ونتانا

(Ventana)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی کوتاه و فانتزی دربارهی دختری کوچک، ترس او از بیرون رفتن از خانه و غلبه بر این ترس به کمک اژدهایی جادویی

سال: 2016
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ونتانا از تجربه بیرون رفتن از خانه و ماجراجویی میترسد. او با وجود اینکه در خانه تنهاست و دوستی ندارد، ولی جرات نمیکند در را باز کند و بیرون برود؛ هر بار هم که میخواهد بر ترسش غلبه کند، تصویر مردی اخمو بر دیوار اتاق او را از بیرون رفتن منع میکند. تا اینکه ظاهر شدن اژدهای جادویی در نقشههای پخش شده در اتاق و آغاز دوستیاش با ونتانا همهچیز را تغییر میدهد. نهایتا ونتانا ترغیب میشود بر ترسش از بیرون رفتن غلبه کند و با اژدهای جادویی برای بازی و ماجراجویی به بیرون بروند.
  ونتانا از بیرون رفتن از خانه میترسد و هر بار که میخواهد در را باز کند، تصویر مرد نقاشی شدهی اخمو، او را دوباره به سرجایش برمیگرداند. اما با الگوبرداری از اژدهای نقرهای و اعتماد به او شجاعت لازم برای عبور از موانع و احساسات منفی درونیاش را بازمییابد و موفق میشود بر ترسش از خروج از خانه غلبه کند. اژدهای جادویی نیز با شادابی و نشاط ونتانا را برای تغییر خودش تشویق میکند و بدون اینکه او را قضاوت کند، فرصت انتخاب جدید را برایش فراهم مینماید.
  خانه و وسایل آن، پوشش دختر و مرد نقاشی شده و صفحات کتاب و نقشههای پخش شده در اتاق، همگی فضای اروپای چند قرن قبل را تداعی میکند.
  تصویر نقاشی مردی اخمو و خشمگین بر دیوار خانه ونتانا نصب شده است و او را از بیرون رفتن و بازی میترساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کوتاه دربارهی دختری کوچک به نام ونتانا است که در خانه مشغول کار است و گاهی از پشت پنجره بیرون را تماشا میکند. هر بار که میخواهد بیرون برود، با تصویر نقاشی مردی اخمو بر دیوار اتاق روبرو میشود که انگار او را از بیرون رفتن منع میکند. تا اینکه بادی به اتاق میوزد و صفحات یک نقشه بر زمین پخش میشود و از لای یکی از این صفحات، اژدهایی جادویی بیرون میآید و با چرخیدن در اتاق، ونتانا را به بیرون رفتن ترغیب میکند. ونتانا که از جهان بیرون ترس دارد و تا الان جرات نکرده از خانه خارج شود، با ترغیب اژدها بر ترسش غلبه میکند و با مقابله با تصویر مرد اخمو، قدم به جهان بیرون میگذارد و وارد ماجراجویی در این جهان ناشناخته میشود. این فیلم بر وجود موانع درونی در تغییر شرایط زندگی تاکید دارد و نقش دوستان در رفع این موانع را به عنوان امری مهم معرفی مینماید.
  تصویر نقاشی مردی اخمو و خشمگین بر دیوار خانهی ونتانا نصب شده است و او را از بیرون رفتن و بازی میترساند. این فیلم صامت است و کلمات یا رفتارهای تحقیرکننده در آن مشاهده نمیشود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان بین 4 تا 6 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ونتانا در خانه مشغول کار است. دوست دارد بیرون برود ولی با نگاه کردن به تصویر نقاشی مردی خشمگین، میترسد و منصرف میشود. باد میوزد و برگههای کتابی در زمین اتاق پخش میشود. ونتانا برای جمع کردن برگهها به سمتشان میرود که ناگهان اژدهایی جادویی از برگهای بیرون میآید و با چرخیدن در اتاق با ونتانا مشغول بازی میشود. اژدها بیرون میرود و ونتانا هم بدنبالش از خانه خارج میشود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما ونتانا چرا از خانه بیرون نمیرفت؟ فکر میکنید چیزی او را ترسانده بود یا دلیل دیگری داشت؟
  دیدیم که اژدهای جادویی توانست ونتانا را به بیرون رفتن علاقهمند کند. شما ترجیح میدهید بیشتر خانه بازی کنید یا بیرون بروید و آنجا بازی کنید؟ چندتا از بازیهایی که میشود خانه انجام داد و چند تا از بازیهایی که بیرون میتوان انجام داد را نام میبرید؟
  ونتانا در خانه انگار حوصلهاش سر رفته بود ولی اژدهای جادویی او را به ماجراجویی تشویق کرد. شما هم برایتان پیش میآید بیحوصله شوید؟ اینجور مواقع اگر حوصلهتان سر برود چه کار میکنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان بریان کسینگر Brian Kesinger
  مدت زمان ۲
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Walt Disney Animation Studios
  بازیگران اپولیا تومایر
  سال انتشار ۲۰۱۶