وسپر

(Vesper)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی پسا-آخرالزمانی درباره‌ی نابودی اکوسیستم با ویروس‌های دست‌ساز بشر، تلاش دختری برای زنده ماندن و نگهداری از پدر فلجش، همراه با مضامینی چون دوستی و تلاش

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وسپر پدر فلجی دارد که باید از او مراقبت کند. مادرش آن‌ها را رها کرده و رفته است. او گلخانه‌ی مصنوعی خودش را پنهانی پرورش داده است. بین وسپر و کاملیا دوستی عمیقی شکل می‌گیرد. با این‌که وقتی وسپر متوجه می‌شود کاملیا به او دروغ گفته خیلی عصبانی می‌شود، ولی او را می‌بخشد. وسپر رابطه‌ی صمیمانه‌ای با پدرش دارد و پدرش هم او را دوست دارد. پدر وسپر با ازخودگذشتگی باعث نجات جان دخترش می‌شود.
  وسپر با این‌که در موقعیت وحشتناکی قرار دارد و مادرش او را رها کرده، دست از تلاش برنمی‌دارد و گلخانه‌ی خودش را پنهانی پرورش می‌دهد. وقتی کاملیا را پیدا می‌کند که در حال مرگ است، با وجود خطرهایی که تهدیدش می‌کند و کمبود غذا نجات می‌دهد. بین او و کاملیا دوستی عمیقی شکل می‌گیرد. کاملیا مجبور می‌شود حقیقت را از وسپر پنهان کند، ولی بالاخره ماجرا را برایش تعریف می‌کند و کمک می‌کند وسپر نجات پیدا کند. پدر وسپر هم با این‌که فلج است و لوله‌ی غذایی دارد و با برق نفس می‌کشد، همه‌ی تلاشش را می‌کند جان وسپر را نجات دهد.
  تلاش برای بقا و زنده ماندن، نگهداری از پدری که فلج شده و مواجهه با عمویی که قصد سوءاستفاده از موقعیت بد وسپر را دارد از موضوعاتی که ربطی به جهان کودکی و نوجوانی ندارد.
  مخاطب با تماشای این سریال می‌تواند به زیست‌شناسی مصنوعی و شاخه‌های آن علاقه‌مند شود.
  فیلم فضایی پسا-آخر‌الزمانی دارد. موجوداتی انگلی که چیزی بین حیوان و گیاه هستند همه جا دیده می‌شوند. پدر وسپر روی تخت است و لوله‌ی غذایی دارد. وسپر چون عجله دارد، مایع داغی داخل لوله می‌ریزد و می‌رود. گوشه‌ی آزمایشگاه وسپر جسدی است که دارد تبدیل به اسکلت می‌شود. وسپر با او حرف می‌زند. وسپر زنی را از دور می‌بیند که تمام بدن و صورتش را پوشانده است و مشغول حمل آهن‌قراضه است. در یکی از موقعیت‌ها یکی از پسرهایی که با عموی وسپر زندگی می‌کند مجبور می‌شود موجودی آزمایشگاهی را با چاقو بکشد. عموی وسپر از او خون می‌گیرد، ولی به او باکتری نمی‌دهد و او را بیرون می‌اندازد. پدر وسپر بدون برق رو به مرگ است. در یکی از موقعیت‌ها وسپر انگلی را که در گردن کاملیا فرو رفته بیرون می‌کشد. پدر وسپر تشنج می‌کند و کف از دهانش بیرون می‌آید. در یکی از صحنه‌ها عموی وسپر پدر کاملیا را خفه می‌کند. وسپر جنازه‌ی یکی از بچه‌های عمویش را پیدا می‌کند که انگل‌ها به او حمله کرده‌اند. بقیه‌ی بچه‌های عمویش او را دنبال می‌کنند و به او حمله می‌کنند و علامتی روی دستش می‌زنند. وسپر کاملیا را پیش جنازه‌ی پدرش که درون آب افتاده می‌برد. در یکی از موقعیت‌ها عموی وسپر به قتل می‌رسد. مأمورها با وسپر و کاملیا در جنگل تاریک و پر از مه تعقیب و گریز می‌کنند. آن‌ها با مأمورها می‌جنگند و کاملیا به پای یکی از آن‌ها چاقو می‌زند و خون به بیرون پاشیده می‌شود. کاملیا برای زنده ماندن وسپر، او را در جنگل رها و خودش را تسلیم