وینی پو

(Winnie the Pooh)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دوستی گروهی از حیوانات و کار جمعی آن‌ها برای کمک به یک دوست و نجات دوستی دیگر از چنگ هیولایی ترسناک

سال: 2011
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ها و ماجراهایی که پو و دوستانش از سر می‌گذرانند، همگی می‌توانند برای کودکان کوچک‌تر هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند: ایور دم‌اش را گم کرده و غمگین است. پو با او همدلی می‌کند و با کمک کریستوفر رابین و سایر حیوانات، به دنبال دم گمشده‌ی او می‌گردند. در ابتدای داستان، راوی به سحرخیز بودن و زندگی منظم پو اشاره می‌کند، اما پو دوست دارد بخوابد و از این‌که راوی او را بیدار کرده، ناراضی است. حیوانات فکر می‌کنند هیولایی به نام بکسون، کریستوفر را ربوده و به همین دلیل بعد از هم‌فکری و پیدا کردن راه چاره، برای نجات کریستوفر تلاش می‌کنند. آن‌ها در نهایت متوجه می‌شوند که هیولایی وجود ندارد و ترس‌شان بی‌دلیل بوده است.
  پو با پیدا کردن دم ایور، ظرف عسل و گرسنگی خود را فراموش می‌کند و برای کمک به ایور، دم‌اش را برای او می‌برد. پیگلت زمانی که حیوانات در چاله افتاده‌اند، بر ترس خود غلبه می‌کند و به جنگل تاریک و ترسناک می‌رود تا دوستانش را نجات دهد. خرگوش با استفاده از دانایی و توانایی تصمیم‌گیری خود، برای نجات کریستوفر رابین نقشه می‌کشد و به هر کدام از حیوانات مسئولیتی می‌دهد و خود نیز به خوبی آن‌ها را مدیریت می‌کند. علاقه‌ی زیاد جغد به مطالعه کردن، او را تبدیل به حیوان دانایی کرده که در مورد مسائل مختلف اطلاعات دارد و با ذکاوت، همیشه راه‌حلی پیدا می‌کند. کریستوفر رابین و حیوانات دوستان خوبی هستند و در فضایی به دور از رقابت، محبت‌‌شان را به یکدیگر ابراز می‌کنند و در کنار هم با همدلی و کار جمعی، سختی‌ها را پشت سر می‌گذارند.
  از شخصیت‌های این فیلم، اسباب‌بازی‌ها و محصولات مختلفی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند کودکان را به خریدن آن‌ها ترغیب کند.
  در نسخه‌ی دوبله، یکی از شخصیت‌ها از کلمه‌ی «نادون» استفاده می‌کند.
  جغد علاقه‌ی بسیاری به نوشتن دارد و هر روز خاطراتش را می‌نویسد و قصد دارد آن را تبدیل به کتاب کند. فیلم یک راوی دارد که از روی کتاب، داستان را برای کودکان می‌خواند و حیوانات در فیلم، وارد برخی از قسمت‌های کتاب می‌شوند که کودکان را با حروف و کلمات انگلیسی و مفاهیمی مانند پاراگراف آشنا می‌کند. همراه با تماشای فیلم، کودکان با حیوانات جنگل، غذای مورد علاقه‌ی آنان و همچنین اهمیت خواندن و نوشتن آشنا می‌شوند. اهمیت دوستی و همدلی کردن با دوستان نیز از مهارت‌های اجتماعی مورد تاکید در فیلم‌اند.
