وایولت اِوِرگاردن: جاودانگی و عروسک خاطرات خودکار

(Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memories Doll)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی دختری یتیم و حمایت‌های او از یک دختر یتیم دیگر برای شناخت و بیان احساساتش و تلاش برای پیدا کردن خواهرش

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایزابلا رازهایی دارد که نمی‌تواند با کسی در میان بگذارد. او کم‌کم به وایولت اعتماد می‌کند و با او درباره‌ی خودش و احساساتش حرف می‌زند. وایولت و ایزابلا هر دو یتیم‌اند و این درد مشترک، آن‌ها را به هم نزدیک می‌کند. رابطه با وایولت برای ایزابلا یادآور رابطه‌اش با خواهر کوچکش است. ایزابلا به خاطر این‌که تصور می‌کند با بقیه فرق دارد، اعتمادبه‌نفس پایینی دارد و همیشه فکر می‌کند نمی‌تواند مثل بقیه‌ی دخترهای اطرافش باشد. شخصیت خودساخته‌ی وایولت به او کمک می‌کند نسبت به خودش شناخت بهتری پیدا کند.
  وایولت با وجود این‌که کودکی تلخ و غم‌انگیزی داشته، روحیه‌ی حمایتگری دارد که به اطرافیانش کمک می‌کند در کنار او رشد کنند و خود را بهتر بشناسند. او با حمایت‌های خواهرانه‌اش از ایزابلا، باعث می‌شود احساساتش نسبت به خواهرش را به یاد بیاورد و برای پیدا کردن او کاری انجام دهد. وایولت از تیلور هم حمایت می‌کند و به او خواندن و نوشتن یاد می‌دهد تا بتواند برای خواهرش نامه بنویسد. همکاران وایولت هم افرادی مهربان و حمایتگرند و برای این‌که تیلور خواهرش را پیدا کند، همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند.
  ایزابلا از وایولت می‌خواهد با هم حمام کنند. وایولت و تیلور هم با هم حمام می‌کنند. یکی از همکاران وایولت لباسی می‌پوشد که یقه‌ی خیلی بازی دارد و سینه‌هایش مشخص‌اند.
  از چند کلمه و عبارت توهین‌آمیز استفاده شده: دست‌ات رو بکش، دهنت رو ببند، لعنت بهت، حرف مفت نزن، گم شید، سیریش، احمقانه.
  وایولت برای ایزابلا تعریف می‌کند که دستانش را در جنگ از دست داده است. او الان دستانی فلزی دارد. ایزابلا احساس می‌کند در مدرسه‌ی شبانه‌روزی زندانی شده است. دختران مدرسه باید در سنین پایین و با افرادی که خانواده‌هایشان انتخاب می‌کنند ازدواج کنند. ایزابلا وقتی دختری یتیم و فقیر بوده، دختربچه‌ای را به سرپرستی قبول می‌کند، ولی بعد که خانواده پیدا می‌کند، دختر را رها می‌کند تا او را به پرورشگاه ببرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه با اقتباس از مجموعه داستان‌هایی با همین نام، اثر کانا آکاتسوکی و در ادامه‌ی سریال وایولت اورگاردن ساخته شده است. داستان درباره‌ی وایولت جوان است که از طرف خانواده‌ای سلطنتی ماموریت دارد تا به مدرسه‌ی شبانه‌روزی برود و دختری به نام ایزابلا را در موضوعات مربوط به آداب معاشرت و رقصیدن آموزش بدهد. بین وایولت و ایزابلا به تدریج رابطه‌ای دوستانه شکل می‌گیرد که باعث می‌شود آن‌ها درباره‌ی رازهای زندگی‌شان با هم صحبت کنند. وایولت متوجه می‌شود ایزابلا فرزندخوانده‌ی خانواده‌ی سلطنتی است و قبل از آن، زندگی تنها و فقیرانه‌ای داشته است. او تا قبل از فرزندخواندگی، خواهری ناتنی هم داشته که حالا به پرورشگاه سپرده شده و ایزابلا از او بی‌خبر است. وایولت به ایزابلا کمک می‌کند برای خواهرش نامه بنویسد و به خواهر او هم کمک می‌کند تا خواندن و نوشتن یاد بگیرد و خودش برای خواهرش نامه بنویسد. ارتباط خواهرانه‌ی بین این سه شخصیت که هیچ کدام با هم رابطه‌ی خونی و خویشاوندی ندارند، بسیار الهام‌بخش و تاثیرگذار است. فیلم نشان می‌دهد شخصیتی که از نظر بقیه سرد و بی‌احساس به نظر می‌رسد، می‌تواند حضور امنی برای دیگران داشته باشد و به آن‌ها کمک کند تا احساسات‌شان را بشناسند و دنبال کنند.