مأمورها می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی وسپر ماجرای دختر 13 ساله‌ای است که محل زندگی‌اش به خاطر ویروس‌های دست‌ساز آلوده شده است. بیشتر آدم‌ها مرده‌اند و بقیه در مزرعه‌های دورافتاده‌ای زندگی می‌کنند و برای زنده ماندن نیاز به دانه‌هایی دارند که در ازای دادن خون، از افراد ثروتمند می‌گیرند. آشنایی وسپر با کاملیا اتفاق‌های تازه‌ای در زندگی او رقم می‌زند. این فیلم مضمون مهم تلاش برای بقا را پررنگ کرده است. وسپر سعی می‌کند گلخانه‌ی ‌خودش را پرورش دهد. وقتی کاملیا نبوغ وسپر را می‌بیند، با ازخودگذشتگی و تسلیم خودش به مأمورها، وسپر را نجات می‌دهد. رابطه‌ی وسپر با پدرش عاطفی است. او از این‌که مادرش رهایش کرده خیلی ناراحت است. با این‌حال سعی می‌کند قوی باشد و راهی برای زنده ماندن خودش و بقیه پیدا کند.
  این فیلم حاوی صحنه‌های خشن و ترسناکی است که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. فیلم در محیط تیره و تاری اتفاق می‌افتد. ربات‌های عجیبی در آسمان پرواز می‌کنند. خطر مرگ در اثر گرسنگی و حمله‌ی انگل‌ها آن‌ها را تهدید می‌کند. اگر برق قطع شود، پدر وسپر دیگر نمی‌تواند نفس بکشد. وقتی وسپر کاملیا را نجات می‌دهد، جان خودش را به خطر می‌اندازد. عموی وسپر بچه‌های زیادی دور خودش جمع کرده و از بقیه سوءاستفاده می‌کند. صحنه‌هایی از زد و خورد، تعقیب و گریز، حمله با چاقو و… دیده می‌شود. وسپر پدرش، پهپادشان و کاملیا را از دست می‌دهد. در مجموع تلاش برای بقا از مضامین مرتبط با دنیای کودک و نوجوان نیست. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های کوچکتر از 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 13 تا 15 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  انتشار نوعی ویروس، که به دست انسان ساخته شده، باعث شده اکوسیستم زمین به هم بریزد. وسپر همراه پدر فلجش زندگی می‌کند. ثروتمندان در شهرهای محصوری به اسم سیتادل زندگی می‌کنند. در حالی که بقیه برای بقا و غذا نبرد می‌کنند، اهالی سیتادل در ازای خون بقیه، دانه‌هایی به مردم می‌دهند تا با خوردن آن‌ها زنده بمانند، ولی این دانه‌ها فقط یک بار امکان رشد دارند. روزی هواپیمای یکی از اهالی سیتادل نزدیک محل زندگی وسپر سقوط می‌کند. وسپر یکی از بازمانده‌ها را به اسم کاملیا نجات می‌دهد. حضور کاملیا اتفاق‌های زیادی را رقم می‌زند و وسپر امکان بارور کردن دانه‌ها را پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان وسپر چه ویژگی‌هایی داشت که باعث شد زنده بماند؟
  اگر موقعیتی که در فیلم به وجود آمده بود، در زندگی واقعی اتفاق بیفتد، برای زنده ماندن بیشترِ آدم‌ها باید چه کارهایی کرد؟
  آیا درباره‌ی زیست‌شناسی مصنوعی اطلاعاتی دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Bruno Samper، Kristina Buozyte
  مدت زمان ۱۱۴
  کشور سازنده فرانسه، لیتوانی، بلژیک
  استودیو Rumble Fish Productions، Natrix Natrix، ۱۰.۸۰ Films، Ev.L Prod
  جایزه ها برنده‌ی بهترین فیلم بلند جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های فوق‌العاده‌ی بوچئون
  بازیگران ادی مارسن، رافیلا چپمن، رزی مک ایون
  سال انتشار ۲۰۲۲