دوستان و هم‌محله‌ای‌ها، می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشد.
  آرنولد نسبت به خانواده، دوستان و محله‌ای که در آن زندگی می‌کند، احساس مسئولیت دارد و با تلاش بسیار، به دنبال پیدا کردن راهی است تا جلوی تخریب آن را بگیرد و در نهایت موفق می‌شود با همکاری دوستان و اعضای محله به هدف خود برسد. او از خانواده‌ای مرفه نیست، اما با این حال از زندگی خود رضایت دارد و در شرایط سخت و دشوار امید خود را از دست نمی‌دهد. او با بررسی درست تمام جوانب اتفاقات رخ داده و با استفاده از دانایی خود به دنبال راه‌حلی برای عبور از موقعیت‌های بحرانی است و معتقد است امیدواری و مثبت‌‌اندیشی باعث می‌شود اوضاع بهتر پیش برود. پدربزرگ و مادربزرگ آرنولد، رابطه‌ی صمیمانه‌ای با او دارند و او را برای رسیدن به هدف‌هایش حمایت می‌کنند. یکی از شخصیت‌های داستان، پای خود را در جنگ از دست داده و نامزدش نیز با او زندگی نمی‌کند؛ به همین دلیل امید خود برای زندگی را از دست داده و تصمیم دارد مانند یک آدم‌آهنی زندگی کند و به هیچ آدمی اهمیت ندهد. اما پس از آشنایی با آرنولد و مطلع شدن از نقشه‌ی او برای نجات محله‌ای که نامزدش در آن زندگی می‌کند، احساس شعف می‌کند و با آرنولد و دوستانش برای نجات محله همکاری می‌کند. در نهایت نیز نامزدش به او می‌گوید که قهرمان است و او را همین گونه که هست دوست دارد.
  هلگا به آرنولد علاقه‌مند است و او را تحسین می‌کند. او در موقعیت‌هایی که تنهاست، با جارویی که نقش آرنولد را دارد حرف می‌زند و آن را می‌بوسد. هلگا علاقه‌ی خود را به آرنولد ابراز می‌کند و او را می‌بوسد. در یکی از موقعیت‌ها یکی از شخصیت‌های زن، در حالی که لباس‌خواب پوشیده، توسط پلیس دستگیر می‌شود. برخی از این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. یکی از شخصیت‌های زن داستان لباسی شبیه به لباس زن گربه‌ای، و نقشی شبیه به منجی و زن شگفت‌انگیز دارد و مردها با نگاهی همراه با حسرت به او نگاه می‌کنند و با توجه او خجالت‌زده می‌شوند و صورت‌شان قرمز می‌شود. دو تا از شخصیت‌های داستان در یک بار با یکدیگر ملاقات می‌کنند؛ در حالی که لیوان مشروب روی میز آن‌هاست، اما هیچ کدام در حال نوشیدن نیستند.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله بر تعداد آن‌ها افزوده شده است: سرت شبیه به توپ فوتباله، بی‌عرضه، بی‌مزه، سبک‌مغز، احمقانه، شازده خانوم، زغنبوت و مرده متحرک. شِک با کارمند خود با لحنی توهین‌آمیز و از موضع قدرت صحبت می‌کند.
  کودکان و نوجوانان با تماشای فیلم با اهمیت تاریخ و گذشته‌ی سرزمین، ارزشمند بودن مکان‌ها و یادبودهای گذشته و همچنین اهمیت تلاش برای حفظ آن آشنا می‌شوند. توانایی بررسی تمام جوانب یک ماجرا و خوش بین بودن در مواقع بحرانی، از مهارت‌های مورد تاکید در فیلم‌اند.
