وقتی باد می‌وزد

(When the Wind Blows)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی زوجی میانسال و نجات آن‌ها از بمباران هسته‌ای، مواجهه با دنیای پس از بمباران و تلاش امیدوارانه برای زنده ماندن

سال: 1986
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جیمز و داکس پس از انفجار و وجود مشکلاتی چون کمبود آب و از بین رفتن دنیای پیرامون نسبت به آینده امیدوارند. داکس با وجود اینکه تمام وسایل نابود شده، خانه را مرتب و گردگیری کرده و عادت همیشگی نوشیدن چای را ترک نمی‌کند. جیمز هم با تعریف کردن خاطرات جالب درباره‌ی جنگ و داستان‌هایی درباره‌ی رویارویی با روس‌ها، داکس را سرگرم می‌‌کند. آن دو درباره‌ی کودکی و اولین مواجهه‌ی خود با جنگ و فضای پناهگاه تعریف می‌کنند. موضوع جنگ و واکنش جیمز و داکس به این موضوع، خوش‌بینی آن‌ها به آینده و تلاش برای امید دادن به هم و لذت بردن از زندگی، همگی می‌توانند برای نوجوانان معنادار باشند.
  جیمز و داکس رابطه‌ای صمیمانه، همراه با عشق واحترام دارند و نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت می‌کنند. جیمز پس از اعلام رادیو درباره‌ی برخورد بمب، داکس را وارد پناهگاه می‌کند و جان او را نجات می‌دهد و پس از انفجار نیز تلاش می‌کند تا با گردش در باغ و همدلی با داکس به او امید بدهد. آن دو تا آخرین لحظات، امید خود برای زنده بودن را از دست نمی‌دهند و نسبت به اتفاقات دنیای پیرامون مثبت‌اندیش‌اند.
  در برخی از موقعیت‌ها لباس شخصیت زن به گونه‌ای است که باسن و خط سینه‌ی او مشخص است. موضوعاتی مانند جنگ، بمب هسته‌ای، کمونیسم، سیاست و مرگ، به شکلی که در این فیلم مطرح شده، موضوعاتی سنگین و بزرگسالانه‌اند که در جهان کودکان معنا ندارند، ولی می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: خفه شو، سلیطه‌ی احمق، به جهنم. پس از اعلام خبرِ برخورد بمب، جیمز با عصبانیت و استرس فریاد می‌کشد و با لحنی توهین‌آمیز با داکس صحبت می‌کند. این فیلم تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است.
  جیمز که جنگ جهانی دوم را تجربه کرده و همیشه به اخبار و سیاست‌های بین‌الملل علاقمند بوده، برای داکس درباره‌ی شخصیت‌های سیاسی مانند جوزف استالین، چرچیل، روزولت، هیتلر، گورینگ و موسو حرف می‌زند. آن دو همچنین درباره‌ی هیروشیما و اتفاقاتی که پس از بمب هسته‌ای برای مردم آن شهر رخ داده حرف می‌زنند. بنابراین تماشای فیلم ممکن است کودکان را به مطالعه درباره‌ی جنگ‌های جهانی، کشورهایی که درگیر این جنگ‌ها بودند و همچنین سیاستمداران آن دوران ترغیب کند. علاوه بر آن، موسیقی فیلم نیز ممکن است نوجوانان را به شنیدن آثار دیوید بووی و راجر واترز علاقمند کند.
  جیمز و داکس که در کودکی تجربه‌ی جنگ جهانی دوم و حمله‌ی آلمانی‌ها را داشته‌اند، برای یکدیگر خاطرات آن دوران را تعریف می‌کنند. علاقه‌ی آن‌ها به نوشیدن چای همراه با شیر و غذایی که می‌خورند نیز بخشی از فرهنگ غذایی مردم انگلستان است.