  تایگر برای این‌که ایور را تبدیل به یک پلنگ کند، به او حرکت‌های پلنگ بودن را آموزش می‌دهد و موقعیت‌هایی از پرت شدن و آسیب دیدن ایور وجود دارد. پو برای پیدا کردن عسل به کندوی عسل حمله می‌کند و از سمت زنبورهای عصبانی تعقیب می‌شود. حیوانات برای اسیر کردن بکسون، گودالی عمیق حفر می‌کنند، اما خودشان درون گودال می‌افتند؛ به همین دلیل پیگلت مامور می‌شود برای نجات دوستانش به اعماق جنگل تاریک برود. یک ظرف عسل روی سر جغد می‌افتد و سرگیجه می‌گیرد. بکسون هیولایی است که کریستوفر رابین را اسیر کرده و حیوانات را می‌‌ترساند. هر کدام از حیوانات از بکسون تصوری دارند. پیگلت به پو کمک می‌کند تا کندوی عسل را از روی درخت بردارد، اما با سر به درون کندو می‌رود و پو برای نجات او با چوب به کندو و سر پیگلت ضربه می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی که بر اساس شخصیتی داستانی از مجموعه کتاب‌هایی با نام پو ساخته شده، درباره‌ی تجربه‌ی دوستی خرسی به نام پو با حیوانات جنگل و پسری به نام کریستوفر رابین است. یک روز که پو متوجه اندوه دوستش ایور، به خاطر از دست دادن دم‌اش می‌شود، از کریستوفر رابین و دوستانش می‌خواهد که برای پیدا کردن دم ایور تلاش کنند. اما هیچ کدام از دم‌هایی که آن‌ها برای ایور پیدا کرده‌اند، مناسب نیست و او را خوشحال نمی‌کند. در این گروه دوستی، هر کدام از حیوانات ویژگی‌ها و توانایی‌های منحصربه‌فردی دارند و به دور از رقابت، یکدیگر را تحسین و تشویق می‌کنند. آنان با ایور همدلی و برای خوشحال کردن او تلاش می‌کنند. از طرفی با ربوده شدن کریستوفر رابین توسط یک هیولای خیالی، حیوانات بار دیگر هم‌فکری کرده و با تقسیم درست وظایف، نقشه‌ی خود را برای به دام انداختن هیولا عملی می‌کنند. آن‌ها اشتباهات یکدیگر را می‌پذیرند و همراه با هم برای رسیدن به هدف تلاش می‌کنند. فیلم علاوه بر پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی و همدلی، حاوی این پیام است که کار گروهی و هم‌فکری برای رسیدن به هدف، بهترین نتیجه را به همراه دارد.
  برخی از موقعیت‌های فیلم ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشند: کریستوفر توسط هیولایی ترسناک، که هر کدام از حیوانات او را به شکلی تصور می‌کنند، ربوده شده است؛ هرچند در آخر معلوم می‌شود هیولایی در کار نیست. حیوانات برای به دام انداختن هیولا، چاله‌ای حفر می‌کنند، اما در نهایت خودشان در آن می‌افتند. پیگلت برای نجات دوستانش به جنگلی تاریک و ترسناک می‌رود. موقعیت‌هایی از تعقیب پو و دوستش توسط زنبورهای عصبانی و نیز، موقعیت‌هایی از آسیب رسیدن به شخصیت‌ها توسط چوب یا افتادن ظرف روی سر آن‌ها وجود دارد. همچنین از شخصیت‌های این فیلم، اسباب‌بازی‌ها و محصولات مختلفی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند کودکان را به خریدن آن‌ها ترغیب کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  بچه‌خرسی به نام وینی پو، در حالی که برای پیدا کردن عسل در جنگل گردش می‌کند، دوستش، ایور را می‌بیند که به خاطر گم کردن دم‌اش غمگین است؛ بنابراین تصمیم می‌گیرد از کریستوفر رابین کمک بخواهد. کریستوفر رابین همه‌ی حیوانات را جمع می‌کند و از آن‌ها می‌‌خواهد همگی به ایور کمک کنند. از طرفی، وینی پو که به خانه‌ی کریستوفر رابین رفته تا از او مقداری عسل بگیرد، متوجه یادداشت کریستوفر رابین می‌شود و از جغد می‌خواهد یادداشت را برای او بخواند. جغد به حیوانات می‌گوید هیولایی به نام بکسون، کریستوفر را اسیر کرده است. همه‌ی حیوانات با هم متحد می‌شوند تا با نقشه‌ی خرگوش، هیولا را به دام بیندازند و کریستوفر را نجات دهند. حیوانات پس از پشت سر گذاشتن اتفاقات بسیار، کریستوفر رابین را می‌بینند که از مدرسه بازگشته و متوجه می‌شوند منظور او از نوشتن یادداشت این بوده که به مدرسه رفته و زود برخواهد گشت. پو که از پیدا کردن غذا ناامید شده، به خانه‌ی جغد می‌رود تا از او مقداری عسل بگیرد. او متوجه می‌شود زنگ جغد، دم ایور است و با سرعت نزد کریستوفر رابین می‌رود تا با کمک او دم ایور را سر جایش بگذارند. کریستوفر رابین و حیوانات، به عنوان جایزه‌ی تلاش پو، به او کوزه‌ای عسل می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال برایتان پیش آمده مانند ایور احساس غم کنید؟ در این مواقع چه کاری انجام داده‌اید؟ درباره‌ی احساس خود با کسی حرف زده‌اید؟
  هر کدام از حیوانات در داستان، ویژگی‌ شخصیتی متفاوتی داشتند؛ به نظر شما دلیل این تفاوت چیست؟ این تفاوت در انسان‌ها هم وجود دارد؟
  به جز این فیلم، بقیه‌ی فیلم‌ها و سریالی را که درباره‌ی پو ساخته شده، تماشا کرده‌اید؟ کدام را بیشتر دوست دارید؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۴۰
  سال انتشار ۲۰۱۱