وروجک‌ها

بررس متن: نامیه اصفهانیان

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی سینمایی و کمدی درباره‌ی دو کودک و کلافگی آن‌ها از حضور مداوم والدین، ناپدید شدن والدین و در آخر، قدر هم را دانستن

سال انتشار: 1393

وروجک‌ها

9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی سینمایی و کمدی درباره‌ی دو کودک و کلافگی آن‌ها از حضور مداوم والدین، ناپدید شدن والدین و در آخر، قدر هم را دانستن

سال انتشار: 1393

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکان در عین این‌که به والدین‌شان نیاز دارند، از حضور مداوم آن‌ها خسته و کلافه‌اند. ارتباط کودکان با هم و ماجراهایی که در غیاب والدین تجربه می‌کنند می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
هرچند فیلم کمدی است ولی صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد: پدر و مادر بچه‌ها را ترک می‌کنند. دزد به خانه می‌آید. پیرمرد غریبه به خانه وارد می‌شود و کودکان به او حمله می‌کنند. او هم با عصا بچه‌ها را می‌زند. ارتباط کودکان با هم همراه با خشونت فیزیکی و کلامی است. هم را هل می‌دهند و می‌کشند و سر هم داد می‌زنند. مادر در خیال کودک، سر گاز آتش می‌گیرد و جزغاله می‌شود. صاحب‌خانه بی اجازه وارد خانه می‌شود و بچه‌ها با چوب و لنگه کفش به او حمله می‌کنند.
گفتار نامناسب
زبان و گفتار غالب فیلم بزرگسالانه و مربوط به مسائل بزرگ‌ترهاست. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد استفاده می‌شود: کوفت، تنبل، گم شید، خفه شید، جک و جونورا، خاک تو سر. از طعنه و کنایه هم استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
رفتارها و گفتگوهای بین کودکان بزرگسالانه و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های جنسیتی است؛ مثلاً دخترها در تولد دوست‌شان که لباس قشنگی پوشیده، با حسادت و خشم به او نگاه می‌کنند یا وقتی والدین نیستند، دخترها غذا درست می‌کنند و پسرها بازی می‌کنند. در یک صحنه، زن به مرگش و ازدواج همسرش با یکی از دانشجوهایش اشاره می‌کند؛ مرد از این اشاره لذت می‌برد و موضوع را ادامه می‌دهد. کودکان برای پول در آوردن، ادای کودکان کار را درمی‌آورند یا دزدی می‌کنند.
آنچه والدین باید بدانند

داستان این فیلم سینمایی در مورد خواهر و برادری به نام‌های ساینا و سینا است که پدر و مادرشان را با رفتارهای‌ نادرست و ایراد گرفتن‌ها و غر زدن‌های زیاد به ستوه آورده‌اند. آن‌ها آرزو می‌کنند پدر و مادرشان در خانه نباشند تا هر کاری دل‌شان می‌خواهد انجام دهند. یک روز صبح متوجه می‌شوند که پدر و مادرشان ناپدید شده‌اند. آن‌ها از این اتفاق خوشحال می‌شوند اما به‌تدریج با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند که می‌فهمند حضور والدین‌شان چقدر مهم است و چقدر زندگی بدون آن‌ها سخت است. فیلم به کودکان یادآوری می‌کند که اذیت و آزار والدین ممکن است باعث از دست دادن آن‌ها شود و کودکان برای این‌که والدین‌شان را از دست ندهند باید مراقب رفتارهایشان باشند. همچنین نشان می‌دهد والدین در همه حال مراقب و نگران فرزندان‌شان هستند. فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن زیادی دارد که به صورت کمدی به تصویر درآمده‌اند؛ از جمله ناپدید شدن والدین و زدوخوردهای زیاد بین شخصیت‌ها. همچنین، سرشار از گفتگوهای بزرگسالانه است. رفتارها و گفتگوهای بین کودکان، بزرگسالانه و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های جنسیتی است. جهان کودکی مورد اشاره در فیلم هم بیشتر از منظر بزرگسالان و برای آن‌ها همدلانه است. بزرگ‌ترها ممکن است با دیدن فیلم با والدین همذات‌پنداری کنند و کودکان بیشتر باید درس عبرت بگیرند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند و در مورد موضوعات مختلف مطرح‌شده در فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی خواهر و برادری به نام ساینا و سینا است که پدر و مادرشان را با رفتار‌های ناشایست و نادرست به ستوه آورده‌اند. یک روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند متوجه می‌شوند پدر و مادرشان ناپدید شده‌اند. آن‌ها مجبور می‌شوند در غیاب والدین، بخش‌هایی از مسئولیت‌های آن‌ها را بر عهده بگیرند و بفهمند والدین چقدر تحت فشاورند و رفتارهای نادرست آن‌ها چقدر فشار روی آن‌ها را بیشتر می‌کند. در نهایت معلوم می‌شود این نقشه‌ی پدرشان بوده تا ارزش و قدر خودشان را به بچه‌ها نشان دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

فکر می‌کنید چرا ساینا و سینا از ناپدید شدن والدین‌شان خوشحال شدند؟ به نظر شما نقشه‌ی پدر برای ناپدید شدن و گرفتار کردن بچه‌هایش درست بود؟ او با چه روش‌های دیگری می‌توانست بچه‌هایش را متوجه رفتارهای نادرست‌شان بکند؟ به نظرتان ساینا و سینا از عمد می‌خواستند والدین‌شان را آزار بدهند؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده مهدی احمدی
مدت زمان 125
سال انتشار 1393