وروجک‌ها

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی و کمدی درباره‌ی دو کودک و کلافگی آن‌ها از حضور مداوم والدین، ناپدید شدن والدین و در آخر، قدر هم را دانستن

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان در عین این‌که به والدین‌شان نیاز دارند، از حضور مداوم آن‌ها خسته و کلافه‌اند. ارتباط کودکان با هم و ماجراهایی که در غیاب والدین تجربه می‌کنند می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  رفتارها و گفتگوهای بین کودکان بزرگسالانه و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های جنسیتی است؛ مثلاً دخترها در تولد دوست‌شان که لباس قشنگی پوشیده، با حسادت و خشم به او نگاه می‌کنند یا وقتی والدین نیستند، دخترها غذا درست می‌کنند و پسرها بازی می‌کنند. در یک صحنه، زن به مرگش و ازدواج همسرش با یکی از دانشجوهایش اشاره می‌کند؛ مرد از این اشاره لذت می‌برد و موضوع را ادامه می‌دهد. کودکان برای پول در آوردن، ادای کودکان کار را درمی‌آورند یا دزدی می‌کنند.
  زبان و گفتار غالب فیلم بزرگسالانه و مربوط به مسائل بزرگ‌ترهاست. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد استفاده می‌شود: کوفت، تنبل، گم شید، خفه شید، جک و جونورا، خاک تو سر. از طعنه و کنایه هم استفاده می‌شود.
  هرچند فیلم کمدی است ولی صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد: پدر و مادر بچه‌ها را ترک می‌کنند. دزد به خانه می‌آید. پیرمرد غریبه به خانه وارد می‌شود و کودکان به او حمله می‌کنند. او هم با عصا بچه‌ها را می‌زند. ارتباط کودکان با هم همراه با خشونت فیزیکی و کلامی است. هم را هل می‌دهند و می‌کشند و سر هم داد می‌زنند. مادر در خیال کودک، سر گاز آتش می‌گیرد و جزغاله می‌شود. صاحب‌خانه بی اجازه وارد خانه می‌شود و بچه‌ها با چوب و لنگه کفش به او حمله می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی در مورد خواهر و برادری به نام‌های ساینا و سینا است که پدر و مادرشان را با رفتارهای‌ نادرست و ایراد گرفتن‌ها و غر زدن‌های زیاد به ستوه آورده‌اند. آن‌ها آرزو می‌کنند پدر و مادرشان در خانه نباشند تا هر کاری دل‌شان می‌خواهد انجام دهند. یک روز صبح متوجه می‌شوند که پدر و مادرشان ناپدید شده‌اند. آن‌ها از این اتفاق خوشحال می‌شوند اما به‌تدریج با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند که می‌فهمند حضور والدین‌شان چقدر مهم است و چقدر زندگی بدون آن‌ها سخت است. فیلم به کودکان یادآوری می‌کند که اذیت و آزار والدین ممکن است باعث از دست دادن آن‌ها شود و کودکان برای این‌که والدین‌شان را از دست ندهند باید مراقب رفتارهایشان باشند. همچنین نشان می‌دهد والدین در همه حال مراقب و نگران فرزندان‌شان هستند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن زیادی دارد که به صورت کمدی به تصویر درآمده‌اند؛ از جمله ناپدید شدن والدین و زدوخوردهای زیاد بین شخصیت‌ها. همچنین، سرشار از گفتگوهای بزرگسالانه است. رفتارها و گفتگوهای بین کودکان، بزرگسالانه و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های جنسیتی است. جهان کودکی مورد اشاره در فیلم هم بیشتر از منظر بزرگسالان و برای آن‌ها همدلانه است. بزرگ‌ترها ممکن است با دیدن فیلم با والدین همذات‌پنداری کنند و کودکان بیشتر باید درس عبرت بگیرند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند و در مورد موضوعات مختلف مطرح‌شده در فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی خواهر و برادری به نام ساینا و سینا است که پدر و مادرشان را با رفتار‌های ناشایست و نادرست به ستوه آورده‌اند. یک روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند متوجه می‌شوند پدر و مادرشان ناپدید شده‌اند. آن‌ها مجبور می‌شوند در غیاب والدین، بخش‌هایی از مسئولیت‌های آن‌ها را بر عهده بگیرند و بفهمند والدین چقدر تحت فشاورند و رفتارهای نادرست آن‌ها چقدر فشار روی آن‌ها را بیشتر می‌کند. در نهایت معلوم می‌شود این نقشه‌ی پدرشان بوده تا ارزش و قدر خودشان را به بچه‌ها نشان دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا ساینا و سینا از ناپدید شدن والدین‌شان خوشحال شدند؟
  به نظر شما نقشه‌ی پدر برای ناپدید شدن و گرفتار کردن بچه‌هایش درست بود؟ او با چه روش‌های دیگری می‌توانست بچه‌هایش را متوجه رفتارهای نادرست‌شان بکند؟
  به نظرتان ساینا و سینا از عمد می‌خواستند والدین‌شان را آزار بدهند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده مهدی احمدی
  مدت زمان ۱۲۵
  سال انتشار ۱۳۹۳