وداع

(The Farewell)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی بیماری سرطان مادربزرگ خانواده، جمع شدن آن‌ها برای دیدار آخر، همراه با مضامینی چون اهمیت داشتن فرهنگ و خانواده

سال: 2019
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بیلی با این‌که ابتدای فیلم ناامید و سرخورده است و به خاطر بیماری مادربزرگ و رد شدن بورسیه حال خوبی ندارد، سعی می‌کند با مشکلاتش کنار بیاید. مادربزرگ بیلی زن با روحیه‌ای است که به همه محبت می‌کند. او بیلی را خیلی دوست دارد و با وجود بیماری سختی که دارد، زنده می‌ماند. مادر بیلی زنی است که احساساتش را سرکوب می‌کند. او در نهایت متوجه می‌شود نبای احساساتش را سرکوب کند و زمانی که راهی فرودگاه هستند، اشک می‌ریزد. کل خانواده‌ی بیلی برای عروسی هواهوا جمع می‌شوند تا کنار مادربزرگ باشند. با این‌که تعدادی از آن‌ها در چین زندگی نمی‌کنند، ولی خانواده برایشان ارزش دارد و سعی می‌کنند قدر لحظه‌ها را بدانند.
  زمانی که بیلی با مادرش درباره‌ی ازدواج پسرعمویش صحبت می‌کند و می‌گوید او که تازه با آن دختر آشنا شده است، چرا دارد زود ازدواج می‌کند، مادرش چیزی نمی‌گوید. بیلی به مادرش می‌گوید شاید آن دختر را حامله کرده باشد. در موقعیت‌های زیادی نوشیدن مشروبات الکلی و سیگار کشیدن دیده می‌شود. گاهی شخصیت‌ها در اثر نوشیدن الکل به‌شدت مست می‌شوند و تلوتلو می‌خورند. در یکی از موقعیت‌ها بیلی همراه مادر و پدر مستش به اتاق می‌روند. مادربزرگ تلاش می‌کند بین بیلی و دکتر بیمارستان رابطه‌ی عاشقانه‌ای به وجود بیاورد.
  مادربزرگ گاهی از لفظ احمق برای صدا زدن بیلی استفاده می‌کند. گاهی لحن صحبت کردن مادر بیلی با او تند و بد است.
  فیلم تأکید بسیاری بر ارزش داشتن خانواده دارد. تفاوت فرهنگ غربی و شرقی در مواجهه با مسائل مختلف در فیلم دیده می‌شود.
  مخاطب همراه با تماشای فیلم با آداب و رسوم چینی‌ها در مراسم عروسی و مراسمی که برای مرده‌ها برگزار می‌کنند، آشنا می‌شود. آداب آن‌ها برای خوردن غذا، نوع غذایی که مصرف می‌کنند، بخشی از سنت‌هایشان برای مواجهه با فردی که بیماری لاعلاجی دارد و... در فیلم نمایش داده می‌شود.
  بیلی که در تحصیلاتش نتوانسته موفقیت چشمگیری کسب کند، با این خبر بد مواجه می‌شود که قرار است به‌زودی مادربزرگش را از دست بدهد. همه‌ی خانواده ماجرا را می‌دانند و به شکل‌های مختلف آن را از مادربزرگ پنهان می‌کنند. ترس در وجود همه‌ی آن‌ها دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم وداع که بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده است، ماجرای دختر جوانی به اسم بیلی است که از زمانی کودکی با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرده‌ است و بعد از این‌که نمی‌تواند از دانشگاهی که می‌خواهد بورسیه بگیرد، متوجه سرطان مادربزرگش می‌شود. او به چین برمی‌گردد و به همه پیشنهاد می‌کند ماجرای بیماری مادربزرگ را به او بگویند. در این فیلم مفاهیمی چون ارزش داشتن خانواده و فرهنگ و قومیت پررنگ جلوه داده شده است. تفاوت فرهنگ شرقی و غربی در مواجهه با حوادث نیز نمایش داده شده است.
  در فیلم کل خانواده درگیر بیماری مادربزرگ هستند و این قضیه اثر بدی در روحیه‌ی همه‌ی آن‌ها گذاشته است. در موقعیت‌های زیادی مصرف مشروب‌های الکلی و سیگار کشیدن دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  بیلی دختر سی ساله‌ای است که از زمان کودکی همراه پدر و مادرش از چین به آمریکا مهاجرت کرده است. او آرزو دارد نویسنده شود، ولی بورسیه به او تعلق نمی‌گیرد. هم‌زمان با شنیدن این خبر، بیلی متوجه می‌شود مادربزرگش که خیلی هم دوستش دارد مبتلا به بیماری سرطان شده است و دکترها گفته‌اند سه ماه بیشتر زنده نمی‌ماند. خانواده‌ی آن‌ها برای وداع با مادربزرگ، عروسی پسرعموی بیلی را زودتر برگزار می‌کنند. همه دور هم جمع می‌شوند. بیلی تلاش می‌کند ماجرای سرطان مادربزرگ را به او بگوید، ولی خانواده مخالفت می‌کنند و می‌گویند مادربزرگ ماجرا را نداند بهتر است. آن‌ها نتایج آزمایش‌های مادربزرگ را دستکاری می‌کنند و او متوجه نمی‌شود بیماری‌اش چیست. مادربزرگ به بیلی می‌گوید غصه نخورد بورسیه بهش تعلق نگرفته است. او راه درازی در پیش دارد. بیلی علی‌رغم میلش به آمریکا برمی‌گردد و سرآخر متوجه می‌شویم مادربزرگ شش سال بعد از تشخیص بیماری‌اش هنوز در قید حیات است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا بیلی اصرار داشت ماجرای بیماری را به مادربزرگ بگویند، ولی بقیه‌ی خانواده مخالف بودند؟
  به نظرتان انسان‌ها با مهاجرت کردن چه چیزهایی را به دست می‌آورند و چه چیزهایی را از دست می‌دهند؟
  فکر می‌کنید بیماری مادربزرگ چه تغییری در بقیه به وجود آورد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Lulu Wang
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، چین
  استودیو Big Beach Films، Depth of Field، Kindred Spirit، Seesaw Productions
  بازیگران آکوافینا، تزی ما، ژائو شوژن
  سال انتشار ۲۰۱۹