  دو شخصیت در آشپزخانه‌ی یک خانه با یکدیگر دعوا می‌کنند؛ یکی از آن‌ها با ماهیتابه به صورت دیگری ضربه می‌زند و آن یکی هم محتوای یک شیشه‌ی خیارشور را روی صورت او می‌ریزد. یکی از شخصیت‌ها در پشت فرمان اتوبوسی با سرعت بالا، بیهوش می‌شود. بچه‌ها برای نجات خود مجبورند رانندگی کنند و در همین حین با موانعی مانند پلی شکسته روبه‌رو می‌شوند. یکی از شخصیت‌های شرور، افرادی را برای نابود کردن بچه‌ها مامور می‌کند. یکی از شخصیت‌های زن با بولدوزر به ماموران و ماشین‌هایی که برای تخریب محله آمده‌اند، حمله می‌کند. یکی از شخصیت‌ها به صورت یکی دیگر مشت می‌زند. دو کودک برای نجات محله با یکی از شخصیت‌های شرور که مورد اعتماد شهر است، درگیر می‌شوند و تهدید به نابودی و مرگ می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی، ماجرای محله‌ای شاد و آرام است که ساکنین آن سال‌هاست در آن‌جا زندگی می‌کنند؛ تا این‌که یک روز تلویزیون اعلام می‌کند فردی به نام شِک با همکاری شهردار، قصد دارد محله را به مکانی تفریحی تبدیل کند و ساکنین آن باید هر چه زودتر خانه‌های خود را بفروشند. ساکنین محله با شنیدن این خبر شوکه می‌شوند و تلاش می‌کنند جلوی این اتفاق را بگیرند، اما موفق نمی‌شوند و در حالی که غمگین شده‌اند، خانه‌‌های خود را می‌فروشند. آرنولد که با اهالی محله همدلی می‌کند، برای نجات محله احساس مسئولیت می‌کند و همراه با صمیمی‌ترین دوستش، وارد ماجرای نجات دادن محله می‌شود. آن‌ها در این ماموریت با خطرات و فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند، اما نه تنها امید خود را از دست نمی‌دهند، بلکه تجربه‌ی این موقعیت، سبب محکم‌تر شدن دوستی‌‌شان می‌شود. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون مسئولیت‌پذیری، شجاعت، همدلی و دوستی، نشان می‌دهد که در مواجهه با موقعیت‌های بحرانی، با مثبت‌اندیشی و بررسی درست تمام جوانب و با همراه کردن آن با شجاعت و کار گروهی، می‌توان پیروزی را تجربه کرد.
  موقعیت‌های ترسناک و خشن کارتونی در فیلم وجود دارد. آرنولد و دوستش در ماجرای نجات محله، بارها از سمت شِک تهدید می‌شوند و موقعیت‌هایی از تعقیب و گریز، پایین آمدن از ساختمانی مرتفع، فرار از ماموران حراست و منفجر کردن پلی برای نابودی آرنولد و گروهش در فیلم وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزار دهنده باشند. یکی از شخصیت‌های زن درباره‌ی آرنولد خیال‌پردازی می‌کند و در نهایت به او ابراز علاقه می‌کند؛ بوسه‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سرمایه‌گذاری به نام شِک، با جلب رضایت شهردار، قصد دارد محله‌ی شاد و آرام آرنولد را تخریب کند و در آن‌جا، مرکز فروش و مجتمع تفریحی بسازد. اهالی محله از این اتفاق غافلگیر و ناراحت می‌شوند و با تشویق آرنولد برای متوقف کردن طرح، اعتراض می‌کنند. اما در نهایت با این‌که از شرایط جدید ناراضی‌اند، خانه‌هایشان را می‌فروشند. آرنولد که قصد تسلیم شدن ندارد و همچنان به نجات محله فکر می‌کند، از صحبت‌های پدربزرگش، به قدمت تاریخی محله و این‌که صد سال پیش جنگی به نام جنگ گوجه‌ای در آن رخ داده، پی می‌برد. آرنولد که به دنبال یافتن سند تاریخی این جنگ است، متوجه می‌شود سند در دست شِک است. به همین دلیل نقشه‌ای می‌کشد تا سند را به دست بیاورد و دست شِک را رو کند. در همین گیر و دار، آرنولد متوجه می‌شود شِک از نوادگان کسانی است که در جنگ گوجه‌ای شکست خورده‌اند و برای همین، قصد دارد محله را نابود کند. در نهایت آرنولد به کمک دوستانش و اهالی محله موفق می‌شود جلوی تخریب محله را بگیرد و شِک را که قصد از بین بردن سند تاریخی محله را داشته، به پلیس تحویل دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  سریالی را که با همین نام ساخته شده تماشا کرده‌اید؟ به نظر شما فضای فیلم با سریال آن چه تفاوت‌هایی دارد؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  فکر می‌کنید چه چیزی سبب شد آرنولد در شرایط سخت، همچنان مثبت‌اندیش و امیدوار باشد؟ به نظر شما این ویژگی او چه تاثیری در نتیجه‌ی کارهایش داشت؟
  شما چقدر با شعار شِک که تغییر خوب است و تغییر باعث به وجود آمدن اتفاقات خوب می‌شود، موافق‌اید؟ تا به حال برای شما اتفاق افتاده با موقعیتی مواجه شوید که زندگی شما را تغییر دهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۷۶
  سال انتشار ۲۰۰۲