وقایع کریسمس

(The Christmas Chronicles)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی مواجهه‌ی یک خواهر و برادر با بابانوئل در شب کریسمس و تلاش جمعی آن‌ها برای نجات روح کریسمس، همراه با تجربه‌ی دوستی و خودشناسی

سال: 2018
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کیت و تدی پدر خود را از دست داده‌اند و با رسیدن سال نو، فضای خانه برای آن‌ها مانند قبل نیست. مادر به تنهایی مسئولیت خانه را بر عهده گرفته و زمان بیشتری بیرون از خانه کار می‌کند. تدی که از مرگ پدر خشمگین است، نسبت به خانه و اعضای آن احساس مسئولیت نمی‌کند و بیشتر وقت خود را با دوستانش می‌گذراند. کیت فرد کوچک خانواده است و دوست دارد مانند گذشته زمان بیشتری را با تدی وقت بگذراند، اما تدی او و علاقه‌مندی‌هایش را مسخره می‌کند. آن‌ها پس از اینکه با بابانوئل ملاقات می‌کنند، وارد ماجراجویی‌هایی برای نجات کریسمس می‌شوند. در این اتفاقات تدی که وانمود می‌کرده به بابانوئل اعتقادی ندارد، با مورد پذیرش قرار گرفتن از سمت خواهرش و بابانوئل و پس از تجربه‌ی پیروزی و نجات روح کریسمس، خشم خود را مدیریت می‌کند و با پذیرش خود و توانایی‌هایش، نسبت به خود امیدوار می‌شود و مانند گذشته رابطه‌ای دوستانه و صمیمی با خواهرش پیدا می‌کند. خانه‌ی آن‌ها که تا قبل از این ماجراجویی‌ها رنگ و بویی از کریسمس ندارد، پس از آن مانند گذشته تزیین شده و با بازگشت مادر، اعضای خانواده در کنار هم کریسمس را جشن می‌گیرند.
  کیت به کریسمس اعتقاد دارد و هر سال برای بابانوئل درخواست‌های خود را می‌فرستد. او دختری شجاع و مهربان است که به تدی خاطره‌ها و صمیمیت بین اعضای خانواده را یادآوری می‌کند و برای همدلی کردن با او به خاطر از دست دادن پدرشان، به او می‌گوید که هر روز حضور پدر را در تدی می‌بیند. او با ایمان به خود موفق می‌شود گوزن‌های بابانوئل را رام کند و الف‌ها را متقاعد کند تا به او برای نجات دادن کریسمس کمک کنند. تدی پس از مرگ پدر، خشم بسیاری را تجربه می‌کند و کیت را به خاطر اعتقاد به بابانوئل و گاهی به خاطر دختر بودنش مسخره می‌کند، اما پس از ماجراجویی‌های بسیار و تلاش برای نجات کریسمس، متوجه می‌شود که نباید ناامید باشد و با پذیرش خود و موقعیتی که دارد، آرامش را تجربه می‌کند. والدین کیت و تدی، ارتباطی صمیمانه با خود و کودکانشان دارند و بچه‌ها هر سال کریسمسی شاد و آرامش‌بخش را تجربه می‌کنند. با مرگ پدر خانواده، مادر با باور به توانایی‌های کودکان خود، بخشی از مسئولیت خانه را به آنان واگذار می‌کند و به تنهایی تلاش می‌کند نبود پدر را برای آنان جبران کند تا همچنان فضایی گرم و صمیمی در خانه وجود داشته باشد. بابانوئل برای نجات روح کریسمس و شادی مردم تلاش می‌کند. او در موقعیت‌های سخت تسلیم نمی‌شود و در هر شرایطی، حتی حضور در زندان، برای شاد کردن انسان‌ها تلاش می‌کند. او هنگام مواجهه با بزرگسالان به آن‌ها یادآوری می‌کند که کودک درون و روحیه‌ی خود برای زندگی کردن را فراموش نکنند.
  یک زوج یکدیگر را می‌بوسند. بابانوئل در زندان موسیقی اجرا می‌کند و زن‌هایی که به نظر می‌رسد فاحشه‌اند، به شکلی جادویی لباسی مناسب با کریسمس می‌پوشند و همراه با بابانوئل هم‌خوانی می‌کنند. این موقعیت‌ها در بعضی از نسخه‌ها‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  در فیلم از کلمه‌های توهین‌آمیزی استفاده شده: اسکل، احمقانه، چاقالو، لعنتی، به جهنم. در موقعیت‌های بسیاری تدی با لحنی تحقیرآمیز با کیت صحبت می‌کند و علاقه‌ی او به کریسمس را مورد تمسخر قرار می‌دهد. این فیلم تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است.
  همراه با تماشای فیلم کودکان با کریسمس و سنت‌های مربوط به آن و جایگاهی که میان مردم آمریکا دارد آشنا می‌شوند.
