ویل هانتینگ نابغه

(Good Will Hunting)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی تلاش‌های یک استاد روانشناسی برای نشان دادن استعدادها و توانایی‌های یک پسر جوان نابغه به خود او

سال: 1998
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراحتی ویل از اینکه خانواده‌ای ندارد که از او در شرایط سخت حمایت کنند و برای پیشرفت روزافزون تشویقش کنند، ترس ویل از وابستگی به دیگران و روبه‌رو شدن بااستعدادهای خارق‌العاده‌اش، خوشحالی غم‌انگیز چاکی از اینکه ویل تصمیم درست را گرفت و محله‌شان را ترک کرد، ناراحتی ویل از اینکه دانشجویان او را به خاطر نداشتن تحصیلات دانشگاهی او را تحقیر می‌کنند، رابطه‌ی دوستانه و عمیق میان شان و ویل که گاهی همچون پدر و پسر به هم محبت می‌کنند و تصمیم ویل برای داشتن یک زندگی سالم به روشی که خودش دوست دارد، همگی می‌توانند برای نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  در نگاه اول ویل و دوستانش افرادی خودمحور و بی‌قیدوبند به نظر می‌رسند، اما در ادامه می‌بینیم که همه‌ی آنها، صلاح ویل را می‌خواهند و برای پیشرفت و خوشبختی او دست به هر کاری می‌زنند؛ چاکی، دوست ویل، به او می‌گوید که حاضر است قید دوستی‌شان را بزند، اما اجازه ندهد ویل در آن محله بماند و مثل یک علف هرز تا آخر عمرش بی‌خاصیت بماند. اسکایلر، دوست‌دختر ویل، دروغگویی او را که ناشی از اعتمادبه‌نفس پایینش است، می‌بخشد و به او کمک می‌کند تا به توانایی‌هایش اعتماد کند و گذشته‌ی تلخش را فراموش کند. ویل که کودکی بدی داشته، سخت به دیگران اعتماد می‌کند و ترجیح می‌دهد وقتش را با کتاب‌ها و دوستان معتمدش بگذراند و از تغییر شرایط و وابستگی به سایرین می‌ترسد، اما شان به او نشان می‌دهد برای موفقیت و شادی لازم است گاهی در زندگی‌اش ریسک کند و فقط علم نمی‌تواند باعث پیشرفت او شود و داشتن روابط اجتماعی سالم و عاشقانه نیز ضروری‌اند. در حالی ‌که پرفسور جرالد از ویل انتظار دارد تا تمام‌ وقتش را به ریاضی و پیشرفت در آن اختصاص دهد، شان معتقد است باید به ویل در راه بهبود شخصیتش کمک کند تا علاوه بر رسیدن به تعادل، بتواند در مسیری قدم بگذارد که واقعاً به آن علاقه دارد.
  در فیلم بارها ویل و دوستانش در حال کشیدن سیگار، استفاده از مشروبات الکلی و تمایل به برقراری ارتباط با دختران در کلاب نشان داده می‌شوند. در نسخه‌ی اصلی فیلم زنانی با لباس‌های کوتاه و یقه‌های باز و همچنین بوسه‌های ویل و دوست‌دخترش دیده می‌شوند که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری مانند آشغال، عوضی، دهنت رو ببند، مرده‌شور قیافه نکبتت رو ببره، گمشو بابا، عقب مونده، بچه ننه، دیلاق بی‌قواره، سگ‌توله و بی‌شعور استفاده می‌شود. در نسخه‌ی اصلی فیلم، علاوه بر این عبارات، چند شوخی جنسی نیز شنیده می‌شود.