  فیلم با تصاویری واقعی از ماشین‌های نظامی، پلیس‌ها و جوان‌هایی که نگران‌اند و گریه می‌کنند، شروع می‌شود. با برخورد بمب هسته‌ای که همراه با بادی شدید است، خانه‌ها ویران شده و ماشین‌ها و قطارهای در حال حرکت از مسیر خود منحرف می‌شوند. بادِ شدید حیوانات را با خود به هر سویی می‌برد. خانه‌ی جیمز و داکس هم نابود شده است. هوا خاکستری است و گیاهان و درختان اطراف خانه سوخته‌اند و به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از آشنایان آن دو زنده نمانده‌اند. بوی کباب به مشام جیمز و داکس می‌رسد و آن‌ها اطلاعی ندارند که آن بو، بوی اجساد سوخته است. آن دو تمام راه‌های ارتباطی خود با دنیای بیرون را از دست داده‌اند و در بی‌خبری به سر می‌برند. به تدریج علایم تشعشعات در بدن جیمز و داکس ظاهر می‌شود و آن دو توانایی حرکتی خود را از دست می‌دهند و در فضایی همراه با امید به دولت برای نجات و در تنهایی می‌میرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن که با تکنیک استاپ‌موشن و بر اساس کتاب مصوری با همین نام، اثر ریموند بریگز ساخته شده، درباره‌ی یک زوج میانسال انگلیسی به نام‌های جیمز و داکس است که در حومه‌ی شهر زندگی می‌کنند و با احتمال بمباران هسته‌ای از سمت روسیه مواجه شده‌اند. فیلم داستان ساخت پناهگاه و تلاش آن دو برای زنده ماندن است. جیمز و داکس که اطلاعی درباره‌ی بمب هسته‌ای و تشعشعات آن ندارند، به آینده و تلاش دولت برای نجاتشان امیدوارند، اما به تدریج و با ظهور علایم تشعشعات در بدنشان، تصمیم می‌گیرند به پناهگاه بازگردند و دعا کنند، در صورتی که جیمز امید خود برای دعا کردن را هم از دست داده است. فیلم مفاهیمی چون دوستی، همدلی، عشق و امید را پررنگ می‌کند و به تاثیراتی می‌پردازد که جنگ هسته‌ای روی زندگی حال و آینده‌ی مردم عادی و دیگر موجودات می‌گذارد. لازم به یادآوری است که فیلم در فضایی تلخ و با تصور مرگ دو شخصیت اصلی به پایان می‌رسد.
  فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی دارد که ممکن است برای کودکان و حتی نوجوانان آزاردهنده باشند: پس از بمباران که به صورت بادی شدید نشان داده می‌شود، خانه‌ها ویران می‌شوند. فضا خاکستری است و گل‌ها و گیاهان باغ جیمز و داکس سوخته‌اند. آن‌ها ارتباط خود با دنیای بیرون را از دست داده‌اند. به تدریج علایم تشعشعات مانند خون‌ریزی لثه و تهوع در آن دو ظاهر می‌شود و داکس متوجه می‌شود موی سرش در حال ریختن است. آن‌ها همچنین با مشکل کمبود آب مواجه می‌شوند. علاوه بر این‌ها، موضوعاتی مانند سیاست، جنگ و بمب هسته‌ای و تاثیرات آن بر زندگی حال و آینده‌ی انسان‌ها و دیگر موجودات، موضوعاتی سنگین و بزرگسالانه‌اند که ممکن است کودکان را بسیار مضطرب و نسبت به آینده ناامید کنند؛ خصوصا این‌که در فیلم به صورتی جانبدارانه به این موضوع پرداخته شده است. تماشای این فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  جیمز و داکس یک زوج بازنشسته‌ی انگلیسی‌اند که در حومه‌ی شهر زندگی می‌کنند. یک روز که جیمز به شهر می‌رود، با خواندن روزنامه متوجه حمله‌ی نزدیک به وقوع روسیه به انگلستان می‌شود. جیمز و داکس بخشی از زندگی خود را در دوران جنگ جهانی دوم و حمله‌ی آلمان‌ها در پناهگاه گذرانده‌اند، بنابراین جیمز با شنیدن خبر و بر اساس کتابچه‌ای که از کتابخانه برداشته، شروع به ساخت پناهگاه می‌کند. اما او می‌داند که این بار اوضاع متفاوت است، چون احتمال برخورد یک بمب هسته‌ای وجود دارد. چند روز بعد و با اعلام رادیو درباره‌ی برخورد بمب، جیمز و داکس به پناهگاه می‌روند و به همین دلیل زنده می‌مانند. اما آن‌ها که اطلاعات درستی از بمب و تشعشعات بعد از آن ندارند، خیلی زود پناهگاه را ترک می‌کنند. کمبود آب و تاثیر تشعشعات رادیواکتیو به مرور آن دو را ضعیف می‌کند، تا اینکه جیمز و داکس که تا قبل از این منتظر بودند با کمک دولت نجات پیدا کنند، لحظات آخر زندگی‌شان به پناهگاه بازمی‌گردند و به پیشنهاد داکس دعا می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیت‌های فیلم چیست و به نظر شما چرا تا آخرین لحظه نسبت به اتفاقاتی که در حال رخ دادن بود خوش‌بین بودند؟
  شما تا به حال درباره‌ی بمباران هسته‌ای در هیروشیما شنیده‌اید؟ آیا تماشای این فیلم شما را به مطالعه درباره‌ی جنگ‌های جهانی ترغیب کرده است؟
  فکر می‌کنید جنگ چه تاثیری بر جوامع و زندگی مردم دارد؟ به نظر شما چه راه‌هایی برای جلوگیری از جنگ بین ملت‌ها وجود دارد و آیا مردم می‌توانند برای جلوگیری از وقوع جنگ، بر دولت‌ها تاثیرگذار باشند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۱۹۸۶