  کیت و تدی با یکدیگر دعوا می‌کنند و تدی کفشی را سمت سر کیت پرتاب می‌کند. در دعوای آن دو موقعیت‌هایی از گلاویز شدن و زدوخورد وجود دارد. یک مرد که بابانوئل به دزد بودن او اشاره کرده، او را با چوب بیسبال تهدید می‌کند. پلیس‌ها بابانوئل را به دلیل دزدیدنِ ماشین تعقیب می‌کنند و تدی که پشت فرمان نشسته، در حالی که ترسیده، با سرعتی بالا رانندگی می‌کند. تدی از سمت چند خلافکار تهدید می‌شود و آن‌ها او و همچنین کیسه هدایای کریسمس را نزد رئیس خود می‌برند. رئیس خلافکاران قصد دارد کیسه را، در حالی که کیت درون آن است و برای درخواست کمک از الف‌ها به قطب شمال رفته، درون کوره‌ی آتش بیندازد. موقعیت‌هایی از مبارزه میان الف‌ها و خلافکاران وجود دارد. یکی از الف‌ها با اره برقی تدی را تهدید می‌کند. سورتمه‌ی بابانوئل در آسمان نزدیک است با یک هواپیما تصادف کند. با رم کردن گوزن‌ها، بابانوئل کنترل سورتمه را از دست می‌دهد، کیت از سورتمه پرت می‌شود و بابانوئل او را بین آسمان و زمین نجات می‌دهد. سورتمه‌ی بابانوئل سقوط می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های کیت و تدی است. پدر آن‌ها که مامور آتش‌نشانی بوده، در یک حادثه آتش‌سوزی و برای نجات جان دیگران می‌میرد و مادر باید زمان بیشتری کار کند. تدی که برادر بزرگ‌تر است، خشم زیادی را تجربه می‌کند و با فاصله گرفتن از اعضای خانواده، همیشه مادر را از خود ناامید می‌کند. کیت دختر کوچک خانواده است که هنوز هم به کریسمس و بابانوئل اعتقاد دارد و در نبود پدر، فیلم کریسمس سال‌های گذشته را نگاه می‌کند؛ تا اینکه در یکی از آن‌ها متوجه حضور بابانوئل در خانه می‌شود و تدی را برای دیدن بابانوئل با خود همراه می‌کند. بدین ترتیب آن دو همراه با بابانوئل سفری را آغاز می‌کنند و اتفاقات بسیاری برای نجات روح کریسمس پشت سر می‌گذارند. طی این اتفاقات، شخصیت‌های داستان متوجه می‌شوند مردم به روح کریسمسی نیاز دارند تا خوبی‌هایشان را به آنان یادآوری کند. فیلم علاوه بر پر رنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی و شجاعت، نشان می‌دهد که حضور و حمایت اعضای خانواده از یکدیگر می‌تواند آن‌ها را در عبور از سختی‌ها و احساسات ناخوشایند یاری کند و سبب باور به خویش و تجربه‌ی امید به زندگی شود.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی وجود دارد: بابانوئل کنترل سورتمه را از دست می‌دهد و در آسمان نزدیک است با یک هواپیما تصادف کند. کیت از سورتمه به پایین پرت می‌شود. کیت و تدی در خانه دعوا می‌کنند و موقعیت‌هایی از گلاویز شدن و زدوخورد بین آن دو وجود دارد. یکی از الف‌ها تدی را با اره‌برقی تهدید می‌کند. همچنین، یک زوج یکدیگر را می‌بوسند و موقعیتی از آواز خواندن بابانوئل در زندان وجود دارد که در آن چند فاحشه او را همراهی می‌کنند. این موقعیت‌ها در بعضی از نسخه‌های دوبله حذف شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  کیت و تدی پیرس که به تازگی پدر خود را از دست داده‌اند، با رسیدن کریسمس فضایی متفاوت از هر سال را، که فضایی شاد و صمیمی در خانه بود، تجربه می‌کنند؛ مادر برای شیفت خود باید به بیمارستان برود و آن دو می‌بایست شب را تنها در خانه سپری کنند. تا اینکه کیت با تماشای فیلم‌های خانوادگی سال‌های گذشته، متوجه حضور بابانوئل در خانه می‌شود و آن دو تصمیم می‌گیرند از لحظه‌ی حضور او فیلم بگیرند. با رسیدن بابانوئل، کیت و تدی که درباره‌ی او کنجکاوند، سوار سورتمه‌ی او می‌شوند. بابانوئل با دیدن آن دو وحشت می‌کند و همین اتفاق سبب رم کردن گوزن‌ها و سقوط سورتمه می‌شود؛ کیسه‌ی مخصوص کادوها هم به بیرون از سورتمه پرتاب می‌شود. حالا بابانوئل کمتر از چند ساعت فرصت دارد کادوهای کریسمس را تحویل دهد تا روح کریسمس را حفظ کند و جلوی رسیدن عصر تاریک و افزایش جرم و جنایت را بگیرد. کیت و تدی که خود را مسئول این اتفاق می‌دانند، تصمیم می‌گیرند به او کمک کنند. بابانوئل با همراهی آن‌ها در آخرین لحظات موفق می‌شود ماموریت خود را به انجام برساند و روح کریسمس را نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما با جمله‌ی «هدف وسیله را توجیه می‌کند موافق‌اید؟» به نظر شما داشتن نیت خوب، انجام کار اشتباه را توجیه می‌کند؟ تا به حال در موقعیتی شبیه به شخصیت‌های داستان قرار گرفته‌اید که برای رسیدن به هدف خود مجبور به انجام کاری اشتباه باشید؟
  کودکان فیلم به دلیل مرگ پدرشان غم و دلتنگی را تجربه می‌کنند؛ برای شما هم پیش آمده که مرگ عزیزی را تجربه کنید؟ فکر می‌کنید در زمان ناراحتی چه چیزی به شما کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید؟
  فکر می‌کنید چه چیزی به تدی و کیت کمک کرد تا درک بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند و دوستی را تجربه کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۴
  سال انتشار ۲۰۱۸