وقتی مارنی آن‌جا بود

(When Marnie Was There )

بررس متن: علی نجفی

13+ 11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی تلاش دختری نوجوان و یتیم برای بازیافتن هویت و عزت‌نفس خود، با تأکید بر اهمیت خانواده و دوستان

سال انتشار: 2014

وقتی مارنی آن‌جا بود

(When Marnie Was There )
13+
11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی تلاش دختری نوجوان و یتیم برای بازیافتن هویت و عزت‌نفس خود، با تأکید بر اهمیت خانواده و دوستان

سال انتشار: 2014

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
آنا مادر و پدر و مادربزرگش را از دست داده و با مادرخوانده‌اش زندگی می‌کند. او از خودش متنفر است و خانواده‌اش را برای آن که تنهایش گذاشته‌اند، نمی‌بخشد. او به‌سختی می‌تواند دوست پیدا کند و همیشه احساس تنهایی دارد. آنا ساعت‌ها با دوست خیالی‌اش، کشف مکان‌های جدید و نقاشی کشیدن از مناظر وقت می‌گذراند. دوست او هم مورد بی‌توجهی پدر و مادرش قرار می‌گیرد و در خانه محبوس می‌شود. همه‌ی این موضوعات می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
محتوای آموزشی
به جاذبه‌ی ماه به ‌عنوان علت جزر و مد اشاره‌ی کوتاهی می‌شود.
الگوی شخصیتی
مادرخوانده و خاله‌ی آنا تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا او شاد و سالم زندگی کند. آنا به دنبال هویت و عزت‌نفس ازدست‌رفته‌ی خویش است. ظاهر سرد و بی‌روح او ناشی از سردرگمی و تنفر درونی اوست. او با سفر و حضور در طبیعت به آرامش و احساس خوب دست می‌یابد.
محتوای بومی و فرهنگی
به مراسم جشنواره‌ی تونوبوتا و پوشش سنتی کیمونو در کشور ژاپن اشارات مختصری می‌شود.
ترس و خشونت
در فیلم اشاره می‌شود که پدر و مادر و مادربزرگ آنا، وقتی او کوچک بوده، مرده‌اند. همچنین، داستان ناراحت‌کننده‌ی مارنی، اذیت و آزار او توسط خدمتکاران خانه، مرگ همسرش بر اثر بیماری، کشته‌شدن دختر و دامادش در حادثه‌ی تصادف به همراه گریه‌ی آنا و دوستش، در صحنه‌های مختلف ممکن است برای کودکان کوچک‌تر یا حساس آزاردهنده باشد. آنا در پارک دچار حمله‌ی آسم می‌شود و طی فیلم بارها از پله‌ها می‌افتد و یا نقش بر زمین می‌شود. صحبت‌های شوهرخاله از روح در ساختمان‌های متروک و طوفان و زوزه‌ی باد در سیلوی قدیمی از معدود موارد ترسناک فیلم است.
گفتار نامناسب
بچه‌ها پیرمرد ساکت و بی‌آزار را مسخره می‌کنند و او را دیوانه خطاب می‌کنند. آنا به یکی از دخترها با عبارت «دختره‌ی چاق» بی‌احترامی می‌کند اما در دقایق پایانی فیلم از او عذرخواهی می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
صحنه‌های متعددی از نوشیدن و رقص در مهمانی وجود دارد؛ آنا هم به خیال آب‌میوه کمی می‌نوشد.
آنچه والدین باید بدانند

«وقتی مارنی آن‌جا بود» فیلمی انیمه‌ و برگرفته از رمانی به همین نام، اثر جون جی. رابینسون است. داستان در مورد دختر نوجوانی به نام آنا است که مادرخوانده‌اش، به توصیه‌ی پزشک برای بهبود وضعیت سلامتش، او را به خانه‌ی یکی از آشنایان در شهر کوچکی می‌فرستد. آنا مادر و پدر و مادربزرگش را به خاطر این که او را تنها گذاشته‌اند، نمی‌بخشد و احساس بدی نسبت به خود دارد. او به‌سختی می‌تواند دوست پیدا کند و همیشه احساس تنهایی می‌کند. طبیعت زیبا و بکر شهر جدید احساس خوبی به او می‌دهد اما یک عمارت متروک احساس غریبی در او برمی‌انگیزد. او در ماجراجویی‌هایش با مارنی، که در عمارت زندگی می‌کند، دوست می‌شود. از نظر او، مارنی دختر یک خانواده‌ی ثروتمند و خوش‌بخت است اما کم‌کم می‌فهمد او هم مشکلات خاص خود را دارد. آشنایی او با مارنی به او کمک می‌کند تا گذشته‌ی مبهم خود را کشف کند، والدینش را ببخشد و هویت و عزت‌نفس خود را بازیابد. در فیلم اشاره می‌شود که پدر و مادر و مادربزرگ آنا، وقتی او کوچک بوده، مرده‌اند. همچنین، داستان ناراحت‌کننده‌ی مارنی، اذیت و آزار او توسط خدمتکاران خانه، مرگ همسرش بر اثر بیماری، کشته ‌شدن دختر و دامادش در حادثه‌ی تصادف به همراه گریه‌ی آنا و دوستش در صحنه‌های مختلف، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر یا حساس آزاردهنده باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موارد ناراحت‌کننده‌ی فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

مادرخوانده‌ی آنا، به توصیه‌ی پزشک برای بهبود وضعیت جسمی و روانی‌اش، او را به خانه‌ی یکی از آشنایان در یک شهر کوچک ساحلی می‌فرستد. طبیعت زیبا و بکر آن‌جا او را مجذوب می‌کند اما وقتی برای نقاشی به کنار دریاچه رفته، احساس غریبی توجه او را به یک عمارت متروک جلب می‌کند. او در ماجراجویی‌هایش با دختر نوجوانی که در عمارت زندگی می‌کند دوست می‌شود و به کمک او موفق می‌شود گذشته‌ی مبهم خود را کشف کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چرا آنا با دختران دیگر بدرفتاری می‌کرد؟ آیا ناراحتی و تنهایی او نظر شما را نسبت به رفتار نامناسبش تغییر می‌دهد؟ چه قسمت‌هایی از فیلم برایتان ناراحت‌کننده بود؟ چه شباهتی میان جشنواره‌ی تونوبوتا و مراسم قاشق‌زنی می‌بینید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 123
سال انتشار 2014