ویکی وایکینگ و شمشیر جادویی

(Vic the Viking and the Magic Sword)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک پسربچه‌ی وایکینگ و تلاش او برای اثبات توانمندی‌هایش به پدر و پیوستن به او در سفرهای دریایی

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویک دوست دارد با پدرش به ماجراجویی برود ولی پدر او را باور ندارد و به خاطر جثه‌ی کوچکش، او را دست‌کم می‌گیرد. ویک همیشه در تلاش است توانایی‌های خود را به پدرش ثابت کند. مادر ویک او را قبول دارد و تبدیل شدن مادر به طلا ویک را خیلی تنها می‌کند. ایلوی دوست ویک است و به او امید و خودباوری می‌دهد. بخشی از تجربه‌ها و احساسات ویک می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  ویک برای نشان دادن توانمندی‌هایش به پدر ناامید نمی‌شود و با وجود این‌که پدر، بارها او را کوچک می‌شمارد، تلاش می‌کند خودش را به او اثبات کند. او جثه‌ی کوچکی دارد و مثل بقیه‌ی وایکینگ‌ها قوی‌هیکل و پرزور نیست ولی با توانمندی‌های ذهنی‌اش، به پدر و دیگران کمک می‌کند تا در جنگ با دشمنانشان پیروز شوند. ایلوی دوستی وفادار و حمایتگر است که همیشه به ویک قوت‌قلب می‌دهد و به او یادآوری می‌کند که چه توانایی‌هایی دارد.
  مادر و پدر ویک دعوای زن و شوهری دارند و مادربزرگ او پدرش را لایق مادرش نمی‌داند. شوالیه برای زن‌های وایکینگ جذاب است. ایلوی هم از شوالیه خوش‌اش می‌آید ولی وقتی او می‌رود، می‌گوید: اصلا به من نمیومد. ویک به خاطر توجه ایلوی به شوالیه، حسادت می‌کند. مردهای وایکینگ در بعضی صحنه‌ها نیمه‌برهنه‌اند و روی بدنشان خالکوبی دارند. مردها در جشن‌ها مشروب می‌نوشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که خیلی از آن‌ها در دوبله اضافه شده‌اند: مخوف، تنت می‌خاره، عقلش رو از دست داده، چلمنگ، بدجنس، پسر بد، احمق، مسخره، مردک کله‌شق، بی‌ادب، خفه شو، دهن‌لق، بی‌تربیت، چاقالو، زشت، جوجه. بعضی از شخصیت‌ها در نسخه‌ی دوبله با لهجه‌ای من‌درآوردی حرف می‌زنند.
  فیلم درباره‌ی وایکینگ‌هاست که به دریانوردانی جنگجو گفته می‌شود که در قرن‌های نه تا یازده میلادی در بخش‌های شمالی اروپا زندگی می‌کرده‌اند و پوشش و سبک زندگی خاص خودشان را داشته‌اند.
  بین وایکینگ‌ها و دزدان دریایی، همیشه درگیری و زد و خورد در جریان است. آن‌ها به هم حمله می‌کنند، به سمت هم نیزه پرتاب می‌کنند و به کشتی‌های هم آسیب می‌رسانند. شمشیر جادویی، مادر ویک را تبدیل به طلا می‌کند. وایکینگ‌ها سر طلا با هم می‌جنگند. دزدان، مادر طلایی را می‌دزدند و او را بابت بدهی‌هایشان پرداخت می‌کنند. ویک و ایلوی هم در مبارزه با دزدان دریایی، نیزه پرتاب می‌کنند. دزدان بچه‌ها را گروگان می‌گیرند تا مادر طلایی را پس بگیرند. دریا طوفانی می‌شود و کشتی وایکینگ‌ها به خطر می‌افتد. وایکینگ‌ها از کوهی بلند سقوط می‌کنند. شوالیه که به نظر می‌رسد دوست وایکینگ‌هاست، ناگهان تبدیل به مردی غول‌پیکر و بدجنس می‌شود. یکی از دست‌ها و پاهای پدر تبدیل به طلا می‌شود. دو برادر غول‌پیکر با هم درگیر می‌شوند. دزدان در تلاش‌اند دست و پای طلایی پدر را بکنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که در ادامه‌ی سریال ویک وایکینگ ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام ویک است که می‌خواهد مثل بقیه‌ی وایکینگ‌ها به دریانوردی برود ولی پدرش، او را به خاطر جثه‌ی کوچکش جدی نمی‌گیرد. با ورود یک شوالیه‌ی جوان و توانا به سرزمین وایکینگ‌ها، ویک بیشتر مورد بی‌توجهی پدر قرار می‌گیرد. مادر ویک که او را باور دارد و سعی می‌‌کند پدر را هم متوجه او کند، طی ماجرایی تبدیل به طلا می‌شود و ویک در سفری پرماجرا برای برگرداندن مادر به حالت عادی، فرصت پیدا می‌کند تا توانمندی‌های ذهنی‌اش را به پدرش نشان بدهد و به او بفهماند که توانایی فقط به زور بدنی نیست و برای پیروز شدن و رسیدن به هدف، قوای ذهنی هم مورد نیاز است.
