وقت مسابقه

(Racetime)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش و همکاری بچه‌ها در مسابقه‌های سورتمه‌سواری، همراه با تجربه‌ی تنهایی، دوستی و امید

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تنهایی، دوری از والدین یا از دست دادن آن‌ها، دوستی، امیدواری و تلاش بچه‌ها برای پیروزی از موضوعات معنادار دنیای کودکی است که در فیلم پررنگ شده است، اما هیچ بزرگ‌تری در فیلم دیده نمی‌شود و شخصیت‌ها همه بچه‌های قد و نیم‌قد هستند. زک در خانه‌ی مادربزرگش زندگی می‌کند و هر روز در ایستگاه قطار به انتظار رسیدن والدینش می‌نشیند. بچه‌ها سعی می‌کنند او را درک کنند و به او نزدیک شوند اما او به همه پرخاش می‌کند.
  بچه‌ها ارزش زیادی برای دوستی‌شان قائل‌اند، دوستان‌شان را تنها نمی‌گذارند و بابت اشتباهات‌شان از هم عذرخواهی می‌کنند. آن‌ها دانایی را در برنده شدن نمی‌بینند و آن را به تقلب ترجیح می‌دهند. فرانکی از مسائل علمی سر درمی‌آورد و سورتمه‌ها را طراحی می‌کند اما همه‌ی بچه‌ها در ساختن سورتمه‌ها و آماده کردن مسیر مسابقه با هم همکاری می‌کنند. بچه‌ها با این‌که از تقلب‌ها و پرخاش‌های زک ناراحت‌اند، تلاش می‌کنند به او نزدیک شوند و او را به جمع دوستانه‌ی خود اضافه کنند. بچه‌ها چارلی را تشویق می‌کنند تا موضوع موردعلاقه‌ی خود را دنبال کند. شخصیت‌های فیلم از هر دو جنس‌اند و موضوعات جنسیتی به چشم نمی‌خورد.
  یکی از پسرها به یکی از دخترها علاقه‌مند می‌شود و در صحنه‌های متعدد نگاه‌های معناداری به هم می‌کنند. وقتی معلوم می‌شود دختر خبرچین بوده، پسر دمغ می‌شود و از دوستانش فاصله می‌گیرد. همه‌ی بچه‌ها می‌دانند او عاشق شده است.
  در دوبله‌ی فارسی از لهجه‌های مختلفی استفاده شده که هیچ ربطی به موضوع ندارد؛ به نظر می‌رسد گاهی جملات یا صداهایی هم برای خوشمزگی به فیلم اضافه شده است. همچنین، بچه‌ها عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر احمق، نادان، گم روید، چهارچشم، خاک توی سرت، به کار می‌برند. گاهی هم از عبارت‌های خلاقانه‌ای مثل شین‌پَله یا کورکرمکی استفاده می‌شود.
  در صحنه‌های متعدد، سورتمه‌ها از کنترل خارج می‌شود و سرنشینان آن به هوا پرتاب می‌شوند و روی برف‌ها زمین می‌خورند. از دو صحنه‌ی پراضطراب فیلم یکی به پرت شدن بچه‌های خردسال مربوط می‌شود که چاک موفق می‌شود آن‌ها را بگیرد و دیگری متلاشی شدن سورتمه‌ها در پایان مسابقه‌ی نهایی است که باعث پرت شدن فرانک و زک به سمت خط پایان می‌شود؛ در هیچ کدام از این صحنه‌ها بچه‌ها آسیب نمی‌بینند. زک برای برنده شدن هر کاری می‌کند؛ سورتمه‌ی رقیب را دستکاری می‌کند یا در مسابقه سعی می‌کند آن را خراب کند. در مسابقه‌ی نهایی، فرانک چند بار نزدیک است به بیرون مسیر پرت شود اما موفق می‌شود سورتمه را کنترل کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  وقت مسابقه یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی انیمیشن وقت برف‌بازی ساخته شده است. در این فیلم، همان گروه از بچه‌ها مسابقه‌ی سورتمه‌سواری برگزار می‌کنند. فرانکی، طراح گروه، سورتمه‌ای ساخته تا رکورد سال قبل خودش را بشکند اما خرابکاری رقیبش، زک، باعث می‌شود سورتمه به خط پایان نرسد. فرانکی شکست را نمی‌پذیرد و به دنبال برگزاری مسابقه‌ی دیگری است. او چنان در آمادگی برای مسابقه غرق می‌شود که دوستانش را فراموش می‌کند و خودخواهانه رفتار می‌کند، ولی دوستانش او را در این موقعیت سرنوشت‌ساز تنها نمی‌گذارند و به او کمک می‌کنند در مسابقه برنده شود. دوستی و مهربانی بچه‌ها حتی هم‌تیمی زک را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ آن‌ها تلاش می‌کنند زک را نیز به جمع دوستانه‌ی خود وارد کنند. فیلم با نمایش تلاش گروهی بچه‌ها، برتری همکاری، مهربانی و دوستی بر تقلب و پرخاشگری را پررنگ می‌کند. بچه‌ها همه‌ی کارها را خودشان به کمک هم انجام می‌دهند و هیچ شخصیت بزرگسالی در فیلم وجود ندارد.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد؛ سورتمه‌ها از مسیر منحرف می‌شوند یا بچه‌ها از روی آن‌ها می‌افتند. زک برای برنده شدن هر کاری می‌کند و بارها رقیبش را به خطر می‌اندازد؛ هرچند در این صحنه‌ها هیچ ‌کس آسیب نمی‌بیند. در دوبله‌ی فارسی شخصیت‌ها لهجه‌های مختلفی پیدا کرده‌اند و گاه الفاظ توهین‌آمیز و لحن نامناسبی به کار می‌برند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد مطرح ‌شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  مسابقه‌ی سورتمه‌سواری بین بچه‌های روستا برگزار می‌شود. پسربچه‌ای به نام فرانکی سورتمه‌ی جدیدی ساخته تا رکورد سال قبل را بشکند. اما سورتمه قبل از رسیدن به خط پایان خراب می‌شود و بعداً معلوم می‌شود زک، رقیب فرانکی، آن را عمداً دستکاری کرده است. فرانکی می‌خواهد آن‌ها دوباره مسابقه دهند تا او بتواند از عنوان قهرمانی خودش دفاع کند. پیروزی در سورتمه‌سواری آن‌قدر برای فرانکی سرنوشت‌ساز می‌شود که حتی حاضر می‌شود روی انباری‌ای که متعلق به همه‌ی بچه‌هاست، شرط‌بندی کند. بچه‌ها از این موضوع ناراحت می‌شوند اما به خاطر دوستی‌شان به او کمک می‌کنند مسابقه را ببرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، بچه‌ها حق داشتند از دست فرانکی ناراحت باشند؟ چرا دوباره به او کمک کردند؟
  فکر می‌کنید دلیل پرخاشگری زک چه بود؟ به نظر شما بچه‌ها می‌توانستند با او بهتر رفتار کنند؟ آن‌ها برای جلب نظر زک چه کارهایی کردند؟
  بچه‌ها در این فیلم چه ویژگی‌های مثبتی داشتند؟ شما با کدام‌ یک از دوستان‌تان چنین صمیمیتی دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۹
  سال انتشار ۲۰۱۸