  در ابتدای فیلم صحنه‌ی درگیری ویل و دوستانش با سایر جوانان محله دیده می‌شود که در آن سخت یکدیگر را کتک می‌زنند. ویل که پسری گستاخ و بی‌قیدوبند به نظر می‌آید، تمام روانشناسان قبل از شان را با رفتارهایش عصبانی و آزرده می‌کند و بعد از یکی از همین رفتارهایش، شان به نشانه‌ی تهدید، گلویش را سخت فشار می‌دهد. در نسخه‌ی اصلی فیلم از خشونت جسمی و جنسی یکی از والدین نسبت به فرزندش صحبت می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی درباره‌ی پسری به نام ویل هانتینگ است که روزها در دانشگاه ام.آی.تی نظافتچی است و شب‌ها را با دوستش در کلاب‌ها می‌گذراند. ویل، نبوغ بالایی در ریاضیات و به ذهن سپردن سریع مطالب دارد، اما به شکل مرموزی از به کار انداختن نبوغش در جهت درست پرهیز می‌کند. روزی ویل با حل یک مسئله‌ی ریاضی دشوار، توجه استاد بزرگی را به خود جلب می‌کند و او نیز ویل را با روانشناسی به نام شان آشنا می‌کند تا به او در پرورش و بروز استعدادهایش کمک کند. ویل که تصمیماتش را بر این مبنا می‌گیرد که ثروت و علم به تنهایی می‌توانند باعث خوشبختی او شوند، پس از آشنایی با شان متوجه می‌شود که برای داشتن یک زندگی شاد و موفق، افراد باید به تعهدات فردی و اجتماعی‌شان نیز پایبند باشد. همچنین، او و دوستانش به ویل کمک می‌کنند تا با اعتمادبه‌نفس، کارهایی را که در توان دارد انجام دهد، از تغییرات پیش‌بینی‌نشده نترسد و به مرور موانع را از میان بردارد. فیلم با نشان دادن شخصیت‌های مختلف و رفتارها و انتخاب‌های آنها در شرایط حساس، به موضوعاتی چون همدلی، ارتباط عمیق میان دوستان وفادار و توجه آنها به یکدیگر و اهمیت صداقت می‌پردازد.
  ویل و دوستانش با وقت‌گذرانی در کلاب‌ها، از زبانی بی‌ادبانه در صحبت کردن‌هایشان استفاده کرده و با دیگر جوانان محله دعوا می‌کنند. در طول فیلم آنها بارها در حال نوشیدن مشروبات الکی، سیگار کشیدن و تمایل به برقراری ارتباط با دخترانی که لباس‌هایی کوتاه با یقه‌های باز بر تن دارند دیده می‌شود. گاهی نیز بوسه‌هایی میان آنها رد و بدل می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. تماشای این فیلم برای نوجوانان زیر ۱۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۴ تا ۱۶ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی ویل هانتینگ، پسر جوانی است که بیشتر وقت خود را با پسری به نام چاکی و دیگر دوستانش در کلاب‌ها می‌گذارند و روزها نیز در دانشگاه معتبر ام.آی.تی به ‌عنوان نیروی نظافتچی کار می‌کند. ویل که فردی بامطالعه و عاشق حل مسائل ریاضی است، روزی در راهروی دانشگاه سؤالی را روی تابلوی اعلانات می‌بیند و همان ‌جا حلش می‌کند. یک استاد بزرگ ریاضی به نام جرالد لامبو که طراح آن سؤال بوده، به دنبال حل‌کننده‌ی مسئله‌اش بین دانشجویان ریاضی می‌گردد و به ویل هانتینگ نظافتچی می‌رسد. استاد جرالد که متوجه نبوغ عجیب ویل می‌شود، سعی می‌کند به او نزدیک شود و استعدادهایش را شکوفا کند، اما متوجه می‌شود که ویل به جرم بزهکاری در حال محاکمه در دادگاه است. جرالد با پافشاری بر اینکه ویل نابغه است و می‌تواند فردی موفق و مفید برای جامعه باشد، رأی قاضی را برای آزادی مشروط او می‌گیرد، اما پس از مدتی متوجه می‌شود ویل پسری نافرمان و عصیان‌گر است و برای همین، از دوست قدیمی روانشناسش، دکتر شان کمک می‌گیرد تا بتواند او را راضی به همراهی کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چگونه دوستان در این فیلم، مانع تصمیمات اشتباه یکدیگر می‌شوند؟ آیا روابط میان آنها واقعی است؟
  چگونه شخصیت‌های این فیلم توانستند مفاهیمی همچون همدلی، دوستی و صداقت را نشان دهند؟ هر کدام از شخصیت‌ها چه خصوصیت بارزی داشت؟
  نظرتان درباره‌ی نوشیدن مشروبات الکی و استفاده از مواد مخدر در سنین نوجوانی چیست؟ آیا چنین رفتارهایی عواقبی در پی ‌دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA R
  مدت زمان ۱۲۶
  سال انتشار ۱۹۹۸