  بین وایکینگ‌ها و دریانوردان، همیشه درگیری و زد و خورد در جریان است. مادر ویک تبدیل به طلا می‌شود و در طول فیلم این نگرانی وجود دارد که به حالت عادی برنگردد. شوالیه‌ای که دوست وایکینگ‌ها به نظر می‌رسد، در پایان فیلم تبدیل به انسانی غول‌پیکر و بدجنس می‌شود. ویک و ایلوی با وجود این‌که بچه‌اند، در مبارزه با دزدان دریایی به سمت آن‌ها نیزه پرتاب می‌کنند. در نسخه‌ی دوبله به کلمات و عبارات توهین‌آمیز فیلم افزوده شده و بعضی شخصیت‌ها با لهجه‌ای حرف می‌زنند که من‌درآوردی است و فقط برای مسخرگی استفاده شده است. زن‌های وایکینگ و ایلوی به خاطر ظاهر یک شوالیه‌ی جوان، از او خوش‌شان می‌آید. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ویک یک پسربچه‌ی وایکینگ است که آرزو دارد همراه پدرش به ماجراجویی روی دریا برود ولی پدر معتقد است او هنوز بچه است. روزی پدر ویک از دزدان دریایی که دشمن وایکینگ‌ها هستند، یک شمشیر جادویی می‌دزدد که همه چیز را به طلا تبدیل می‌کند. او به اشتباه همسرش را هم تبدیل به طلا می‌کند و برای برگرداندن او به حالت قبل، باید سفری پرماجرا به سرزمین آزگارد را شروع کند و با باز کردن دروازه‌ای در آن‌جا، جادوی شمشیر را باطل کند. ویک و دوستش هم یواشکی سوار کشتی پدر می‌شوند و او را در این سفر همراهی می‌کنند. در بین راه، دزدان دریایی به آن‌ها حمله می‌کنند و مادر طلایی را می‌دزدند. ویک با نقشه‌‌ی هوشمندانه‌ای که می‌کشد، به پدرش کمک می‌کند تا مادر را از چنگ دزدان دریایی نجات دهد. آن‌ها به سرزمین آزگان می‌روند و بعد از باطل کردن جادو، مادر را نجات می‌دهند و به سرزمین خودشان برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا برای ویک مهم بود که پدرش متوجه توانایی‌هایش بشود؟ هدف او جلب توجه پدر بود یا رفتن به سفر دریایی؟
  ویک چه ویژگی‌هایی داشت؟ چه چیزی در او برای شما جالب بود؟ ایلوی چه ویژگی‌های جالبی داشت؟
  به نظرتان چرا فیلم‌های مختلفی درباره‌ی وایکینگ‌ها ساخته می‌شود؟ آن‌ها برای شما جالب‌اند؟ چه چیزهای جالبی درباره‌ی آن‌ها وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Cazes
  مدت زمان ۷۷
  کشور سازنده آلمان، فرانسه، بلژیک
  استودیو Studio ۱۰۰ Animation، Studio ۱۰۰ Media، Belvision، SND Groupe M۶، Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)، BNP Paribas Fortis
  بازیگران اووِن فراست، دکلن میل-هاول، دیوید شال
  سال انتشار ۲۰۱۹