  فیلم موقعیت ترسناک و خشن چندانی ندارد. دستان فلزی وایولت و این‌که تعریف می‌کند آن‌ها را در جنگ از دست داده، ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. همچنین، ایزابلا خواهر ناتنی‌اش را رها می‌کند و خودش به عنوان فرزندخوانده در خانواده‌ای پذیرفته می‌شود. موضوعی که خوب است مورد توجه والدین باشد این است که سریالی که قبل از این فیلم درباره‌ی شخصیت وایولت ساخته شده، فضایی بسیار تلخ و تاریک دارد که برای کودکان مناسب نیست؛ بنابراین تماشای این فیلم مجوزی برای تماشای آن سریال محسوب نمی‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  وایولت دختری جوان و یتیم است که دستانش را در دوران جنگ از دست داده و در شرکت پستی، به عنوان نامه‌نویس فعالیت می‌کند. او در ماموریتی از طرف خانواده‌ی سلطنتی به مدرسه‌ی دخترانه‌ی شبانه‌روزی فرستاده می‌شود تا دختری به نام ایزابلا یورک را برای شرکت در مراسم دختران خاندان‌های سلطنتی آماده کند. او در قالب پیشخدمت ایزابلا همیشه در کنار اوست و به او یاد می‌دهد چطور غذا بخورد، چطور برقصد و چگونه معاشرت کند. شبی ایزابلا برای وایولت تعریف می‌کند که دختر واقعی خانواده‌اش نیست و یک خواهر ناتنی دارد که نمی‌داند الان کجاست. ایزابلا تا مدتی پیش، دختری یتیم بوده که دختربچه‌ای به نام تیلور را در خیابان پیدا می‌کند و او را پیش خودش می‌برد. مدتی بعد، خانواده‌ی سلطنتی یورک ایزابلا را پیدا می‌کنند و چون او را از خون خانواده‌ی خود می‌دانند، از او می‌خواهند به خانواده‌ی آن‌ها بپیوندد. تیلور را هم به پرورشگاه می‌سپرند. وایولت به ایزابلا پیشنهاد می‌دهد برای تیلور نامه بنویسد. وقتی نامه به تیلور می‌رسد، آن را پیش خودش نگه می‌دارد و سه سال بعد، با پیدا کردن دفتر پستی موفق می‌شود از طریق نامه با خواهرش ارتباط برقرار کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه چیزی در شخصیت یا رفتارهای وایولت، به ایزابلا کمک کرد درباره‌ی خواهرش حرف بزند و در نهایت برای او نامه بنویسد؟
  فکر می‌کنید چرا ایزابلا مدام از وایولت تعریف می‌کرد و می‌گفت تو «همه‌چی‌تموم» هستی؟ چه ویژگی‌هایی در وایولت برای شما جالب بودند؟ حدس می‌زنید وایولت درباره‌ی خودش چه احساسی داشته باشد؟
  به نظرتان رابطه‌ی ایزابلا و تیلور چگونه ادامه پیدا می‌کند؟ آن‌ها بالاخره یکدیگر را می‌بینند؟ شما دوست دارید داستان چگونه ادامه پیدا کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Haruka Fujita
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو ABC Animation، Animation DO، Bandai Namco Arts، Kyoto Animation، Pony Canyon، Rakuonsha
  بازیگران آئوی یوکی، میناکو کوتوبوکی، یویی ایشیکاوا
  سال انتشار ۲۰۱۹